Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.26 12:50

Skelbiami stojimo rezultatai: paaiškėjo, kokios studijos nesulaukė stojančiųjų dėmesio

Stojantieji į aukštąsias mokyklas jau pirmosiomis ketvirtadienio valandomis galėjo sužinoti, į kokias studijų programas yra priimti. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacija bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) praneša, kad kvietimus studijuoti aukštosiose mokyklose gavo beveik 22 tūkst. stojančiųjų.  

Pranešama, kad šiemet stojantiesiems pasiūlytos 639 studijų programos, bet iš jų 55 stojančiųjų dėmesio nesulaukė. Sutartys su pakviestaisiais studijuoti aukštosiose mokyklose bus sudaromos nuo liepos 27 d. iki liepos 31 d. 17 val., išskyrus liepos 28 ir 29 dienas. Stojančiųjų patogumui, kai kurios aukštosios mokyklos suteikia galimybę sutartis sudaryti elektroniniu būdu. 

Negali konkuruoti, bet bando

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė teigė, kad yra ne viena aukštoji mokykla, kuri išgyvena sudėtingą situaciją, bet vis tiek pasirinko konkuruoti su kitose mokyklose siūlomomis stipriomis programomis, vietoje to, kad orientuotųsi į sritis, kuriose yra geriausi. Daugiausia programų – po 8 – netenka Klaipėdos universitetas ir Marijampolės kolegija. Mažės ir Aleksandro Stulginskio universitete siūlomų programų skaičius. Čia nerentabiliomis pripažintos 7 programos.

„Tomis aukštosiomis mokyklomis nepatikėjo stojantieji. Yra labai geras pagrindas aukštosioms mokykloms permąstyti savo strategiją. Klaipėdos universitetas, Marijampolės kolegija yra tos aukštosios mokyklos, kurios turi didesnį nerentabilių studijų programų skaičių“, – kalbėjo J. Petrauskienė. 

Anot ministrės, šiemet 86 proc. visų stojančiųjų perkopė stojimo kartelę, kuri šiemet stojant į universitetus yra 3,6, o į kolegijas 2 balai. 

„Daugėja besirenkančių Vilniaus universitetą, taip pat Lietuvos sveikatos mokslų universitetą, Dailės akademiją. Daugiau stojančiųjų sulaukė ir Generolo Jono Žemaičio karo akademija. Džiaugiamės, kad jauni žmonės girdi signalus, kurie yra sunčiami iš darbo rinkos. Kartu su verslo ir darbdavių organizacijomis atsižvelgėme planuojant paskirstymą tarp atskirų studijų krypčių“, – sakė J. Petrauskienė. 

Kaip kalbėjo ministrė, atsižvelgiant į darbo rinkos poreikius, 32 proc. padidintas vietų skaičius gyvybės mokslų studijose. Kolegijose vietų skaičius padidintas inžinerinėse, informatikos ir fizikos mokslų studijose. 

Pasak ministrės, šių metų priėmimas parodė, kad didžioji dalis abiturientų lieka mokytis Lietuvoje, renkasi geriausias aukštosiose mokyklose siūlomas studijų programas. Taip pat pastebima, kad pritaikius minimalią stojamojo balo kartelę, į aukštąsias mokyklas stoja vis daugiau motyvuotų ir gerus rezultatus demonstruojančių jaunuolių. 

Populiariausios studijos – programų sistemų

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) jau anksčiau skelbė, kad šiemet priėmimas į aukštąsias mokyklas atspindės darbo rinkos poreikius. Atsižvelgiant į tai padidintas studijų vietų skaičius gyvybės mokslų, inžinerijos, informacinių ir technologijos mokslų studijų programose.

Daugiausia kvietimų studijuoti valstybės finansuojamose vietose sulaukė stojantieji į Kauno technologijos universitete siūlomas programų sistemų studijas. Šioje programoje nemokamai studijuos 319 studentų, o savo lėšomis – 25. Programų sistemų studijos dominuoja ir kolegijų sektoriuje – Vilniaus kolegijoje į šią programą pakviesti 177 stojantieji.

Populiarios buvo ir Vilniaus kolegijoje siūlomos tarptautinio verslo studijos, kur pakviesti 176 stojantieji. Pirmajame daugiausia stojančiųjų dėmesio sulaukusių specialybių dešimtuke puikuojasi ir Vilniaus universiteto siūlomos teisės, politikos mokslų, medicinos, ekonomikos ir programų sistemų studijos.

Nemažai dėmesio sulaukė ir Vilniaus Gedimino technikos universitete siūloma programų inžinerijos studijų programa.

Kolegijose dėmesio sulaukė Vilniaus kolegijoje siūlomos bendrosios praktikos slaugos, reklamos vadybos ir buhalterinės apskaitos studijos. Taip pat Kauno kolegijoje rengiamos multimedijos technologijos ir kompiuterinių tinklų administravimo programos. Populiari ir Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje siūloma transporto logistikos programa.

Populiarios inžinerijos studijos

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) informavo, kad šiemet pirmuoju pageidavimo šią aukštąją mokyklą nurodė apie 1,7 tūkst. stojančiųjų. Tarp populiariausių inžinerijos studijų programų – aviacijos mechanikos inžinerija, statybos, elektronikos inžinerija, transporto, kelių, geležinkelių ir miestų inžinerija. Daug dėmesio VGTU sulaukėir architektūra ir kūrybinės industrijos.

Komentuodamas pirmuosius aukštąsias mokyklas pasiekusius stojimo rezultatus VGTU Studijų prorektorius prof. dr. Romualdas Kliukas pabrėžė, kad šią aukštąją mokyklą renkasi norintieji turėti paklausią profesiją, dirbti kūrybišką darbą bei gauti motyvuojantį atlygį.

„Gyvename virsmo laikais, kurių raktinis žodis – technologijos. Būdami technologijos mokslų lyderiais Lietuvoje, esame šio pokyčio dalimi. Nenuostabu, kad daugiau nei pusė apsisprendusių studijuoti inžinerinius mokslus, pasirinko VGTU.  Specialistai su inžineriniu išsilavinimu labai reikalingi rinkai ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Dėl  jų šiandien kovoja darbdaviai.

Būtent į šias studijas pasaulyje dedamos maksimalios pastangos, praturtinant būsimų profesionalų gebėjimus lyderystės, pokyčių valdymo, investavimo žiniomis, kurios reikalingos būti sėkmingais šiandienos verslo  pasaulyje“, – teigė VGTU studijų prorektorius prof. dr. R. Kliukas.

Neteko dalies programų

Bene daugiausia nerentabilių studijų programų šiemet pasiūlė Klaipėdos universitetas. Jo studijų prorekotrė prof. dr. Leta Dromantienė teigė, kad tokių studijų programų, kurios visiškai nesulaukė stojančiųjų dėmesio, Klaipėdos universitete nebuvo.

„Tiesiog yra tokių studijų programų, į kurias nesusidarė Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytas pagal studijų kryptis minimalus studentų skaičius grupėje“, – teigė L. Dromantienė.

Per mažai stojančiųjų dėmesio sulaukė šios Klaipėdos universiteto siūlomos programos:

Biologija (iš 10 reikiamų studentų minimaliai grupei surinkti stojo 9);

Ekonomika (iš 15 reikiamų stojo 8);

Logistika (iš 15 stojo 8);

Socialinė ekonominė geografija ir regionistika (iš 15 stojo 6);

Visuomenės sveikata iš 10 stojo 5);

Chemijos inžinerija (iš 10 stojo 4);

Medijų filosofija ir kultūrinės industrijos (iš 15 stojo 4).

„Kol kas dar nėra oficialiai paskelbti kviečiamųjų sąrašai, tačiau kiek turime duomenų, matome, jog lyginant su praėjusiais metais, rezultatai yra panašūs pagal pirmojo etapo duomenis. Turime apie 130 valstybės finansuojamų vietų. Rytoj bus paskelbti kviečiamųjų sąrašai, o sutartys bus pasirašomos iki liepos 31 dienos. Tada galėsime aiškiai lyginti 1-ojo etapo priėmimo rezultatus“, - komentavo KU prorektorė.

BNS nuotr.

Pasak jos, šiais metais Klaipėdos universitetas, siekdamas užtikrinti studijų kokybę, sustambino studijų programas ir apjungė pagal kryptis. 2017 metais ši aukštoji mokykla skelbė priėmimą į 56 programas, šiais metais į 32.

„Atsisakėme nerentabilių studijų programų, net jei jos buvo akredituotos tarptautinių ekspertų. Taip pat šiais metais turime apie 100 studentų iš užsienio, kurie renkasi laipsnio studijas Klaipėdos universitete“, - sakė L. Dromantienė.

Pasak jos, kol kas matyti, jog populiariausios Klaipėdos universiteto studijų programos yra: Psichologija, Informatikos inžinerija, Kūno kultūros ir sporto pedagogika, Anglų ir kita užsienio kalba (švedų, ispanų, vokiečių), Mechanikos inžinerija, Jūrų uostų inžinerija, Statybos inžinerija, Hidrologija ir okeanografija.

Laukia antrasis turas

Tie stojantieji, kuriems nepavyko gauti vietos norimose studijų programose, nuliūsti neturėtų. Jie turės dar vieną galimybę įstoti į pasirinktas programas.

Antrasis pagrindinio priėmimo etapas vyks nuo rugpjūčio 1-osios, 12 val. Pageidaujantys jame dalyvauti savo ketinimą turi pažymėti Bendrojo priėmimo informacinėje sistemoje. Antrajame etape galios tas pats įregistruotas prašymas, todėl šiame etape galės dalyvauti tik tie, kurie savo prašymus registravo pirmajame etape. Atnaujinti prašymus bus galima iki rugpjūčio 3-osios, 16 val.

Atjauninti prašymą stojantieji galės keisdami pirmojo etapo prašyme nurodytų pageidavimų eiliškumą, išbraukdami nereikalingus pageidavimus arba įrašydami naujų, bet tik į valstybės nefinansuojamą vietą. Šio etapo rezultatus jie sužinos rugpjūčio 7 d. iki 12 valandos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi