Lietuvoje

2018.07.31 14:11

Geriausių šalies abiturientų keliai veda svetur

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.07.31 14:11

Iš premjero Sauliaus Skvernelio bei švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės rankų atsiėmę padėkas už itin gerus brandos egzaminų įvertinimus, geriausi šalies abiturientai neslėpė – mokslo šaknis krims svetur.

„Kas lemia gerus egzaminų pasiekimus – tai nuoseklus darbas: egzamino užduotys varijuoja, bet šimtukininkų procentas išlieka panašus“, – kalbėjo ministrė J. Petrauskienė.

Renkasi tarp Vilniaus ir Londono

Vilnietė Rūtą Leiputę galima drąsiai vadinti geriausia šių metų šalies abituriente. Šešis egzaminus laikiusi 19-metė iš penkių gavo šimto balų įvertinimus. Vilniaus „Gabijos“ gimnaziją baigusi mergina aukščiausių balų pasiekė matematikos, anglų kalbos, informatikos, istorijos ir geografijos egzaminuose. Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas R. Leiputei atnešė 86 balus.

Daugiausia šimtukų Lietuvoje šiemet gavusi abiturientė jau yra priimta į Vilniaus universitetą, su kuriuo pasirašė studijų sutartį. Visgi tai dar nereiškia, kad ji ir liks mokytis gimtajame mieste.

R. Leiputė vis dar laukia atsakymo iš Londono universiteto koledžo. Tiek ten, tiek Vilniaus universitete mergina siekia studijuoti istoriją ir kalbas. Jei ją priimtų Jungtinėje Karalystėje esanti aukštoji mokykla, R. Leiputė sakė ją ir pasirinksianti.

„Tai yra tam tikra patirtis, kurią įgautum išvažiavęs ir kuri yra labai vertinga. Manau, ji suteiktų kitokį požiūrį į tą pačią Lietuvos istoriją. Pati norėčiau sieti savo ateitį su Lietuva, bet dabar sunku pasakyti, kaip pasisuks ateitis“, – pasakojo R. Leiputė, svarstanti pasirinkti mokytojos profesiją.

Mergina pasakojo, kad jai patinka skaityti ir nagrinėti šaltinius, tad neatmeta, kad pasirinks ir akademinę karjerą. Anot jos, didelis uždarbis ir sėkmė darbe nereiškia, kad būsi laimingas, todėl ragina nespausti jaunuolių jiems renkantis, kokiu karjeros keliu pasukti.

R. Leiputė sakė, kad egzaminas ruošėsi pati, padedama mokytojų, korepetitorių ji neprireikė. „Analizavau programą, egzamino kriterijus. Jei tu suvoki, ko iš tavęs reikalaujama egzamine, nėra sudėtinga gauti gerus įvertinimus“, – sakė abiturientė.

E. Genio/LRT.lt nuotr.

Mokslus krims Kembridže

Iš viso 17 šalies abiturientų gavo po keturis šimto balo įvertinimus. Du iš jų, pakalbinti portalo LRT.lt, sakė pasirinkę studijuoti Kembridžo universitete.

Aukščiausius įvertinimus iš anglų kalbos, matematikos, fizikos ir chemijos gavęs jonaviškis Emilis Kaziukėnas, baigęs Jonavos Jeronimo Ralio gimnaziją, kalbėjo, kad studijas svetur pasirinko dėl ten siūlomos studijų kokybės. Dar sausį į norimas studijas įstojęs vaikinas sakė sieksiantis fiziko karjeros.

„Sėkmės receptas yra dirbti ne tik 12 klasėje, o, kaip mano pavyzdžiu, galbūt nuo 7-os. Tada pradėjau ruoštis gamtos mokslų olimpiadoms. Be šito įdirbio būtų buvę sunku.

Manau, studijos Kembridže reikalauja daug didesnių pastangų ir kelia didesnius iššūkius negu studijos Vilniaus universitete“, – kalbėjo abiturientas, nuo devintos klasės papildomai mokęsis mokykloje „Fizikos olimpas“.

Apie Kembridžą svajoja ir keturis šimtukus gavusi KTU gimnazijos abiturientė Neringa Levickaitė. Ji gavo šimto balų įvertinimus lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos, matematikos ir informacinių technologijų egzaminuose. Abiturientė dar negavo kvietimo studijuoti Kembridže, bet vis tiek žino, kad studijuos užsienyje.

„Jei negausiu kvietimo į Kembridžą, studijuosiu Edinburge. Kembridže pasirinkau matematiką. Lietuvoje situacija yra tokia, kad galima studijuoti tik taikomąją matematiką, bet ne teoretinę. Kadangi mane domina tik teoretinė matematika ir sieksiu akademinio išsilavinimo, vyksiu į užsienį, o jei į užsienį – tai tik pas geriausius“, – kalbėjo mergina.

Paklausta, kokia keturių šimtukų sėkmės paslaptis, ji atsakė, kad svarbiausia mokytis ir klausyti žinias bandančių suteikti pedagogų. Jiems abiturientė ir dėkojo už pasiektus rezultatus.