Lietuvoje

2018.07.29 16:27

Ministerija neigia, kad dėl naujos apmokėjimo tvarkos mokytojams gali mažėti atlyginimai

Kristina Jackūnaitė, Skirmantas Pabedinskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.29 16:27

Mokyklos rengiasi naujai mokytojų algos skaičiavimo tvarkai – etatiniam apmokėjimui, kuris Seimo sprendimu įvedamas nuo rugsėjo. „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas teigia, kad dėl to dalies mokytojų alga net sumažės, ir aiškina, kad reikia taisyti dokumentus. Švietimo ir mokslo ministerija bei Seimo Švietimo ir mokslo komitetas tai neigia.

Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja Žana Loginova kraunasi lagaminą – važiuoja padėti Anglijoje uždarbiaujantiems vaikams. Ji sako, kad net kelios jos kolegės mokytojos vasarą nesiilsi, o uždarbiauja užsienyje, taip prisidurdamos prie algos: dvi važiuoja į Vokietiją, trys – į Skandinavijos šalis.

„Reikia užsidirbti pinigėlių, kurių užtektų ir vaikams auginti, o jei vaikai jau baigę mokyklas, reikia [aukštajam] mokslui. Kitas dalykas – jei galvojame apie patį mokytoją, tai mokytojas yra šviesuolis, jam reikia daug žinių turėti, daug matyti, o kaip tu kažkur nuvyksi, jei neturi iš ko. Jei vaikas už tave daugiau pasaulio matęs, kitą kartą klasėje nejaukiai jautiesi“, – sako Ž. Loginova.

Seimo valdantieji ir vyriausybė skelbia, kad mokytojo padėtį pagerins nuo rugsėjo įvedamas etatinis mokytojo darbo apmokėjimas. Tačiau kai kurie politikai sako savo apygardose sužinoję, kad bus atvirkščiai.

„Mokykloms išsiuntinėta mokėjimo tvarka, joje atradome tam tikrą spragą: mokytojo, kuris dirbo visu krūviu, atlyginimas mažės apie 100 eurų. Pvz., Kvėdarnos N. Vėlio gimnazijoje net 5 mokytojoms mažėja iki 100 eurų, tai išties didelis skaičius“, – sako „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai teigia, kad taip kalbantys mokytojai neteisingai naudojasi atlyginimo skaičiuokle, skelbiama puslapyje etatinis.lt, ir ragina skaityti instrukcijas. Ministerija pabrėžia, kad bendras mokytojų darbo užmokesčio fondas didės 20-čia procentų.

„Tikrai galime garantuoti, kad dėl etatinio apmokėjimo įvedimo mokytojams atlyginimas nemažės. Ne visiems mokytojams kils atlyginimas – tai būtų tiesa, bet etatinio apmokėjimo įvedimo tikslas ir nėra pakelti atlyginimus, jo tikslas – sukurti sistemą, kuri leistų dirbti ir uždirbti.

Didelė problema ta, kad šiandien Lietuvoje turime tokią situaciją, kad kas trečias mokytojas dirba mažiau nei puse etato ir tai pagrindinė priežastis, kodėl mokytojų atlyginimas yra menkas. Jei rasim būdų, kaip padaryti, kad mokytojai turėtų didesnį krūvį, jie ir uždirbs daugiau“, – teigia švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas.

Vienos geriausių Lietuvos mokyklų – Vilniaus licėjaus direktorius sako savaitę skaičiavęs savo mokytojų algas ir teigia, kad jos liks iš esmės nepakitusios. Tačiau jis kritikuoja naują atlyginimo skaičiavimo tvarką, pagal kurią mažiau pamokų vedantys mokytojai krūvį, o kartu ir algą, gali pasididinti užklasine veikla.

„Pavyzdžiui, mes susitarsime, kad jūs darysite kažkokį projektėlį, o tas projektėlis apskritai niekinis, gal nereikalingas, jis nepadengia valandų, o jums sumokama – kas paskaičiuos, ką jūs ten darėte ir kiek valandų dirbote prie kuklaus projektėlio užuot savo jėgas ir pastangas nukreipę į ugdymo kokybę, į tobulinimąsi, kaip geriau vesti pamokas. Tai dabar galėsim ir toliau vaizduoti, kad darome daug veiklų – šoksim, dainuosim, bet su mokymosi rezultatais ir toliau važiuosime žemyn“, – sako Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.

„Aš taip pat buvau mokytoju ir puikiai žinau, ką reiškia, kai tu pasiimi visus 8 kl. mokinius ir vežiesi vasarą į archeologinę ekspediciją. Kai tu su jais dirbi ir kai tu juos pažįsti, tai visiškai kitoks poveikis ir jiems visai kitoks interesas mokytis. Na, negalime šitaip pedagoginio darbo skirstyti į vertingą ir nevertingą“, – į kritiką atsako Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša.

Pasak E. Jovaišos, jo vadovaujamas Švietimo ir mokslo komitetas kontroliuos, kad vien dėl naujos skaičiavimo tvarkos mokytojų alga rugsėjį nesumažėtų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13