Lietuvoje

2018.08.07 15:13

Atsakas į „juodąjį ligoninių sąrašą“: valdantieji pamiršo, ką žadėjo prieš rinkimus?

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.08.07 15:13

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pavedė Valstybinei ligonių kasai parengti šalies rajoninių ligonių būklės ir paslaugų kokybės ataskaitą. Tuomet pasklido kalbos apie „juodąjį ligoninių sąrašą“, esą jame nurodomos rajoninės gydymo įstaigos, kurių laukia liūdna baigtis.

„Sveikatos reikalų komitete negavome informacijos, nors daug kartų iš ministro Aurelijaus Verygos girdėjome, kad įstaigos bus optimizuojamos, struktūrizuojamos. Bet kokiais kriterijais vadovaujantis bus sudaromas tas tinklas, mes iš esmės informacijos negavome“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo konservatorius Antanas Matulas.

Kaip anksčiau skelbė portalas „Delfi“, į blogiausia padėtis esą Plungės ir Švenčionių ligoninėse. Čia, kaip nustatyta, visą parą nėra užtikrinamos chirurgijos, echoskopijos, endoskopijos, laboratorinės diagnostikos paslaugos.

Į „juodąjį sąrašą“ patenka ir Jonavos, Lazdijų, Šilutės, Tauragės, Joniškio, Pasvalio, Raseinių, Utenos, Šakių, Radviliškio, Rokiškio, Visagino bei Trakų ligoninės. Jose, kaip nurodoma analizės ataskaitoje neužtikrinamos visą parą anesteziologo, reanimatologo, neonatologo, akušerio, ginekologo, chirurgo, endoskopuotojo, echoskopuotojo paslaugos, nėra diagnostikos laboratorijos.

Pamiršo rinkimų programą

Mišrios Seimo narių grupės seniūnas Bronislovas Matelis priminė, kad Seimas visai neseniai priėmė sprendimą dėl paramos jaunoms šeimoms įsigyjant pirmąjį būstą regionuose. Tačiau, kaip sakė B. Matelis, dabar panašu, jog viena ranka skiriant paramą, kita atimamos sveikatos paslaugos, o kartu ir darbo vietos.

„Kokios jaunos šeimos gali važiuoti į regioną? LVŽS turėtų perskaityti savo programą ir ką joje rašė prieš rinkimus. Ten buvo parašyta, kad jie stiprins regionus. Dabar jie to visiškai atsisako“, – sakė B. Matelis.

Anot jo, yra tokių mažų rajoninių ligoninių, kurios neturi galimybės teikti kokybiškų paslaugų ir todėl turės būti uždarytos. Tačiau, pasak B. Matelio, tai reikia daryti ne tokiu būdu, kokiu yra daroma dabar. Jo teigimu, su rajonų savivaldybių ir gydymo įstaigų vadovais turėtų būti aptarta, kurios sritys yra stipresnės, kurias verta palikti, o kurių geriau atsisakyti.

Parlamentaras sakė kalbėjęs su rajoninių ligoninių atstovais, kurie sakė, kad po tokios informacijos ne tik darosi neįmanoma pritraukti jaunų medikų, bet ir jau patyrę gydytojai ieškosi naujų darbo vietų.

„Gal galima tas ligonines stiprinti, bet niekas tuo nebetiki, nes SAM visas reformas atlieka vadovaudamasi gandais“, – kalbėjo B. Matelis.

Universitetinės ligoninės krūvio nepakeltų

Socialdemokratas Juozas Olekas teigė, kad yra akivaizdu, jog A. Veryga neturi aiškios vizijos, kaip pertvarkyti sveikatos apsaugos sistemą. Pasak LSDP frakcijos seniūno, vienintelis dalykas ką sveikatos apsaugos ministras sugalvoja, tai yra ką uždrausti ir kokias įstaigas uždaryti.

„Bet kaip pertvarkyti, tokio vaizdo mes nematome. Jeigu visus tuos ligonius, kuriuos šiandien gydo rajoninės ligoninės, nukreipsime į universitetines ligonines, tai mes ten turėsime daug gulinčių koridoriuose, nepriimamų arba mirštančių pakeliui į ligonines ar iš jų“, – sakė J. Olekas, pridurdamas, kad ministras A. Veryga turėtų labai aiškiai įvardinti ligoninių problematiką.

Be to, J. Olekas pabrėžė, kad reikia galvoti ne tik apie žmones, kurie nebegalėtų naudotis rajoninių ligoninių teikiamomis paslaugomis, bet ir apie tuos, kurie neteks darbo. Pasak jo, gydytojai atidavę savo gyvenimą rajoninėms ligoninėms liks be darbo. J. Oleko teigimu, tikslingiau būtų padėti gydytojams kelti kvalifikaciją ir taip gerinti paslaugų kokybę.

„Iš ministro mes reikalaujame, kad jis pateiktų tą viziją, kaip jis ją įgyvendins ir kaip finansuos. Kiekviena reforma reikalauja papildomų lėšų“, – sakė J. Olekas.

Jis priminė anksčiau įvykdytą pertvarką, kai ne daug gimdymų priimančiose ligoninėse buvo uždaryti akušerijos skyriai. Anot jo, tada pirmiausia buvo perkami greitosios pagalbos automobiliai, kad būtų galima pervežti gimdyves ir suteikti joms reikalingas paslaugas kitur.

„Dabar mes matome jovalą ir blaškymąsi“, – rėžė J. Olekas.

Savivaldybės nepritaria

Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas kalbėjo, kad vienintelė A. Verygos vizija yra, buldozeriu sunaikinti rajonines ligonines, naudojant adminsitracinius ir, kaip jis sakė, antikonstitucinius metodus. 

„Jokių rinkos ar kokių kitų metodų nebandoma diegti, jokių gelbėjimo priemonių nebandoma taikyti, o tik šantažu, melu ir administraciniais sprendimais optimizuoti tinklą. Toks tinklo optimizavimas visiškai netinka“, – sakė E. Gentvilas. 

Anot jo, valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad toks pasiūlymas derintas su savivaldybėmis, tačiau Savivaldybių asociacija išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad tokiam įstatymo projektui nepritaria. 

„Rajoninių ligoninių statusas – viešosios įstaigos. Ministerija tampa tų viešųjų įstaigų dalininke, neįnešdama nieko. Kas atsitiks po to, kai bus uždarytos kai kurios rajoninės ligoninės? Valstybė perims savivaldybių turto dalį, tai yra pastatus, ir į kurs kokius nors valstybinius slaugos namus. 

Jeigu šitaip pasielgtųme su savivaldybių biudžeto lėšomis, sakytų, kad mes vagys. Bet čia nesako, kad vagys. Juk čia akivaizdžiai užprogramuota savivaldybių turto vagystės“, – kalbėjo liberalų lyderis. 

Kyla klausimų

Šakių rajono meras Edgaras Pylipaitis kalbėjo, kad dirbtinai keliamas politinis skandalas ir tai nenuoseklios regioninės politikos pavyzdys. 

„Supriešinamos gyventojų grupės, profesijos, įstaigos, savivaldybės vienos prieš kitas. Tai psichologinio teroro pavyzdys. Jauni specialistai nebus suinteresuoti gyventi regione, nes ateitis dirbtinai trumpinama, jos neįmanoma planuoti“, – sakė Šakių rajono meras. 

Anot E. Pylipaičio, Šakių rajone 2017 metais buvo atlikta 800 operacijų, kurių 500 galėtų būtų prilyginamos didžiosioms operacijoms. Jis kalbėjo, kad iš Šakių ir gretimų rajonų perkėlus viską, pavyzdžiui, į Kauną kiltų daug neaiškumų. 

„O kokia ten infrastruktūra, koks ten patekimas, kokios eilės, kaip privažiuoti gyventojams?“ – sakė E. Pylipaitis. 

Jokio sąrašo nėra?

Pats Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis socialiniame tinkle rašė, kad informacija apie „juodąjį ligoninių sąrašą“ yra neteisinga. Pasak jo, opozicija skleidžia melą, kuriuo siekiama sukelti masinį žmonių nepasitenkinimą ir pyktį. 

„SAM neturi ir neturėjo jokio „juodojo sąrašo“. SAM ir pavaldžios įstaigos turi nemažai analizių ir statistinių duomenų apie gydymo įstaigų veiklą įvairiais aspektais, tačiau tai nėra jokie juodieji sąrašai.
SAM vadovybė tai vertina vienareikšmiškai: kaip opozicijos bandymą kiršinti visuomenę, kelti nerimą, sėti paniką ir organizuoti masinį nepasitenkinimą, nesant jokių konkrečių faktų.

SAM vadovybė užtikrina, kad sprendimai nebus priimami skubotai. Sprendimai, susiję su gydymo įstaigų tolimesne veikla bus priimami tik tariantis plačiai su vietos savivalda, gydymo įstaigomis ir kitomis suinteresuotomis pusėmis.

Tad SAM skatiname opoziciją imtis rimtų ir atsakingų darbų, užuot užsiėmus destrukcija ir panikos kėlimu visuomenėje“, – rašė valdančiųjų lyderis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt