Naujienų srautas

Lietuvoje2018.08.09 23:07

Klaipėdiečiai skęsta juodose dulkėse: antra vasara tokia „juoda“

Daliai klaipėdiečių gyvenimas virto tikru pragaru – jau kone metus jų namus kasdien nukloja juodos dulkės. Aplinkosaugininkai tik šią vasarą nustatė taršos padidėjimą ir ją skleidžiančiai uosto kompanijai nurodyta iki rugsėjo vidurio parengti planą aplinkos taršai mažinti. Bendrovė iš dalies pripažįsta esanti kalta, tačiau teigia, kad tarša padidėjusi visame mieste dėl itin karštų orų.

Tarša skundžiasi kelių gatvių gyventojai, kurių daugiabučiai stovi vos už kelių šimtų metrų nuo uosto. 

„Tiek man, tiek kitiems atsirado neaiškios kilmės kosulys ir mano dviejų savaičių kūdikis susirgo bronchitu. Medikai labai stebėjosi“, – pasakoja klaipėdietė Alina.

„Antra vasara tokia „juoda“. Aš to nepavadinčiau dulkėmis. Tai yra suodžiai. Kaip iš kamino paskleisti suodžiai. Langų čia jau net nebėra prasmės valyti, nes jie po dviejų dienų vėl yra tokie pat“, – priduria kita miesto gyventoja Jolanta.

Bendrovė „Klasco“ neneigia, kad ji iš dalies kalta dėl taršos – čia ketverius metus kraunamas į anglį panašus naftos koksas. Tačiau, pasak bendrovės vadovo Vytauto Kauno, šiemet esą pirmi metai, kai aplinkiniai gyventojai skundžiasi. 

„Oro sąlygos yra labai nepalankios kroviniui – labai sausa ir krovinys džiūsta. Taip paviršutinis sluoksnis galėjo daugiau padžiūti ir susidaryti dulkių sluoksnis, kurį einantis iš vakarų vėjas ir galėjo nunešti“, –  aiškina V. Kaunas.

BNS nuotr.

Tačiau Klaipėdiečių iniciatyvos už demokratiją ir ekologiją įkūrėja Alina Andronova įsitikinusi, kad bendrovė tiesiog nenori investuoti į aplinkosaugą. Vietos aplinkosaugininkai žada kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą – ar nevertėtų bendrovei sugriežtinti veiklos leidimo sąlygų.

„[Jie] puikiausiai žino mūsų problemas. Be to, aplinkos apsaugos agentūra išdavė leidimą tam taršiam kroviniui, žinodama, kad jie neturi aplinkai poveikį mažinančių priemonių“, – teigia ji.

Gyventojai ne kartą kreipėsi ir į Visuomenės sveikatos centrą ir į Aplinkos apsaugos departamentą, kuris tik prieš tris savaites užfiksavo padidėjusią oro taršą.

„Pernai viršijimų nebuvo nustatyta. Šiemet gavus rezultatus paaiškėjo, kad per mėnesį dvi dienas buvo viršytas paros vidutinis dydis, nustatytas teisės aktuose“, – sako Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Andrius Kairys.

Bendrovei „Klasco“ nurodyta iki rugsėjo vidurio parengti planą, kaip mažinti taršą. Jei to nepadarys, bendrovei gresia bauda.

Bendrovės vadovas informavo, kad jau šiandien naftos kokso sankaupos uždengtos ekologiška plėvele, todėl vėjas nešioti dulkių nebeturėtų. Taip pat drėkinamos sandėliavimo zonos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi