Lietuvoje

2018.08.17 15:16

Šios vasaros audros jau padarė žalos už beveik 700 tūkst. eurų

LRT.lt2018.08.17 15:16

Skaičiuojama, kad šiemet vasaros karščius keičiančios liūtys su žaibais ir audros jau padarė žalos gyventojų turtui už beveik 700 tūkst. eurų. Tiek nuostolių klientams atlygins didžiausia Lietuvos ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“. Bendrovės duomenis, per 7 didesnes šią vasarą siautusias audras nukentėjo maždaug 1300 klientų, ketvirtadalis audrų žalų įvyko ne dėl pačios audros, bet dėl žaibavimo sukeltų padarinių.

„Žolinių išvakarėse daugiausia Kauno regioną nusiaubusi liūtis – viena didesnių šią vasarą – jos metu nukentėjo 280 mūsų klientų turtas – daugiausiai būstai. Vien šios liūties nuostoliams atlyginti rezervavome 180 tūkstančių eurų. Šie skaičiai dar augs, nes ne visi klientai dar spėjo pranešti apie nuostolius“, – „Lietuvos draudimo“ pranešime žiniasklaidai sako Žalų valdymo skyriaus vadovė Viktorija Katilienė.

Iš viso draudimo bendrovė šią vasarą jau užfiksavo apie 1300 dėl gamtos išdaigų nukentėjusių klientų pranešimų. 

Kaip teigiama bendrovės pranešime, žaibavimas dažniausiai sugadina elektronikos prietaisus, vidutiniškai tokios žalos nuostolis siekia 390 eurų. Žaibavimo pasekmės gali būti ir labai skaudžios: beveik 3000 eurų vienam klientui atlyginta dėl žaibavimo sukelto elektros viršįtampio sugadinto šildymo katilo, daugiau nei 3600 eurų – dėl sugadintos vartų automatikos ir stebėjimo sistemos.

Dažniausiai žaibavimo metu nukenčia elektros prietaisai, kurie būna įjungti į elektros lizdą ar sujungti su kitais prietaisais – šaldytuvai, indaplovės, televizoriai, kompiuteriai, nuosavuose namuose – šildymo katilai, signalizacijos sistemos. Pasitaiko atvejų, kai žaibas trenkia į pastatą – tokio įvykio metu vienam „Lietuvos draudimo“ klientų apdegė spintelė prie židinio, židinio apdaila, ištrupėjo tinkas.

BNS nuotr.

Anot V. Katilienės, didžiausia žala patiriama ant gyvenamųjų pastatų užgriuvus medžiams – šie griauna pastato konstrukcijas, laužo stogus.

Draudimo ekspertai sako, kad vasarą audrų ir žaibavimų bei liūčių nuostoliai išauga keletą kartų, lyginant su kitais metų laikais. Pavyzdžiui, „Lietuvos draudimo“ gamtos jėgų žalų statistika rodo, kad pernai dėl gamtos išdaigų gyventojams atlyginta 1,4 mln. eurų nuostolių, iš jų milijonas eurų išmokėta vien vasaros sezono metu.

Ekspertai pataria gyventojams lyjant ir žaibuojant sandariai uždaryti visus balkonus, langus, orlaides, išjungti ir ištraukti iš elektros lizdų visus prietaisus. Nestatyti automobilių po medžiais ar rūsiuose, kur didelė užliejimo tikimybė. O norint rimčiau pasiruošti gamtos išdaigoms vasarą rekomenduojama dar pavasarį patikrinti, ar ant pastatų ir jų stogų nėra įtrūkimų, ar sandarūs lietvamzdžiai ir drenažo sistema, ar name, rūsyje ar bute kur nors nesikaupia vanduo, nedrėksta sienos, nėra atvirų laidų, o aplink namus – pasvirusių, aplūžusių medžių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt