Lietuvoje

2018.07.25 16:31

„VIP cirkas“ palieka Klaipėdą: kokiomis sąlygomis N. Zobovas laikė gyvūnus

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2018.07.25 16:31

Netinkamai Klaipėdoje gyvūnus laikęs „VIP cirko“ direktorius Nikolajus (Mykolas) Zobovas nutraukė gastroles ir palieka uostamiestį. Nuo tada, kai internete pasirodė garsusis vaizdo įrašas, į jo elektroninio pašto dėžutę ėmė plaukti prakeiksmai, niekas nebeina į cirko pasirodymus. „Parduoti tik du bilietai“, – antradienį skėsčiojo rankomis cirko vadovas. Nors N. Zobovas tikino gerai prižiūrintis visos Lietuvos užuojautos susilaukusią mešką, tačiau jos fotografuoti   jis neleido – tik pasižiūrėti.

Kai 15min antradienį lankėsi pas Klaipėdoje laikinai įsikūrusį N. Zobovą, jis rankose jau laikė uostamiesčio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) raštą, kuriame dėstoma, kad gastrolių metu gyvūnai laikomi per mažuose voljeruose.

Už tai cirko pasirodymus rengiančios VšĮ „Ąžuolyno meškučių cirkas“ vadovui skirta vos 15 eurų bauda.

Kaip 15min paaiškino VMVT Klaipėdos skyriaus viršininkas Antanas Bauža, gyvūnų konfiskavimas „VIP cirko“ vadovui negresia – N. Zobovas Klaipėdos inspektoriams pateikė Rokiškio, kuriame įkurdinti gyvūnai, VMVT raštą, patvirtinantį, kad ten gyvūnai laikomi nepažeidžiant tvarkos.

„Jei jis čia neužtikrins (sąlygų – aut.), jis turės nutraukti pasirodymus ir važiuoti namo“, – sakė jis.

Trečiadienį paaiškėjo, kad N. Zobovas taip ir padarė. 15min trečiadienį susisiekus su cirko direktoriumi šis paaiškino, kad ketvirtadienio pasirodymas neįvyks, kaip ir visi kiti, suplanuoti Klaipėdoje.

„O todėl, kad „žalieji“ nori protestuoti, neduoda dirbti“, – paaiškino jis.

N. Zobovas teigė, kad cirkas išvažiuoja iš uostamiesčio.

Narvai per maži

15min spėjo cirko stovyklavietę Klaipėdoje aplankyti iki sprendimo pasirodymus nutraukti. „VIP cirko“ palapinė pastarosiomis dienomis stovėjo visai greta Klaipėdos „Akropolio“, o už jos – laikini gastroliuojančių cirko gyvūnų, o greičiausiai – ir pačių cirko darbuotojų namai. Kiemas pilnas kemperių ir sunkiasvorių mašinų.

Prie vienos iš jų pastatytas narvas su katėmis, po kiemą palaidas bėgiojo grakštus pudelis.

Inspektoriai pas N. Zobovą rado ir per ankštai laikomų balandžių, tačiau jų lauke nebuvo matyti.

Tame pačiame kieme, po medžiais pastatytuose voljeruose, N. Zobovas laikė šešis gauruotus Kaukazo aviganius.

„Ša, ša, geri, geri. Tuoj jie nusiramins“, – įsiskalijusius augintinius ramino cirko vadovas.

Patys šunys, iš pažiūros, neatrodė nualinti ar bejėgiai, tačiau voljerai tokiems milžiniškiems keturkojams akivaizdžiai buvo gerokai per maži, o nuo jų sklido nosį riečianti smarvė.

Stop kadras

VMVT nustatė, kad keturi aviganiai buvo laikomi keturių kvadratinių metrų ploto voljeruose, o likę du – vos 1,3 metro, kai tokio dydžio vienam šuniui privalomas 6 kvadratinių metrų plotas.

N. Zobovas skuba paaiškinti, kad voljeruose šunys ilgai nebūna – nuo 6 valandos ryto eina repetuoti, 10 valandą yra šukuojami.

„Pavėsy stovi. Ko dar reikia? Vandens yra? Yra“, – cirko vadovas tikino nesuprantantis jam metamų priekaištų.

Anot N. Zobovo, jo Kaukazo aviganiai yra iš prieglaudos, juos esą norėta užmigdyti, nes buvo agresyvūs, tačiau po pusmečio pas jį keturkojai esą pasikeitė neatpažįstamai: „Tie gyvūnai eina į maniežą, eina prie žmonių.“

VMVT reikalauja nedelsiant pakeisti per mažus voljerus, N. Zobovas tikina, kad taip ir padarys, nes cirko anksčiau naudoti gyvūnų voljerai išvežti remontui.

Pašnekovas svarstė, kad kur kas blogiau gyvena butuose laikomi šunys, kuriuos šeimininkai rytais bėgte išveda penkiolikai minučių į lauką ir dar pusvalandį pavedžioja vakare.

„Meška yra, meška dirbs“

N. Zobovas seka pastaruoju metu internete kilusį triukšmą dėl jo cirko. Tačiau dar antradienį nutraukti pasirodymų uostamiestyje jis neketino ir aktyviai reklamavo meškos šou: „Nenutraukiau specialiai, reklama po miestą važiuoja ir sako, kad meška yra, meška dirbs.“

Tačiau jau kitą dieną N. Zobovas nuomonę pakeitė ir nutarė meškos klaipėdiečiams neberodyti.

Į Klaipėdą „Ąžuolyno meškučių cirko“ vadovo atvežta rudoji meška pavadinta Vipo vardu.

„Šešti metai Vipuliui, kiek cirkui, tiek ir meškutei“, – pasakojo direktorius.

N. Zobovas pridūrė dresuojantis jau penktą meškų kartą.

Vipo tėvai – Ąžuoliukas ir Cilė, taip pat priklauso N. Zobovui – jie laikomi Joniškio rajone. Vipo seneliai, anot cirko vadovo, gyvena Rygos zoologijos sode.

Anot N. Zobovo, Vipas žmonėms galėjo pasirodyti liesas, nes numetė kailį: „Poplaukio dar nėra, tai apie ką mes šnekam? Žmonės mato – meška ant ilgų kojų. Tai taip, ant ilgų kojų, nes nėra tų apvalumų (...) Ji ne liesa, ji normali.“

Tačiau 15min įkalbinėjamas leisti nufotografuoti mešką ir sąlygas, kuriomis ji Klaipėdoje gyvena, N. Zobovas nepasidavė. Esą ją ir taip išvargino tikrintojai, be to, meškos į savo guolį nieko neįsileidžia.

„Nenoriu aš mašinoj fotografuot“, – paaiškino jis.

Greičiausiai tam buvo ir kitų priežasčių. VMVT specialistai nustatė, kad meška Klaipėdoje buvo laikoma tiesiog per ankštai. Narvas turėtų būti bent 3 metrų aukščio, o dabar yra vos 1,30 metro. Narvo plotis, anot specialistų, turi būti 6 metrai, o Vipas laikomas 2,40 metrų pločio aptvare.

BNS nuotr.

N. Zobovas sutiko leisti tik 15min žurnalistei savomis akimis pamatyti mešką. Ją cirko vadovas Klaipėdoje laikė sunkiasvorės mašinos viduje įrengtame stambių grotų narve.

„Bet turėsi daryti, ką pasakiau“, – įspėjo.

Įlipus į mašinos vidų N. Zobovas parodė, kur žurnalistei atsistoti.

Priėjus prie narvo Vipas nervingai apsisuko aplink save ir palingavo ilgą snukį.

„Meška ir gamtoje, jei yra soti, nevaikšto, nemigruoja. Jei yra maisto, meška lenda po kelmu ir viskas – miega“, – kam meškai didesnis narvas, stebėjosi N. Zobovas.

Į repliką, kad meška tokia nedidelė galbūt dėl to, kad nėra suaugusi, cirko vadovas atsakė, kad šešerių metų patinas – jau visiškai suaugęs.

Vipas, anot jo, maitinamas du kartus per dieną. Iš nuotraukų, kurias šeimininkas saugo savo telefone, galima susidaryti įspūdį, kad meška maitinama vaisiais, daržovėmis ir duona.

„Neėda meškos mėsos, tik iš alkio“, – pakartojo jis jau anksčiau sakytą frazę, kuri yra sukėlusi šio klausimo žinovų nuostabą.

Iš nuotraukų matyti, kad šunys šeriami kitaip – be sauso pašaro, gauna kiaušinių ir dešros.

„Nufotografavau, kad galėčiau parodyt, aš jau nebežinau, ko iš mūsų nori“, – kam reikalingos maisto nuotraukos jo telefone, paaiškino N. Zobovas.

Antradienį viešosios įstaigos „SOS gyvūnai“ vadovė Ilona Reklaitytė paskelbė, kad N. Zobovo cirke birželį nugaišo vos šešių mėnesių meškutė. Cirko direktorius teigė, jog taip nutiko dėl to, kad ji turėjo širdies ydą, kuri buvo ne įgyta, o įgimta.

Grasintojus žada priduoti policijai

„Rašo, kad mano šeimą nužudys, mano vaikus, mano anūkus“, – tokio turinio laiškai, anot cirko vadovo, pastaruoju metu plaukia į jo elektroninį paštą.

Dėl gautų grasinimų jis teigia ketinantis kreiptis į policiją.

Užgauliojimų sulaukianti 15min pasakojo ir buvusi N. Zobovo sutuoktinė.

„VIP cirko“ vadovas pripažįsta, kad po to, kai penktadienį internete ėmė plisti vaizdas iš jo cirko, niekas nebenori ateiti į pasirodymus. Antradienį popiet į ketvirtadienio pasirodymą buvo parduoti tik du bilietai. Galiausiai šis pasirodymas visai atšauktas.

„Kuo mažiau eis į cirką, tuo mažiau mes turime lėšų sudaryt sąlygas (gyvūnams – aut.)“, –guodėsi N. Zobovas.

Jis aiškina, kad viešojoje erdvėje ėmė sklisti nemažai melagingos informacijos apie jį, pavyzdžiui, kad meškos jo cirke yra be nagų ir be dantų.

Jo teigimu, internete taip pat galima rasti su „Photoshop“ programa pakeistą nuotrauką, kurioje matyti sumuštas meškos snukis. Jis pridūrė, kad cirkui besipriešinantys žmonės esą nesupranta, kad atimdami pragyvenimo šaltinį, jie apsunkina galimybę deramai rūpintis gyvūnais. Tačiau, anot N. Zobovo, kai ateina sunkesni laikai, padeda rėmėjai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.