Naujienų srautas

Lietuvoje2018.08.11 16:33

R. T. Erdoganas įspėja apie pavojų Turkijos partnerystei su Jungtinėmis Valstijomis

BNS 2018.08.11 16:33

Neslūgstant įtampai Ankaros ir Vašingtono santykiuose gali iškilti pavojus Turkijos partnerystei su Jungtinėmis Valstijomis, šeštadienį pareiškė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ir įspėjo, kad Ankara gali pradėti ieškoti naujų sąjungininkų.

Kilus nesutarimų įvairiais klausimais, įskaitant JAV pastoriaus Andrew Brunsono sulaikymą dėl kaltinimų, susijusių su terorizmu, dviejų NATO sąjungininkų santykiai yra pasiekę žemiausią per kelis dešimtmečius lygį.

Dėl to Turkijos liros kursas krito į rekordines žemumas JAV dolerio atžvilgiu.

JAV prezidentui Donaldui Trumpui penktadienį paskelbus, kad Turkijai nustatyti plieno ir aliuminio importo muitai buvo dukart padidinti, Turkijos nacionalinės valiutos kursas JAV dolerio atžvilgiu per dieną krito 16 procentų.

JAV laikraštyje „The New York Times“ šeštadienį paskelbtame straipsnyje R. T. Erdoganas Vašingtoną įspėjo nerizikuoti santykiais su Ankara, antraip jo šalis ieškos „naujų draugų ir sąjungininkų“.

„Jeigu Jungtinės Valstijos nepradės gerbti Turkijos suverenumo ir neįrodys, jog supranta, su kokiomis grėsmėmis susiduria mūsų šalis, mūsų partnerystei gali grėsti pavojus“, – parašė Turkijos prezidentas.

„Kol dar nėra per vėlu, Vašingtonas turi atsisakyti klaidingos požiūrio, kad mūsų santykiai gali būti asimetriški, ir susitaikyti su tuo, kad Turkija turi alternatyvų“, – pareiškė jis.

„Jeigu ši vienašališkumo ir nepagarbos tendencija nenutrūks, mums teks pradėti ieškoti naujų draugų ir sąjungininkų“, – pridūrė Turkijos valstybės vadovas.

D. Trumpas tviteryje penktadienį paskelbė, kad iš Turkijos importuojamam plienui ir aliuminiui taikomų muitų tarifai buvo dukart padidinti. „Mūsų santykiai su Turkija šiuo metu nėra geri!“ – parašė JAV prezidentas.

Baltieji rūmai nurodė, kad šios sankcijos įsigalios nuo rugpjūčio 13 dienos.

Tuo tarpu R. T. Erdoganas penktadienį sakytoje kalboje nesureikšmino valiutos krizės ir turkus paragino nesirūpinti dėl valiutos kurso svyravimų.

Jis taip pat pažymėjo, kad Turkija turi alternatyvų „nuo Irano iki Rusijos, nuo Kinijos iki tam tikrų Europos šalių“.

Iranas smerkia JAV „kabinėjimąsi“

Į vis aštrėjantį Turkijos ir Jungtinių Valstijų ginčą įsikišo Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas, Vašingtoną apkaltinęs „priklausomybe nuo sankcijų ir kabinėjimosi“.

D. Trumpo „džiūgavimas keliant ekonominių sunkumų savo NATO sąjungininkei Turkijai yra gėdingas“, parašė jis tviteryje.

„Jungtinės Valstijos turi atsikratyti savo priklausomybės nuo sankcijų (ir) kabinėjimosi, antraip visas pasaulis susivienys ir, neapsiribodamas vien žodiniais pasmerkimais, jas privers tai padaryti. Esame stoję kaimynų pusėn anksčiau ir tą padarysime dabar“, – įspėjo Irano diplomatijos vadovas.

Irano valiutos kursas šiemet taip pat smarkiai krito ir tai iš dalies lėmė Vašingtono sprendimas grąžinti sankcijas, priimtas D. Trumpui anksčiau šiais metais pasitraukus iš 2015 metų Irano branduolinio susitarimo.

R. T. Erdoganas penktadienį telefonu pasikalbėjo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, su kuriuo aptarė ekonomikos ir prekybos klausimus, taip pat krizę Sirijoje.

Turkijos užsienio reikalų ministerija sukritikavo D. Trumpo pareiškimą ir pažymėjo, kad muitų padidinimas duos „vienintelį rezultatą – bus pakenkta mūsų santykiams“. Ministerija taip pat pažadėjo, jog bus imtasi atsakomųjų veiksmų, kurios nebuvo nurodytos.

Turkijos žiniasklaida nušvietė naujausius įvykius įtemptuose Ankaros ir Vašingtono santykiuose ir, pavyzdžiui, vyriausybę palaikantis dienraštis „Sabah“ pirmajame puslapyje paskelbė, kad „valiutos išpuolis“ niekuo nesiskiria nuo 2016 metų liepą surengto bandymo įvykdyti perversmą.

Po JAV pastoriaus A. Brunsono sulaikymo 2016 metų spalį Ankaros santykiai su Vašingtonu, kurie ir šiaip buvo itin trapūs, dar labiau apkarto.

Straipsnyje „The New York Times“  R. T. Erdoganas pareiškė: „Mėginimai mano vyriausybę priversti įsikišti į teismo procesą nedera su jūsų Konstitucija ar jūsų bendromis demokratinėmis vertybėmis“.

D. Trumpas A. Brunsono sulaikymą yra pavadinęs „visiška gėda“. Turkijos prezidentą jis yra paraginęs „nedelsiant“ paleisti JAV pastorių.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi