Lietuvoje

2018.07.27 15:54

Seimo nariai nemato galimybės įteisinti parlamentarų atostogų Darbo kodekse

ELTA2018.07.27 15:54

Eltos kalbinti Seimo nariai, kaip ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, nepritaria „valstiečių“ inicijuojamam Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projektui. Nors dabartinė situacija, kai Seimo nario atostogos nėra reglamentuotos, prieštarauja Konstitucijai, pasak parlamentarų, Seimo nario mandatas yra nepertraukiamas. Išskirtiniais atvejais Seimas turi priimti sprendimus, todėl negali būti tokios situacijos, kai visi parlamentarai atostogauja. Pasak parlamentarų, žiūrint į Vakarų Europos valstybių praktiką, mokytis nelabai yra iš ko.

Pasak Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininko Gedimino Kirkilo, Konstitucinio Teismo nutarimą bandoma įteisinti jau seniai, bet to padaryti nepavyks, nes Seimo nario darbas negali būti normuotas.

„Badoma įteisinti jau penkiolika metų ir kol kas nepavyksta to padaryti. Ir aš manau, kad to ir nepavyks padaryti. Seimo nario darbas yra nenormuotas, bet kuriuo metu Seimas gali būti sukviestas. Negirdėjau, kad kokioje nors šalyje parlamentaro darbas būtų prilygintas valdininko darbui. Konstitucinio Teismo nutarimas jau seniai yra ir ne kartą buvo bandoma tai padaryti“, – Eltai sakė G. Kirkilas. 

Pasak parlamentaro Lauryno Kasčiūno, Seimo narys turi būti visuomet pasiruošęs, turi dirbti tiek, kiek reikia, būtų sunku jo darbą apibrėžti konkrečiomis darbo valandomis. Ir netgi išėjęs atostogų, parlamentaras visuomet turi būti pasiruošęs grįžti atgal į Seimą.

„Seimo nariai turi būti visada pasirengę, laikas neturi būti skaičiuojamas. Jeigu tu išeini atostogų, tu vis tiek turi reaguoti į įvykius“, – sakė L. Kasčiūnas.

Pasak liberalų lyderio Eugenijaus Gentvilo, jeigu įteisinamos atostogos Darbo kodekse turėtų būti įteisinta darbo dienos trukmė. Tuomet reikėtų mokėti už viršvalandžius, jeigu vakare ar savaitgalį eini į renginį. Taip pat, pasak Seimo nario, Konstitucinio Teismo nuostatą galima apeiti.

„Konstitucinio Teismo nuostatą galima apeiti, pasakant, kad atostogų laikotarpis yra tada, kai nėra plenarinių posėdžių ir atostogos nutraukiamos, bet ne taip, kaip Darbo kodekse numatyta. Pavyzdžiui, atostogos gali būti nutraukiamos, jei organizuojamas neeilinis Seimo, komitetų ar komisijos posėdžiai, kitaip sakant, parlamentarai visada turi būti pasirengę. Atostogauti gali, ir tai reikėtų pavadinti atostogomis“, – Eltai sakė E. Gentvilas.

E. Genio/LRT nuotr.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Agnė Širinskienė sako apskritai sunkiai įsivaizduojanti, kaip komitetų pirmininkai galėtų iš viso atostogauti. 

„Aš sunkiai įsivaizduoju, kad komitetų pirmininkai galėtų sau leisti labai ilgą laiką atostogauti, nes vis tiek reikia pasirašyti dokumentus, dirba biurai. Manau, ir nuo Seimo nario pareigų priklauso, kiek laiko jis gali skirti atostogoms“, – Eltai sakė A. Širinskienė.

„Neatostogavau, turiu susidariusi tokį darbo ir poilsio grafiką. Nuo antradienio iki penktadienio būnu darbe Vilniuje. Kitas dienas jau planuoju kitaip. Reikia mokėti derinti poilsį ir darbą. Seimo narys pasveria laiką, kurį jis gali praleisti kaip laisvą laiką, kur jis turi atlikti kitas pareigas. Kai dėl savęs, galiu pripažinti, kad pasirengimas dvigubos pilietybės referendumui užima labai daug laiko“, – teigė, vasaros atostogų nė savaitės neturėjusi, A. Širinskienė. 

Atostogų neėmė ir E. Gentvilas. Pasak Seimo nario, jis kiekvieną savaitę bent jau tris dienas būna Seime. Taip pat liberalų partijos korupcijos skandalas priverčia jį kiekvieną savaitę būti susitikimuose su advokatais. 

„Kiekvieną savaitę pasirodau Seime. Šią savaitę buvau nuo pirmadienio iki trečiadienio. Taip pat aš kaip frakcijos vadovas turiu rudeninei Seimo sesijai parengti darbų pasiūlymas. Taip pat nepamirškime, kad yra bylos ir advokatai taip yra mano kasdienybė. Važinėju daug partiniais reikalais po Lietuvą, tai taip pat, manau, parlamentinis darbas. O apie atostogas užsienyje, manau, nekeliausiu gal į Latviją per Žolines savaitgaliui“, – Eltai sakė G. Getvilas.

Šiuo metu Seimo nario veiklą reglamentuoja Seimo statutas, vyriausybės įstatymas.

Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projektu siekiama įgyvendinti Konstitucinio Teismo 2004 m. liepos 1 d. nutarimą ir atskiru įstatymu nustatyti Seimo narių pareigas, teises ir garantijas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.