Lietuvoje

2018.08.04 11:41

Šiauliuose keičiant vamzdyną išniekintos žydų kapinės

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.08.04 11:41

Žydų bendruomenė piktinasi, kad Šiauliuose, keičiant magistralinį vamzdyną, išniekintos senosios žydų kapinės. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Aiškinamasi, kas išdavė leidimus kasinėti kapinėse.

Šiaulių žydų bendruomenės nariai sako apstulbo pamatę, kad senųjų kapinių teritorijoje mėtosi, įtariama, žmonių kaulai.

„To neturėjo įvykti. Pasakyti, kad nematė, kad čia yra kapinės, negalima, nes aiškiai matosi kapinių ribos, yra išlikęs pamatas“, – LRT TELEVIZIJAI sako Šiaulių apskr. žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis.

Kol bendruomenės nariai aptarinėjo situaciją, iškasti kaulų fragmentai dingo.

„Šis faktas  demokratinėje Europos valstybėje sukrečia. Vokietijoje įvairiais istorijos tarpsniais yra buvę visokių dalykų, tačiau dabar jie kuo toliau, tuo mažiau visuomenės toleruojami“, – situacija Šiauliuose piktinosi

pastorius iš Vokietijos Reinhardas Endersas.

Paaiškėjo, kad darbus bendrovės „Šiaulių vandenys“ užsakymu vykdė statybininkai iš Panevėžio. Vandentiekininkai teigia visus reikiamus leidimus dirbti teritorijoje turėję.

Senosiose žydų kapinėse, užimančiose daugiau nei 2 hektarus, pirmieji kapai atsirado apie 1700 metus, jos uždarytos 1965-aisiais. Sovietmečiu kapinių teritorijoje buvo pastatytas vaikų darželis.

Žydų kapinėse kasinėjama ne pirmą kartą, didžiulė dalis kapinių buvo iškasinėta ir tiesiant magistralinį vandentiekį.

Pasklidus žiniai apie kapinėse iškastus  palaikų fragmentus juos paėmė policija, o duobė buvo užpilta žvyru ir aptverta.

Atgavus iš policijos palaikų fragmentus jie bus palaidoti pagal judėjų tikėjimo tradicijas. Už jų išniekinimą gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas.

Išsamiau – Lidijos Jankauskienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.