Lietuvoje

2013.07.24 13:45

Teisininkas apie „darbiečių“ ateitį: už grotų su Seimo nario mandatais – nors nemoralu, bet realu

Liepa Želnienė, 15min.lt2013.07.24 13:45

Už grotų, bet vis dar Seimo nariai – toks scenarijus teoriškai įmanomas po to, kai apeliacinis teismas priims galutinį sprendimą Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje, sako vienas iš Lietuvos Konstitucijos rengėjų, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.

Už grotų, bet vis dar Seimo nariai – toks scenarijus teoriškai įmanomas po to, kai apeliacinis teismas priims galutinį sprendimą Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje, sako vienas iš Lietuvos Konstitucijos rengėjų, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.

Po galutinio teismo sprendimo, jei jis bus jiems nepalankus, trys Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje kaltinami Seimo nariai Viktoras Uspaskichas, Vitalija Vonžutaitė ir Vytautas Gapšys sulauks apkaltos. Tuomet gali pasikartoti kartą Lietuvoje jau buvusi kuriozinė situacija, kai Seimo narys pareigas eina atlikdamas bausmę įkalinimo įstaigoje.

Tokioje situacijoje buvo atsidūręs Audrius Butkevičius, kai 1999 m. jo atžvilgiu teismas priėmė apkaltinamąjį nuosprendį, o Seimas nepanaikino jo parlamentaro mandato.

Seimas nuo kalėjimo neišgelbėtų

V. Sinkevičius sako, kad lygiai tokia pat situacija gali susiklostyti ir dėl trijų „darbiečių“. Teisininkas pabrėžia, kad nuo A. Butkevičiaus laikų įstatymai, reglamentuojantys nuteistų Seimo narių veiklą, nesikeitė. Kaip ir A. Butkevičiaus atveju, taip ir dabar, vos sulaukęs galutinio įsiteisėjusio apkaltinamojo teismo nuosprendžio, Seimas turės pradėti apkaltos procedūrą.

Pagal Lietuvos įstatymus, apkalta nuteistųjų lauktų nepaisant to, ar jiems skirta bausmė būtų laisvės atėmimas, ar tik bauda. Be to, sulaukus apkaltinamojo posėdžio būtų taikoma supaprastinta apkaltos procedūra ir Seimui nebereikėtų papildomai kurti komisijos Darbo partijos narių nusikaltimams narplioti.

Jei apeliacinis teismas Seimo narius pripažins kaltais ir skirs laisvės atėmimo bausmes, kaip jau padarė pirmosios instancijos teismas V. Uspaskicho ir V. Vonžutaitės atžvilgiu, Seimui nebereikės duoti ir sutikimo parlamentarus suimti. Tai galės būti padaryta iškart, kai įsiteisės nuosprendis.

„Jei asmuo bus nuteistas laisvės atėmimo bausme, nesvarbu net jeigu Seimas nepanaikintų jo mandato, vis tiek jis turės atlikti laisvės atėmimo bausmę. Čia jokių pakartotinų Seimo nutarimų, leidimų nereikia. Seimas spręs tik dėl mandato panaikinimo“, – kalbėjo teisininkas.

Gresia R. Pakso likimas

„Jeigu Seimo narys yra nuteisiamas, įsigaliojusio apkaltinamojo teismo nuosprendžio nuorašas perduodamas Seimui ir Seimo pirmininkas arba jo pavaduotojas privalo nedelsiant su juo supažindinti Seimo narius. Seimas turi iškart priimti nutarimą pradėti apkaltos procesą ir prašyti Konstitucinio Teismo išvados, ar konkrečiu nusikaltimu nebuvo šiurkščiai pažeista Konstitucija ir sulaužyta priesaika“, – aiškina V. Sinkevičius.

Pasak jo, kreiptis į Konstitucinį Teismą yra labai svarbu dėl to, kad būtų nustatyta, ar padarytas nusikaltimas yra šiurkštus Konstitucijos pažeidimas ir priesaikos sulaužymas, ar ne.

Stebina tolerancija prasikaltusiems

Teisininkas pripažįsta, kad tokia situacija skamba daugiau nei absurdiškai, tačiau pabrėžia, kad vien įstatymus tobulinant ar Konstituciją taisant politikams atsakomybės ir moralės įkrėsti nebūtų įmanoma.

„Aukštos teisinės, politinės kultūros valstybėje būtų neįmanoma, kad parlamentaras, kurį teismas nuteisė už panašaus pobūdžio kriminalinį nusikaltimą, išsaugotų mandatą, bet Lietuvoje yra truputį kitaip. Matote, kad čia net po apkaltinamojo nuosprendžio nesigėdijama užimti aukštų pareigų Seime, visiškai nekreipiama dėmesio į tai, kad nuteisti Seimo nariai neturi ir negali turėti visuomenės pasitikėjimo. Toliau užimdami tas pareigas politikai rodo labai prastą pavyzdį visuomenei bei formuoja nepriimtinus moralės standartus“, – teigia V. Sinkevičius.

Pasak jo, kolegų parlamentarų tolerancija nuteistiems asmenims Seime turėtų būti nepriimtina, o Lietuvos žmonėms neturėtų kilti net klausimo, ar tokiais atvejais apkaltai Seimas pritars, ar ne.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius