Lietuvoje

2018.07.26 19:30

Ekstradicijos proceso subtilybės: kada asmenys gali būti neišduodami?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.07.26 19:30

Ekstradicijos procesas – Lietuvoje tai nėra dažna, tačiau pastaruoju metu žiniasklaidoje netrūksta pranešimų šia tema, aprašant garsųjį Neringos Venckienės ekstradicijos procesą Jungtinėse Valstijose. Pasak LRT kalbinto advokato Rolando Tilindžio, tam tikrais atvejais asmenys gali būti neišduodami tai šaliai, kurioje įvykdė nusikaltimą, čia labai svarbūs ir dvišaliai susitarimai.

„Žiūrima, ar asmuo nebuvo jau nubaustas už tą patį nusikaltimą kitoje valstybėje, gal yra sprendimas atleisti jį nuo atsakomybės ar nutraukti ikiteisminį tyrimą ar kitokį procesą dėl to paties nusikaltimo. Yra žiūrima, ar tai nėra koks politinis, karinis nusikaltimas. Tada žiūrima giliau, koks yra turinys. Bet tai – labai reti atveji. Paprastais atvejais – turi grėsti laisvės atėmimo bausmė ne mažiau kaip vieneri metai“, – sako advokatas.

R. Tilindis pažymi, kad piliečių neišdavimą gali lemti dvišalės sutartis.

„Pavyzdžiui, Lietuvos ir Rusijos sutartyje dėl tarptautinės teisinės pagalbos ir teisinių santykių parašyta, kad piliečiai neišduodami, o, pavyzdžiui, Lietuvos ir JAV sutarty nurodyta, kad piliečiai gali būti išduodami, taigi tai priklauso, kaip sutarta tarp valstybių“, – aiškina teisininkas.

Su kuriomis šalimis tartis dėl ekstradicijos yra sunkiau? Pasak R. Tilindžio, jam yra tekę susidurti su prašymais iš Rusijos Federacijos perduoti tam tikrus asmenis, ir tais atvejais buvo atsisakoma, argumentuojant, kad procesas yra politizuotas.

Daugiau apie tai – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.