Lietuvoje

2018.07.26 09:56

SAM aplaidumas pastatė ant kortos onkologinių ligonių gydymą: vaistinėse nebeliko vaistų

Loreta Mačiulienė, Salomėja Pranaitienė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.26 09:56

Onkologiniams ligoniams – rimtas iššūkis rasti gydymui reikalingų vaistų. Šiuo metu vaistinėse ima trūkti kai kurių medikamentų. Šiuo metu sunku rasti doksorubicino, vadinamosios raudonosios chemijos. Šio kompensuojamojo vaisto pacientai skundžiasi negalintys įsigyti net ir už pinigus.

Sveikatos apsaugos ministras sako nieko nežinantis apie vaistų trūkumą. Vaistininkai patvirtina – dalies preparatų nuo vėžio atsargos beveik išseko, esą visa tai dėl naujo kompensuojamųjų vaistų kainyno. Gamintojai perspėja, kad dar apie 20 preparatų rinkoje liko mažiau nei 2 savaitėms. Sveikatos apsaugos ministerija šią savaitę žada su gamintojais aiškintis situaciją.

Kauno klinikų Chemoterapijos dienos stacionare ligonių – vienas kitas. Pasak čia besigydančiųjų, įprastai jų būna gerokai daugiau. Jie svarsto, kad taip yra dėl to, jog ėmė trūkti vaistų.  

Pacientai skundžiasi vaistinėse šiuo metu negalintys nusipirkti doksorubicino, vadinamosios raudonosios chemijos, kuria gydomos įvairios onkologinės ligos. Šis vaistas pagal galiojančią tvarką – kompensuojamas, bet pacientas, jei negydomas ligoninėje, jo nusipirkti turi pats.

„Mums gydymas paskirtas pagal atitinkamą planą: kas tris savaites reikia nusipirkti vaistų. Tačiau kilo problema, kad nusipirkti tai ligai gydyti kompensuojamųjų vaistų išvis nėra, o mokant savus pinigus pasiūlė dalį išrašytų vaistų. Nusipirkau dalį už savo asmeninius pinigus, bet kitam pacientui, stovėjusiam už manęs, jau neužteko vaistų“, – skundėsi pacientė.

Sveikatos apsaugos ministrui tai naujiena. Kad netrūktų vaistų, pasak Aurelijaus Verygos, turi pasirūpinti vaistinės ir gamintojai.   

„Neturiu duomenų, kad kokių nors vaistų būtų pritrūkę, aišku, yra įvairiausių situacijų su konkrečiomis vaistinėmis, kurios vieno ar kito vaisto gali neturėti, bet vaistinių yra ne viena, žmonės tą vaistą randa. Pradžioje visko pasitaiko – vaistinėms suplanuoti reikiamą kiekį yra tam tikras iššūkis“, – sako ministras.

BNS nuotr.

Kauno klinikų atstovai oficialiai nepatvirtina, kad dėl vaistų trūkumo atlieka mažiau chemoterapijos procedūrų, tačiau ir Kauno ir Vilniaus medikai neoficialiai užsimena, kad vaistų trūksta. Esą skirtingų vaistų vėžiui gydyti, vadinamosios chemijos, ėmė trūkti dar birželį.

Vaistinių atstovai patvirtina – doksorubicino rinkoje likę nedaug. Vaistų gamintojai aiškina, kad dėl to atsakingos rinką stebinčios ir kontroliuojančios valdžios institucijos. Be to, kai kurie vaistai, tarp jų ir doksorubicinas, į kompensuojamųjų vaistų kainyną įtraukti nepasidomėjus, ar tiekėjai iš gamintojų galės nupirkti reikiamą kiekį.

„Doksorubicinas yra senas chemoterapijai taikomas vaistas. Kadangi atsiranda naujų vaistų, kyla problemų. Gamintojai pereina prie tų vaistų, kuriuos jiems  naudingiau gaminti. Turime kelių atstovybių raštus, kur parašyta apie vaistų sutrikimus. Kai kurios praneša, kad iš viso nutraukia kai kurių vaistų tiekimą į Lietuvą, viena pranešė, kad doksirubicino į Lietuvą nebetieks“, – LRT TELEVIZIJAI sako Vaistų kontrolės tarnybos specialistas Linas Mažeika.

Jei vaisto nelieka rinkoje, institucijos turi kitą vaistą skubiai įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą, tačiau gamintojai ir tiekėjai sako, kad skubiai pakeisti seną preparatą nauju gali užtrukti iki pusmečio – kol bus pagamintas reikiamas kiekis.

Vaistų gamintojų asociacijos duomenimis, vaistų gal pritrūkti ne tik onkologiniams ligoniams. Esą šiuo metu yra apie 20 preparatų, kurių gali užtekti vos kelioms savaitėms.

Šią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija žada kviesti gamintojus ir vaistų tiekėjus. Šiuo metu yra vaistų, kurie įtraukti į kompensuojamųjų sąrašą, tačiau į Lietuvą nėra tiekiami.

SAM ketvirtadienį išplatintame pranešime teigiama, kad „šiuo metu visoje Europos Sąjungoje yra laikinai sutrikęs vaisto doksorubicino tiekimas, tačiau gydymo įstaigos šiuo vaistu yra apsirūpinusios ir jo netrūksta.“

SAM teigia, kad patikrinus šio vaisto likučius, paaiškėjo, kad laikinai šio vaisto gali nebūti „kai kuriose vaistinėse“. Pacientams, kuriems reikia patiems įsigyti šį vaistą SAM rekomenduoja pirmiausia susisiekti su vaistinėmis ir pasiteirauti, ar jie turi šį vaistą ir vykti jo įsigyti į tą vaistinę, kurioje jo yra.

Ministerija tvirtina, kad iškilusios problemos nėra susijusios su Kompensuojamųjų vaistų kainyno pakeitimais, esą vaisto tiekimo problemos atsirado dėl jo gamybos sutrikimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.