Lietuvoje

2018.08.13 14:53

G. Landsbergis pasisakė po A. Širinskienės kreipimosi dėl galimai įtartino sandorio

LRT.lt2018.08.13 14:53

„Valstiečių“ narė Agnė Širinskienė teigia, kad konservatorius Gabrielius Landsbergis galimai slepia įtartino sandorio už beveik milijoną eurų aplinkybes ir nedeklaruoja turimų akcijų. Parlamentarė  kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybą (FNTT), o Valstybinės tarnybinės etikos komisijos (VTEK) Seimo narė paprašė įvertinti galimai nedeklaruotų akcijų faktą, rašoma partijos pranešime spaudai.

„Manau, kad konservatorių lyderis G. Landsbergis turėtų visuomenei ir kompetentingoms institucijoms paaiškinti, kokiomis lėšomis jis š. m. gegužės 16 d. įsigijo investicinio fondo „SEB Modern Growth Fund“ vertybinių popierių už 750 tūkstančių eurų ir kodėl, turto deklaracijoje nurodydamas jo paties turimų akcijų vertes, ryšio su uždarąja akcine bendrove jis nedeklaruoja privačių interesų deklaracijoje, nors to ir reikalauja Lietuvos Respublikos įstatymai“, – teigia Seimo narė.

VMI ir FNTT adresuotame Seimo narės kreipimesi nurodoma, kad iš konservatorių lyderio ir jo sutuoktinės praėjusių metų turto deklaracijų matyti, kad 2018 m. pradžioje šeima negalėjo būti sukaupusi tokios piniginių lėšų sumos, kokia būtų reikalinga apmokėti „SEB Modern Growth Fund“ vertybinių popierių įsigijimą.

Seimo narės teigimu, per 2018 m. G. Landsbergis privačių interesų deklaracijoje nedeklaravo jokių šeimos turto pardavimo sandorių, gautų papildomų paskolų ar dovanų, dėl to ir kyla klausimas mažiausiai dėl 280 tūkst. eurų piniginių lėšų kilmės.

„Kada vertini jo turto deklaraciją, tai metų pradžioje jis neturėjo tokių sumų, kuriomis šį sandorį galėtų padengti. <...> Vertinant jo pinigines lėšas, trūksta apie 280 tūkstančių eurų, neįskaičiavus tų finansinių įsipareigojimų, kuriuos turi jų šeima, tiek paskolų, tiek lizingo“, – LRT TELEVIZIJAI sakė A. Širinskienė.

E. Genio/LRT nuotr.

G. Landsbergio atsakas į kreipimąsi

A. Širinskienei iškėlus abejonių, G. Landsbergis viešai paaiškino, kaip jo šeima įsigijo vertybinių popierių.

„Viešas asmuo be kitų prievolių, turi dar dvi: viena – deklaruoti pajamas už praėjusius metus, tai padaryti reikia einamųjų metų gegužės pirmosios. Antroji prievolė – deklaruoti sandorius. Tai padaryti reikia per trisdešimt dienų po sandorio sudarymo“, – feisbuke parašė G. Landsbergis. Pasak jo, kaip ir kiekvienais metais, jo šeima būtent taip ir padarė. „2018-05-16 įsigyta SEB „Modern growth“ fondo vienetų už 750.000 eurų. Sandoris deklaruotas 2018-05-30. Pajamos gautos iš Austėjos verslo daug metų kauptų dividendų. Ryšiai su verslu deklaruoti, o gautos pajamos bus deklaruotos iki kitų metų gegužės pirmosios – taip, kaip reikalauja įstatymas“, – dėstė G. Landsbergis.

Jis taip pat atsikirto vertybinių popierių įsigijimo aplinkybėmis suabejojusiai A. Širinskienei. „Tuo pačiu norėčiau paraginti Agnę ne tik seilę varvinti ir akutėmis žibinti į Ramūną, bet (jei pavyksta ir tai, ir tai) padėti jam deklaruoti jo pajamas ir išlaidas, dėl ko VTEK (Vyriausioji tarnybinės etikos komisija) ne vieną kartą yra pripažinusi Ramūną pažeidusiu įstatymą“, – rašė G. Landsbergis.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija yra konstatavusi, kad „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pažeidė įstatymą pavėlavęs deklaruoti net keturis sandorius – akcijų pirkimo iš jam priklausančio „Agrokoncerno“ bei pinigų dovanojimą sūnums. Sumos buvo milijoninės. Politikas teisinosi per dideliu užimtumu.

E. Genio/LRT nuotr.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis praėjusiais metais aiškinosi, kodėl laiku nedeklaravo žmonos žemės nuomos sutarties su „Agrokoncerno“ valdoma bendrove. Ši sutartis šeimos biudžetą kasmet papildydavo beveik 5 tūkstančiais eurų.

Dėl deklaracijų etikos sargams turi aiškintis ir premjeras Saulius Skvernelis, nes nenurodė, kad jo žmona turi „Swedbank“ akcijų. Visi šie faktai į viešumą pateko tik po žurnalistų tyrimų.

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus projektų vadovė Rugilė Trumpytė pažymi, kad deklaravimo sistema tikrai turi trūkumų.

„Sistema neveikia puikiai, nes politikai gali deklaruoti sandorius, su kuo jie yra susiję, tačiau nėra taip, kad kas nors patikrintų tas deklaracijas, ir negali būti 100 procentų tikras, ar viskas yra deklaruota, ar galima pasitikėti šituo dokumentu. Taigi toks trūkumas, todėl galbūt labiau norėtųsi patogiau pateiktos informacijos, kad ją galėtų tikrinti žurnalistai, nevyriausybinės organizacijos“, – LRT TELEVIZIJAI sakė R. Trumpytė.

Daugiau apie tai – Jevgenijaus Bardausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.