Lietuvoje

2018.07.31 11:24

S. Skvernelis siūlo nesinaudoti programėle „Yandex. Taxi“

ELTA 2018.07.31 11:24

Piliečių saugumas ir valstybės interesai turi būti svarbiausi, valstybės institucijoms tiriant informaciją apie rusiško kapitalo įmonę „Yandex. Taxi“, sako ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Manau, svarbiausias dalykas yra mūsų saugumas, ir jeigu bet kokios programinės įrangos gali silpninti mūsų tiek asmeninį, tiek valstybės saugumą, tai turėtų pasisakyti institucijos – vertinti iš valstybės interesų, piliečių interesų (pusės – ELTA)“, – žurnalistams antradienį sakė premjeras.

Ministras pirmininkas įsitikinęs, kad kiekvienas asmeniškai turi įvertinti viešai įvardytas grėsmes dėl „Yandex. Taxi“ programėlės renkamų perteklinių duomenų.

„Aš siūlyčiau nesinaudoti (programėle – ELTA). O institucijos, atsakingos ir už kibernetinį saugumą, turi labai aiškiai įvardyti ir pasakyti, ar tai nėra pakankamai saugu. Valstybės institucijoms tokia rekomendacija būtų vienareikšmiškai privaloma, o kiekvienas mes – elgiamės, kaip išmanome“, – kalbėjo S. Skvernelis.

ELTA primena, kad rusiško kapitalo pervežimo paslaugas teikianti bendrovė „Yandex.Taxi“ veikti Lietuvoje pradėjo nuo liepos 26-osios.

Viešojoje erdvėje pasklido informacija, kad „Yandex. Taxi“ įkūrėjas Arkadijus Volažas galimai turi artimų ryšių su įtakingais Kremliaus asmenimis.

Dėl to Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Audronius Ažubalis liepos 26 d. taip pat kreipėsi į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovą Darių Jauniškį su prašymu atsakyti, ar VSD iš anksto žinojo apie „Yandex. Taxi“ atėjimą į Lietuvos rinką ir ar įvertino „potencialias grėsmes valstybės ir jos piliečių saugumui“ bei kaip ketinama jų išvengti.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius taip pat kreipėsi į VSD, prašydamas informuoti, ar bendrovės „Yandex.Taxi“ veikla Lietuvoje nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui.

Be to, pirmadienį R. Šimašius kreipėsi į Konkurencijos tarybą dėl įstatymų reikalavimų galimai neatitinkančios „Yandex. Taxi“ reklamos. Anot kreipimosi, įmonė net nesikreipė į savivaldybę dėl leidimų vežti keleivius.

Eltai atsiųstame komentare „Yandex. Taxi“ tarptautinės plėtros vadovas Aramas Sargsianas sako, kad „Yandex. Taxi“ nėra vežėjas ir nevykdo pervežimo ar taksi paslaugų Lietuvoje bei kitose šalyse.

„Informacinės visuomenės paslauga „Yandex.Taxi“ nereikalauja jokių specialių leidimų ir licencijų“, – atsakymuose Eltai teigė A. Sargsianas.

Jo teigimu, mobilioji programėlė vykdo veiklą su vietinėmis taksi įmonėmis ar su oficialiais vežėjais, kurie turi visus reikiamus leidimus, išduotus valstybinių institucijų.

Tuo metu Nacionalinis kibernetinio saugumo centras pirmadienį informavo, kad nuo liepos 26 d. Lietuvoje pradėta aktyviai platinti išmaniesiems įrenginiams skirta programėlė „Yandex. Taxi“ yra galimai nesaugi.

Pasak centro, programėlės poreikiai galimai sudaro sąlygas neteisėtam asmens duomenų rinkimui ir kaupimui, o tai kelia susirūpinimą dėl jų saugumo, pranešė Kibernetinio saugumo centras.