Lietuvoje

2018.08.21 17:11

Ekspertas įvardijo, kodėl Plungės ir Krasnogorsko bendradarbiavimas gali būti pavojingas

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2018.08.21 17:11

Seniau Rusija bandė vaizduoti, kad Vakarai jos paprasčiausiai nekenčia, bet dabar plokštelę keičia ir bando parodyti, kad ji – nuostabi šalis, kuriai veltui taikomos sankcijos. Taip LRT RADIJUI sako propagandos ekspertas Mantas Martišius. Anot jo, Plungės rajono savivaldybės kvietimas dalyvauti Krasnogorske vykstančiame festivalyje tik padeda Rusijai tokį įvaizdį formuoti.

Plungės rajono vicemeras Mindaugas Jurčius LRT RADIJUI patvirtina, kad savivaldybė savo tinklapyje yra paskelbusi informaciją, jog Krasnogorske vyksta tarptautinis festivalis, kuriame Plungė dalyvauja jau ne pirmus metus. Anot M. Jurčiaus, kol kas norinčių vykti neatsirado.

„Savivaldybė su Krasnogorsku 2003 m. pasirašė partnerystės sutartį, pagal kurią vykdomi kultūriniai mainai mokslo, švietimo, sporto srityse. Tie ryšiai ir kontaktai nėra nutraukti. Savivaldybių delegacijos, meniniai kolektyvai be pertraukų apsikeičia nuo 2003 m. – Krasnogorsko jaunimas vyksta pas mus, mūsų jaunimas vyksta ten. Tai niekada nebuvo nutrūkę“, – tvirtina M. Jurčius.

Jo nuomone, toks bendradarbiavimas vertintinas kaip normali praktika. Be to, pabrėžia vicemeras, tokias bendradarbiavimo sutartis su skirtingais miestais turi daugiau kaip 30 savivaldybių. „Sudalyvauti kaip ir sportinėse varžybose arba meno kolektyvo pasirodymuose, nugalėti ir parvažiuoti, manau, yra normalus ir priimtinas bendravimas“, – įsitikinęs M. Jurčius.

Pasak jo, jeigu sutarties nutraukimo klausimas būtų įtrauktas į dienotvarkę, tai galėtų būti padaryta, tačiau kol kas tokia iniciatyva nebuvo parodyta.

„[Užsienio reikalų ministerijos] rekomendacijos arba nurodymo nutraukti sutartį nebuvo. Savivaldybės vadovai (tiek aš, tiek meras, tiek kiti darbuotojai, kurie organizuoja keliones ir patys vyksta) bendrauja ir su Lietuvos saugumo departamento darbuotojais“, – sako M. Jurčius.

Jo teigimu, nuo pat 2003 m. dalyviai pats apmoka visas kelionės išlaidas, išskyrus tas, kurios susijusios su apgyvendinimu ir maitinimu.

Propagandos ir informacinių karų ekspertas, Vilniaus universiteto docentas M. Martišius apgailestauja, kad Plungės rajono savivaldybė nemato nieko blogo tokiame bendradarbiavime: „Turime suprasti, kad Rusijos bandymas veikti per pagrindines valstybines institucijas nėra toks sėkmingas, nes atsakingumas ir įtarumas gerokai aukštesnio lygio. Bandoma eiti per savivaldybes. Rusija bando pritraukti žmones.“

Propagandos eksperto aiškinimu, seniau Rusija laikėsi pozicijos, kad Vakarų valstybės Rusijos paprasčiausiai nekenčia, tačiau tokia pozicija buvo pakeista per pasaulio futbolo čempionatą: „Per pasaulio futbolo čempionatą plokštelė buvo pakeista – Rusija yra draugiška, saugi šalis ir tik Vakarų politikai dėl kažkokių nesuprantamų priežasčių sukūrė sankcijas Rusijai, todėl atvažiuokite ir pamatysite, kad tai neatitinka tiesos. Ši tendencija buvo labai svarbi Pasaulio futbolo čempionate. Ji toliau tęsiama, rodant, kad Rusija tiesiog atvira, labai gera, o pagrindines temas, pavyzdžiui, Krymo okupacija, Ukraina, bandoma apeiti.“

M. Martišius sutinka – dalis tokių sutarčių buvo pasirašytos seniai, tačiau akcentuoja, kad sprendimas jų nenutraukti priklauso ir nuo pačių savivaldybių: „Rusijos pusei be galo svarbu mūsų žmonėms (iš Lietuvos ar kitų kraštų) sudaryti gerą įspūdį, kad grįžę jie sakytų: „buvau Rusijoje, žinote, ten viskas normalu, tvarkinga ir aš nelabai suprantu Lietuvos valdžios, kodėl mes esame nepatenkinti ir piktinamės kažkokiais dalykais? Ukrainos problemos yra Ukrainos problemos, o mes turime draugauti.“ Per eilinius žmones tokia idėja galėtų plisti.“

M. Martišiaus teigimu, būtent tokios bendradarbiavimo sutartys padeda nenutraukti saitų ir tai sukuria pretekstą žmones kviesti į vienokius ar kitokius renginius.

Pagal LRT RADIJO laidą „Lietuvos dieną“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.