Lietuvoje

2018.08.17 17:23

Po skandalo prabilo E. Vėlyvis: geras sarkazmas ir ironija yra reikalingi bet kokiai šventai karvei ar vietai

LRT.lt2018.08.17 17:23

Po Turgelių bažnyčioje per Žolinės šventę surengtos projektą „Zero Live Show“ reklamuojančios kontroversiškos akcijos, dėl kurios Vilniaus apskrities policija pradėjo ikiteisminį tyrimą, režisierius Emilis Vėlyvis pagaliau išplatino viešą komentarą.

Režisierius savo komentare feisbuke teigia, kad jo surengtas šou pranoko „visus įmanomus, numanomus ir net teoriškai užkeltus lūkesčius“, ir dėkoja „visiems nusivylusiems, nusiminusiems ir mano filmų nežiūrintiems, bet mintinai juos mokantiems heiteriams“, kurie, anot jo, padarė jo rengiamam šou didžiulę reklamą.

E. Vėlyvis savo komentare apeliuoja į saviraiškos laisvę ir į teiginius, kad jo akcijos dalyviai negavo Bažnyčios leidimo.

„Kognityvinio disonanso apsėsti funkcionieriai vis dar nepajėgia suvokti, kur yra ta riba, ties kuria susiduria saviraiškos ir tikėjimo laisvės. Kai trūksta smegenų, tenka kažkaip vartytis iš situacijos ir švaistytis beprasmiais postringavimais“, – rašoma režisieriaus komentare.

E. Vėlyviui užkliuvo iš partijos dėl ryšių su korupcijos byloje kaltinamu koncernu „MG Baltic“ pašalinto Manto Adomėno kritika jo akcijai – režisierius Seimo narį išvadino politine šiukšle ir menkysta.

„Šis saviškius jau kartą išdavęs žmogus bando pasidaryti sau politinę reklamą, įžūliai manipuliuodamas tikinčiųjų jausmais“, – komentuoja E. Vėlyvis.

Režisierius taip pat pakomentavo žmonių išsakytus komentarus dėl šou pasirinktos lenkų bažnyčios.

„Juokinga skaityti rypavimus dėl įvykiui pasirinktos lenkų bažnyčios. Lyg Dievas turėtų tautybę, o mums pasirinkus sinagogą ar mečetę, jau būtų viskas tvarkoje. Lyg sprendimas į artėjantį puikų renginį pakviesti didžiausią Lietuvos tautinę mažumą jos gimtąja kalba būtų kažkoks ypatingas nusikaltimas. Šovinizmas, mielieji. Šovinizmas, ir tiek“, – rašoma E. Vėlyvio komentare.

Vilniaus arkivyskupijos atstovės žiniasklaidai Santos Kančytės teigimu, arkivyskupija atsisako komentuoti E. Vėlyvio provokaciją bažnyčioje: „Nėra ką komentuoti ir neverta pilti vandens į tą reklamos malūną. Tai nėra kažkoks labai svarbus įvykis, šiuo metu ruošiamės kur kas svarbesniems dalykams – popiežiaus vizitui.“

Šalies politikai kalbėjo, kad ši E. Vėlyvio akcija yra parodija, atrodo „neskaniai“, peržengia tam tikras ribas

Literatūrologas, istorikas, humanitarinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto profesorius Paulius Vaidotas Subačius LRT.lt teigė, kad tokia režisieriaus provokacija – ne etikos komisijų, o teisėsaugos reikalas.

Kaip aiškina P. Subačius, tai, kokį meninį, reklaminį ar ideologinį sumanymą bandyta realizuoti siužetu bažnyčioje, turi nustatyti teisėsauga: „Svarbu, kokius paaiškinimus gautų teisėsauga, ką pateiktų liudininkai, viską gyvai matę žmonės, paties įrašo tyrimas. Tai turėtų atsakyti į klausimą, kokio sunkumo tai nusikaltimas.“

Visą E. Vėlyvio penktadienį išplatintą komentarą, pavadintą „Įvykis, sukrėtęs smegenis“, galite perskaityti žemiau:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.