Lietuvoje

2018.07.30 18:02

Tėvų lygiateisiškumas: specialistų teigimu, Lietuvoje neretai prioritetas teikiamas mamai

Atskiri atvejai rodo, kad įstatyminės nuostatos dėl tėvų lygiateisiškumo turi visai kitokį atspalvį, kuomet mes susiduriame su konkrečiu atveju ir byla – prioritetas dažniau teikiamas mamai. Taip LRT TELEVIZIJAI kalba Inga Kudinavičiūtė-Michailovienė, advokatė, Mykolo Romerio universiteto profesorė. Jos teigimu, kiekvienas atvejis yra individualus, bet dažnai matoma ir savivalė, piknaudžiavimas savo, kaip vieno iš tėvų, valdžia: „Tuo metu santykių aiškinimasis pereina į kitą lygį – manipuliavimą vaikų nuomone.“

Kaip supažindina specialistė, įstatyminė bazė Lietuvoje sudėliota labai tvarkingai – turime civilinio kodekso nuostatas, kuriose kalbama, kad tėvai turi lygias teises, nepaisant jų statuso – ar jie gyvena susituokę, ar išsiskyrę, ar dėl tam tikrų aplinkybių pradėjo gyventi atskirai.

„Nepaisant to, visos teisės tiek tėvui, tiek motinai yra vienodos. Tame pačiame kodekse nurodoma ir vaiko teisė bendrauti tiek su vienu, tiek su kitu tėvu. Taip pat turime vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kuriame patobulintos nuostato – čia kalbama apie tai, kad tėvai turi pirmumo teisę prieš kitus asmenis. Taip pat kad jie abu turi lygias teises spręsti klausimus, susijusius su vaiko interesais bei jų poreikių tenkinimu.

Nepamirškime ir vaiko teisių konvencijos, kuri yra pamatinis teisės dokumentas, jo bandoma laikytis pasitelkiant nacionalines nuostatas, kad vaiko interesus užtikrintų abu tėvai“, – pabrėžia I. Kudinavičiūtė-Michailovienė.

Anot advokatės, teisiškai dėl lyties nei mamai, nei tėčiui nėra suteikiama pirmenybė: „Pavyzdžiui, abu tėvai turi spręsti klausimą dėl vaiko gyvenamosios vietos keitimo. (...) Remiantis sudarytomis galimybėmis, tiek mama, tiek tėtis turi lygias galimybes ir pareigą įgyvendinti savo kaip tėvų valdžią. Tad jokių prioritetų negali būti, nebent veiksmai neatitiktų vaiko poreikių – smurtinis elgesys ar kiti neigiami veiksmai, kurie sukurtų neigiamą aplinką vaikui.“

Plačiau apie tėvų lygiateisiškumą – laidos įraše.