Lietuvoje

2018.07.26 09:54

Aliaskos lietuvė išsikovojo santuokos sudarymo įraše pavardę rašyti su „w“

LRT.lt 2018.07.26 09:54

Trečiadienį Vilniaus apylinkės teismas priėmė sprendimą originalios asmenvardžių rašybos lietuvės, kuri ištekėjo už Jungtinių Amerikos Valstijų piliečio ir įgijo pavardę su „w“, byloje.

Kaip rašoma Europos žmogaus teisių fondo pranešime žiniasklaidai, Aliaskoje gyvenanti Lietuvos pilietė teisinės pagalbos kreipėsi į Europos žmogaus teisių fondą. „Pareiškėja jau kelis metus Amerikoje yra identifikuojama vyro pavarde su „w“ – turi šia pavarde vairuotojo pažymėjimą, yra sudariusi sutartis ir t.t., tačiau Lietuva atsisakė įregistruoti tokią pavardę“, – rašoma pranešime.

Pasak fondo, bylą išnagrinėjęs teismas įpareigojo Civilinės metrikacijos skyrių įtraukti į apskaitą santuoką ir išduoti santuokos sudarymo įrašą su „w“.

„Asmenvardžių rašybos bylos tapo formalumu – teismai vieningai priima palankius sprendimus dėl „w“, „x“ ir „q“ pavardėse, kai jos įgyjamos santuokos su užsieniečiu metu. Dėl originalios asmenvardžių rašybos mišrioms šeimoms neprieštarauja nei Valstybinė lietuvių kalbos komisija, nei Civilinės metrikacijos skyriai, tačiau dėl egzistuojančios teisinio reguliavimo spragos, tokios situacijos sprendžiamos vis dar išimtinai teisminiu keliu“, – teigia teismuose pareiškėjus atstovaujanti advokato padėjėja Evelina Dobrovolska.

Šiuo metu Seime yra užregistruoti keli įstatymų projektai dėl pavardžių rašybos.