Naujienų srautas

Lietuvoje2018.08.22 11:20

NATO šalių politikai ir ekspertai Vilniuje svarsto, kaip stiprinti Aljansą

ELTA 2018.08.22 11:20

Trečiadienį Vilniuje įtakingi NATO šalių politikai ir ekspertai ieško atsakymų, kaip stiprinti išorinių jėgų skaldomą euroatlantinę erdvę ir kurti Rusijos ateitį be jos dabartinio prezidento Vladimiro Putino. 

Kviečiame žiūrėti tiesiogiai:

Antrus metus iš eilės Vilniuje rengiamoje prezidento Valdo Adamkaus tarptautinėje konferencijoje „Europos ir Transatlantinio atsparumo atkūrimas“ aptariama ne tik Kremliaus sulaikymo ir atgrasymo strategijas, tačiau ir ieškoma būdų, kaip demokratizuoti V. Putino valdomą Rusiją. 

Konferencijoje taip pat ketinama paruošti ilgalaikės Vakarų politikos su Rusija rekomendacijas. Konferencijos iniciatoriai akcentuoja, kad renginio metu planuojama priimti dokumentą, kuriame būtų įtvirtintas tarptautinės bendruomenės vaidmuo sulaikant V. Putino agresiją ir nubrėžtos Rusijos perspektyvos be Putino.

Konferencijoje dalyvauja įtakingi politikai ir strategai iš svarbiausių NATO sostinių bei aukšto rango pareigūnai iš Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos. Į konferenciją atvyko ir disidentai iš Rusijos.

Prezidento V. Adamkaus nuomone, esminis konferencijos tikslas – sustiprinti transatlantinės erdvės vienybę, kurią, pasak jo, šiuo metu skaldo įvairūs vidiniai ir išoriniai veiksniai. Todėl, tvirtino V. Adamkus, konferencijoje bus stengiamasi kurti strategijas, kurios kuo efektyviau darytų įtaką išoriniam pasauliui.

„Kalbant apie transatlantinę vienybę konferencijoje bandysime įtikinti JAV partnerius kovojant su nacionaliniais JAV priešais pasirinkti demokratišką ES, kaip geriausią ir ištikimiausią JAV sąjungininkę“, – sakė prezidentas.

Konferencijos iniciatoriaus konservatoriaus Žygimanto Pavilionio teigimu, konferencijos metu taip pat planuojama priimti dokumentą, kuriame būtų įtvirtinamas tarptautinės bendruomenės vaidmuo sulaikant Putino agresiją ir brėžiamos Rusijos perspektyvos be Putino.

E. Genio/LRT nuotr.

„Lietuvoje vykstantis kasmetinis „Sniego“ („Snow“) susitikimas labiau koncentruojasi į įtakingų ekspertų lygį, tuo tarpu antrus metus iš eilės rengiama prezidento V. Adamkaus konferencija taikosi į politinį-strateginį lygį: sukviečiant ne tik įtakingus ekspertus, bet ir politikus, kurie gali daryti įtaką konkretiems kitų valstybių ar tarptautinių organizacijų sprendimams Lietuvai naudinga linkme“, – pažymėjo Ž. Pavilionis.

Ž. Pavilionis, E. Genio/LRT nuotr.

Konferencijoje numatytos trys diskusijų temos. Diskusijoje dalyvausiantys politikai ir ekspertai tarsis, kaip sustiprinti Europos ir JAV vienybę bei atsispirti ypač stipriems išorinių jėgų bandymams suskaldyti euroatlantinę erdvę.

Lietuvos poziciją šiuo klausimu pristatys Vytautas Landsbergis, jam antrins įtakingas Vokietijos krikščionių demokratų užsienio politikos architektas Europos Parlamento narys Elmaras Brokas. Taip pat šioje diskusijoje pasisakys ekspertai iš Vokietijos, JAV, Prancūzijos.

Antrojoje konferencijos temoje planuojama diskutuoti, kaip sugrąžinti ES ir NATO plėtrą į didžiųjų ES ir NATO sostinių darbotvarkes ir kaip stabdyti ekspansyvią Rusijos politiką Europoje.

Apie tai kalbės buvę JAV prezidento Georgo Busho patarėjai, buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka, buvęs Jungtinės Karalystės valstybės sekretorius seras Malcolmas Leslie Rifkindas ir kiti įtakingi Europos valstybių politikai. 

Galiausiai konferencijoje bus keliamas klausimas, kaip, nepasiduodant Kremliaus įtakai, Rusiją padaryti demokratiškesnę ir europietiškesnę. Šios temos pagrindu uždaroje konferencijos sesijoje ketinama paruošti rekomendacijas Vakarų politikams, kaip suformuoti ilgalaikę Vakarų politiką dėl Rusijos. 

Paskutinėje konferencijos dalyje pasisakys įtakingas Vokietijos Bundestago Gynybos komiteto pirmininko pavaduotojas Karlas A. Lamersas, buvęs Lietuvos premjeras Andrius Kubilius, Lietuvos ekspertai bei žurnalistai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi