Lietuvoje

2018.07.27 09:43

Genealogijos aistruoliai užsimojo sudaryti tikslesnius signatarų genealoginius medžius

Ar tikrai viską žinome apie Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signatarus? Tuo susirūpinę genealogijos aistruoliai užsimojo sudaryti kuo tikslesnius, dokumentais pagrįstus dvidešimties signatarų genealoginius medžius.

Ant stalo netelpančiame popieriaus ritinyje – kruopščiai nubraižytas Vasario 16-osios akto signataro Stepono Kairio šeimos genealoginis medis. 350 žmonių genealogijas apimančią schemą sudarė Kairio giminaitis Alvydas Žarskus, o iš jo medį perėmė Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos pirmininkas.

„Signataras Steponas Kairys kilęs iš Anykščių krašto, iš Kurklių parapijos, ten, kur ir mano protėvių šaknys. Schema yra patvirtinta ir atrasti archyve dokumentai – tai reiškia, kad ne tik kad subraižyta schema, bet yra kiekvienas Stepono Kairio protėvis dokumentuotas specialiais dokumentais, krikšto ar protėvių santuokos ar mirties liudijimų dokumentai. Ir pavyko truputėlį patyrinėti ir Stepono Kairio mamos liniją, Puzinų liniją“, – pasakoja Remigijus Bimba, Genealogijos ir heraldikos draugijos pirmininkas.

Ypatingu projektu Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija  nusprendė paminėti valstybės atkūrimo šimtmetį – visuomeniniais pagrindais dirbantys entuziastai pasiryžo sudaryti dokumentuotas visų dvidešimties 1918 metų Nepriklausomybės aktą pasirašiusių signatarų genealogines schemas.

„Metų pradžioje pasirodė įvairių straipsnių, televizijos laidų apie signatarus ir pastebėjome, kad ten yra nemažai netikslumų, kai kur net klaidelių, ir nutarėme jas ištaisyti“, – sako projekto vadovė Sigita Gasparavičienė.

Jono Basanavičiaus ir kitų iš Bartninkų valsčiaus Vilkaviškio apskrityje kilusių jo giminaičių likimus tyrusi genealogijos mėgėja Kristina Giedraitienė sako daugiausia besirėmusi patriarcho korespondencija, įvairių etnografinių ekspedicijų užrašais, bažnyčios knygomis, žmonių prisiminimais ir paties J. Basanavičiaus rašyta autobiografija, o pagalbos sulaukusi net ten, kur visai nesitikėjo.

Plačiau apie tai – Giedrės Baltrušytės reportaže.