Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.30 12:46

Aplinkos ministerijoje buvęs ministro bendradarbis įdarbintas be konkurso

Liepa Želnienė, 15min.lt 2018.07.30 12:46

Aplinkos ministrui Kęstučiui Navickui nuolat tenka aiškintis dėl savo buvusios darbovietės „Baltijos aplinkos forumo“ ir buvusių bendradarbių protegavimo. Dėl to, kad „Baltijos aplinkos forumui“ buvo skirtas ES finansavimas, K. Navickui net teko atlaikyti interpeliacijos procedūrą Seime. O dabar jam vėl tenka aiškintis kaip ministerijoje įsidarbino buvęs kolega iš to paties „Baltijos aplinkos forumo“ Liutauras Stoškus.

L. Stoškus nėra pirmasis buvęs „Baltijos aplinkos forumo“ darbuotojas dabar radęs vietos šios įstaigos buvusio vadovo K. Navicko valdomoje Aplinkos ministerijoje. Dar pernai ministerija pranešė, kad ministrui klimato kaitos klausimais patarinės jo buvusi kolegė „Baltijos aplinkos forume“ Gintarė Krušnienė.

Dabar ministerijoje be jokio konkurso įdarbintas 2012–2013 m. „Baltijos aplinkos forume“ kartu su ministru dirbęs L. Stoškus.

„L. Stoškus buvęs ilgametis Aplinkos apsaugos agentūros prie Aplinkos ministerijos vadovas, didelę patirtį sukaupęs aplinkosaugininkas, priimtas dirbti į ministerijos Taršos prevencijos departamentą kaip vyriausiasis specialistas pagal darbo sutartį. Šių metų liepos mėnesio 17 d. su juo sudaryta terminuota darbo sutartis trims mėnesiams“, – 15min penktadienį nurodė aplinkos ministro patarėjas Mindaugas Bajarūnas.

Išimtis, o ne taisyklė

K. Navicko patarėjas aiškino, kad pagal pareigybių aprašą viena svarbiausių L. Stoškui pavestų užduočių – analizuoti institucijų, veikiančių aplinkos apsaugos sistemoje, veiklą ir aplinkos valdymo kokybę bei teikti metodinę pagalbą ir siūlymus dėl šių institucijų veiklos efektyvumo ir viešųjų paslaugų kokybės gerinimo.

Esą be konkurso ir ne valstybės tarnautoju L. Stoškus priimtas būtent dėl to, kad jam pavestus darbus galima atlikti per konkretų laiką.

„Dirbantys pagal darbo sutartis skiriami terminuotam arba neterminuotam laikui. Šie ministerijos specialistai turi labai konkrečias funkcijas ir užduotis, kurioms įgyvendinti dažniausiai užtenka tam tikro laiko, reikia ribotų išteklių, todėl tai leidžia ministerijai efektyviau organizuoti darbą, taupyti valstybės lėšas ir išvengti naujų valstybės tarnautojų etatų kūrimo ir nereikalingo valstybės tarnybos aparato didinimo“, – tikino M. Bajarūnas.

Vis dėlto akivaizdu, kad specialistai pagal darbo sutartis ministerijoje įdarbinami nedažnai. Aplinkos ministerijoje šiuo metu įsteigti 226 etatai karjeros valstybės tarnautojams ir tik 34,25 etato pagal darbo sutartis.

Taip pat M. Bajarūnas aiškina, kad L. Stoškaus įdarbinimui buvęs jo bendradarbis ministras K. Navickas jokios įtakos neturėjo.

„Pabrėžiu, kad vyr. specialisto pareigas einantis L. Stoškus yra tiesiogiai pavaldus ministerijos Taršos prevencijos departamento direktoriui. Specialistų poreikį ir jų priėmimą dirbti pagal darbo sutartis nustato bei organizuoja ministerijos departamentų direktoriai, skyrių vedėjai ir ministerijos kancleris“, – nurodė jis.

L. Stoškus, BNS nuotr.

Valstybės tarnautojo alga L. Stoškui per maža

Tiesa, pats L. Stoškus įsidarbinimo istoriją pasakoja truputį kitaip. Jis neslepia, kad ministerijoje dirbti nesiveržė, bet buvo pakviestas.

„Aš tikrai darbo neieškojau Aplinkos ministerijoje. Man tiesiog iš ministerijos paskambino ministerijos vyr. patarėjas Raimondas Sakalauskas, pasakė, kad ieško žmogaus, kuris galėtų atlikti (Aplinkos apsaugos – 15min) agentūros veiklos analizę, pateikti pasiūlymus dėl jos veiklos gerinimo, paklausė, ar aš turiu minčių, kaip tai padaryti, kadangi žino, kad aš esu jos kūrėjas ir ilgą laiką joje dirbau. Tai aš atėjau, buvo susirinkę žmonės, aš pateikiau pasiūlymus to galimo vertinimo. Lyg viskas tiko ir po savaitės man paskambino ir sakė, kad gali priimti. Man tikrai jokios čia garbės neprideda, nes eiti į vyr. specialisto poziciją su mano patirtimi ir kvalifikacija tai čia karjeros tikrai nėra“, – kalbėjo jis.

Ministras, anot L. Stoškaus, susitikimuose nedalyvavo ir jam pats neskambino. Be to, pats L.Stoškus sako, kad faktas, jog anksčiau su ministru jie buvo bendradarbiai, nieko nereiškia, mat pastaruoju metu jis ministerijos veiklą labiau kritikavo nei gyrė.

„Pirmiausia tai nemanau, kad čia mano karjera. Čia yra mano sutikimas jiems mano atostogų sąskaita pagelbėti, nes jie stengiasi gerus dalykus daryti, o aš ateinu net su tokiu atlyginimu padirbėti. Kita vertus, pastaruoju metu buvau tas, kuris Aplinkos ministeriją kritikuoja – ir dėl miškų reformos, ir dėl kitų dalykų, oro taršos mažinimo priemonių“, – vardijo vyriausiasis specialistas.

L. Stoškus sako pasiūlymą priėmęs tik todėl, kad pavyko susitarti, jog jis dirbs už 1200 eurų atlyginimą atskaičius mokesčius. Vidutiniškai Aplinkos ministerijoje vyriausieji specialistai valstybės tarnautojai uždirba kur kas mažiau – 1148 eurų jų algų vidurkis siekia dar iki mokesčių.

„Už mažesnį atlygį aš nesutikau, nes mano kitokie įkainiai yra“, – kalbėjo specialistas.

Negana to, jis sakė siūlęs ministerijai ir kitokį variantą – padėti be jokių sutarčių, tačiau ministerijai neva tai netikę.

„Trims mėnesiams mes sutarėme, kad per tą laiką padarysiu tą darbą. Aš jiems siūliau ir tokį variantą, kad susikurtų darbo grupę, o aš padėčiau kaip išorinis ekspertas pakonsultuoti be jokios sutarties, tačiau jie norėjo, kad aš daryčiau patį vertinimą, tai sudarė terminuotą sutartį“, – dėstė L. Stoškus.

L. Stoškus pastaruoju metu buvo viešosios įstaigos „Darnaus vystymosi centras“ direktorius, pagal individualią veiklą konsultuodavo aplinkosaugos klausimais.

Nuo 2003 m. iki 2010 m. jis yra vadovavęs Aplinkos apsaugos agentūrai, kurios pertvarkos projektą dabar ruoš dirbdamas Aplinkos ministerijoje direktoriumi.

Jis tikina, kad pats pertvarkytos Aplinkos apsaugos agentūros vadovo posto siekti kol kas negalvoja.

„Mano planuose to nebuvo. Neturėjau tokių minčių“, – sakė jis.

Ši agentūra be nuolatinio vadovo yra jau daugiau nei pusmetį. Pernai iš Aplinkos apsaugos agentūros direktoriaus pareigų savo noru pasitraukus Robertui Marteckui, nuo pernai spalio 4-osios šias pareigas laikinai eina Aldona Margerienė.

Nuolatinio vadovo agentūrai ministerija dar neieško, nors pernai, po R. Martecko pasitraukimo, M. Bajarūnas tikino, jog konkursas bus skelbiamas artimiausiu metu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi