Naujienų srautas

Lietuvoje2018.08.20 16:07

Latvijos už vaiko teisių apsaugą atsakingi specialistai susidomėjo Lietuvos patirtimi

LRT.lt 2018.08.20 16:07

Pirmadienį prasidėjo Latvijos inicijuotas Latvijos Respublikos Gerovės bei Teisingumo ministerijų ir Latvijos Respublikos vaikų teisių apsaugos inspekcijos atstovų vizitas Lietuvoje. Latvijos pareigūnai siekia susipažinti su Lietuvoje vykdomais pokyčiais vaiko teisių apsaugos srityje, pasiruošimu jiems, taip pat Lietuvos praktika įgyvendinant perėjimą nuo vaikų globos institucijoje prie bendruomenėje teikiamų paslaugų, teigiama Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pranešime.

„Vaiko teisių apsaugos klausimai yra labai jautrūs, pasekmės netinkamai juos sprendžiant labai skaudžios. Dėl to dedame visas pastangas, kad vaiko teisių apsaugos sistema veiktų efektyviai, pradėdami nuo atsakomybės prisiėmimo į vienas rankas, vienodos praktikos sukūrimo ir įvedimo, tęsiant darbu su šeimomis, naujomis paslaugomis, stiprinant prevenciją, sukuriant mobiliąsias komandas, įvedant atvejo vadybą, apibrėžiant paslaugų šeimai standartą, kuris turės būti prieinamas visoms Lietuvos šeimoms“, – sveikindamas svečius teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

BNS nuotr.

Naująjį Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą pristačiusi viceministrė Vilma Augienė akcentavo, kad keisti vaiko teisių apsaugos teisinį reglamentavimą buvo būtina jau seniai, skaudu, kad postūmį davė itin tragiškas įvykis. „Bene esminis iššūkis, su kuriuo susidūrėme, tai terminas vaiko teisių sistemos pertvarkai, kurį sau užsidavėme. Tai labai trumpas laikas tokio masto sistemos pokyčiams iš esmės, susidėjusiems iš šimtų užduočių, kurias turėjome įvykdyti“, - sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministrė.

Kaip pastebi V. Augienė, anksčiau socialinis darbas su šeima neretai tęsdavosi metų metus, tačiau rezultatas tik nedaugeliu atvejų buvo ženklus: „Keisdami vaiko teisių apsaugos sistemą ėmėmės ir kitų pokyčių. Pavyzdžiui, atsisakėme socialinės rizikos šeimų sąrašo, į kurį pakliuvusi šeima tik tuomet sulaukdavo paslaugų. Tokia etiketė, toks spaudas stigmatizavo šeimas ir neužtikrino prevencijos. Juk bet kuri šeima gali susidurti ir susiduria su tam tikromis krizėmis, todėl visos jos turi laiku sulaukti pagalbos, nelaukiant, kol situacija ypač paaštrės“.

Susitikimo metu Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas, vykdantis direktoriaus funkcijas, Janas Maciejevskis svečiams iš Latvijos pristatė esmines vaiko teisių apsaugos sistemos naujoves, susijusias su sistemos pertvarka. Latvijos delegacija supažindinta su centralizuojama vaiko teisių sistema bei priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti nepertraukiamą vaiko teisių apsaugos užtikrinimą ir pagalbos suteikimą vaikui.

Latvijos delegacija itin domėjosi tuo, kaip Lietuvai pavyksta užtikrinti vaiko teisių apsaugą ištisą parą. „Tarnyboje visą parą dirba darbuotojai, kurie nedelsiant reaguoja į galimus vaiko teisių pažeidimus. Darbo laiku vaiko teisių apsaugos specialistai reaguoja į jiems siunčiamus pranešimus, o vaiko teisių apsaugos specialistai-budėtojai dirba naktimis. Jiems naktį, nedarbo ir švenčių dienomis pranešimus apie galimus vaiko teisių apsaugos pažeidimus perduoda policija. Gavę informaciją apie galimus vaiko teisių pažeidimus specialistai nedelsiant reaguoja ir skuba suteikti pagalbą“, – sakė J. Maciejevskis.

J. Maciejevskis atstovus iš Latvijos supažindino su vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkos projektu, jo rezultatais, sukurta teisine baze reikalinga pertvarkai įgyvendinti, kalbėjo apie vykusius ir planuojamus darbuotojų mokymus, projekto komunikaciją. Pristatė atvejo vadybą, mobiliųjų komandų, budėtojų darbą, laikinosios globos organizavimo modelio pertvarką. Latvijos delegacijos atstovai domėjosi projekto proceso eiga, pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus procedūra, vaiko paėmimo iš jo atstovų pagal įstatymą teisiniu reguliavimu, į vaiko paėmimo procesą įtraukiamu teismu.

Latvijos specialistams taip pat buvo pristatyta institucinės globos pertvarka. Jos tikslus, eigą, iki šio momento pasiektus rezultatus apžvelgė vyriausioji ministerijos patarėja bendradarbiavimo su savivaldybėmis klausimais Daina Urbonaitienė.

Ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus specialistė Gintarė Urbonienė pristatė naujovę – globos centrus – bei plačiau papasakojo apie budinčius globotojus. Globos centras – tai socialinių paslaugų įstaiga, kuri, įgyvendindama vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat bendradarbiauja su specialistais, kurie teikia pagalbą vaiko biologiniams tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą.

Svečiai domėjosi pagalba šeimai, paslaugomis siekiant stiprinti jas, taip pat su situacijų, kuomet susiduriama su paauglių nusikalstamumu, galimais sprendimo būdais bei kitais praktiniais klausimais.

Lietuva ir Latvija patirtimi vaiko teisių srityje keičiasi ne pirmus metus. Pernai vasarį Lietuvos delegacija lankėsi Latvijoje, kur mokymuose nuodugniai susipažino su Latvijos vaiko teisių apsaugos sistema, kad pasiteisinusias priemones galima būtų pritaikyti ir vykdant vaiko teisių pertvarką Lietuvoje.

Abiem šalims artima tai, kad šeimai krizės atveju pagalbą teikia specialistų komanda. Lietuvoje tokią pagalbą, paėmus vaiką iš nesaugios aplinkos, operatyviai ir intensyviai teikia Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobilioji komanda, susidedanti iš socialinio darbuotojo, psichologo ir darbo su priklausomybėmis turinčiais žmonėmis turinčio specialisto. Savivaldybės lygmenyje įsitraukia atvejo vadybininkas, kuris vertina vaiko ir jo tėvų poreikį pagalbai, telkia pagalbą šeimai teikiančius specialistus ir t.t.  Latvijoje tokios komandos susideda iš socialinio darbuotojo, psichologo, mediko, socialinio pedagogo, policijos atstovo ir kitų sričių specialistų. Efektyvus skirtingų sričių atstovų bendradarbiavimas padeda ne tik reaguoti operatyviai, bet ir suteikti įvairiapusę pagalbą vaikui ir šeimai.

Palaikymą ir paramą Lietuvai rengiant vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką yra išreiškęs ir Latvijos gerovės ministras Janis Reirsas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi