Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.25 16:09

A. Veryga: reikėtų turėti teisę neįsileisti galimai nesaugių produktų, nepaisant sertifikatų

ELTA 2018.07.25 16:09

Lietuva dalyvaus Portugalijos inicijuotoje Europos Sąjungos Teisingumo Teisme byloje, kurioje nagrinėjami konkretūs atvejai dėl į žaislus panašių ploviklių ir tualeto blokelių.

Tai, kad Lietuva dalyvautų byloje, vyriausybei rekomendavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Kaip Eltai sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, logiška, kad valstybė šiuo atveju turėtų diskreciją – teisę spręsti šį klausimą savo nuožiūra – vertinti produktus galimos žalos atžvilgiu.

„Tai įdomus precedentas, nes anksčiau gal tokių klausimų nelabai kam buvo kilę. Lietuvai svarbu dalyvauti byloje, kad turėtume diskreciją – teisę spręsti, kad, nors produktas yra pagamintas ir aprobuotas kažkurioje (ES, – ELTA) šalyje, pavyzdžiui, valiklis, bet, jeigu, kaip šiuo atveju, jo pakuotė primena žaislą, ir jis gali sukelti kitų rizikų, nei yra numatęs gamintojas, būtų šalies diskrecijoje neleisti jos rinkoje pardavinėti tokių produktų, nors jie turėtų ES sertifikavimą“, – aiškino ministras.

A. Verygos žiniomis, produktų, kurios minimos byloje, Lietuvos rinkoje nebuvo.

„Tai labiau teorinis ginčas, ateičiai“, – sakė ministras.

Portugalijos teismui nagrinėjant faktines aplinkybes, pagrindinėje byloje nustatyta, kad Vokietijoje įsteigta „Henkel“ įmonių grupės bendrovė Portugalijoje prekiavo Vokietijoje gaminamais „Sonalino“ prekių ženklo indų plovikliais bei „Sonasol“ prekių ženklo tualeto blokeliais.

2007 m. Portugalijoje konfiskuoti įvairūs šių prekių ženklų produktai dėl jų išorinių savybių panašumo į žaislus. Plovikliai buvo parduodami 400 ml talpos plastikinėse raudonos spalvos lėlės formos pakuotėse su raudonais kepurės formos dangteliais su mėlyna viršutine dalimi. Tualeto blokeliai buvo supakuoti į plastiko ir kartono maišelius, tamsiai ir šviesiai mėlynos spalvos skystį supylus į 60 ml talpos plastikinę lėlę ar lėlės ir banglentės formos pakuotę.

Produktai pripažinti pavojingomis imitacijomis, galinčiomis suklaidinti vartotojus, ypač mažamečius vaikus, kurie gali juos naudoti kitais tikslais, nei šie produktai skirti, ir taip sukelti rimtą pavojų savo sveikatai.

Higienos ir švaros produktų platintojams nurodyta šiuos produktus išimti iš prekybos, o gamintojams nustatyti aiškią pakuočių diferencijavimo sistemą, siekiant išvengti jų supainiojimo su žaislais ar kitais vaikams skirtais produktais.

 
Daiga Ellaby/Unsplash nuotr.


Pažymima, kad ant produktų pakuočių buvo aiškiai nurodyta jų naudojimo paskirtis, tinkamo naudojimo ir laikymo instrukcija, padariniai, kuriuos gali sukelti netinkamas naudojimas, bei veiksmai, kurių reikia imtis vis dėlto tokiems neigiamiems padariniams kilus. Ant pakuotės taip pat nurodyta, kad, siekiant užkirsti kelią produktų nurijimui, jų sudėtyje yra ypač karčios medžiagos „Bitrex“.

Tačiau atlikus produktų rizikos vertinimą, prieita prie išvados, kad jie kelia didelę susižalojimo tikimybę, yra vaikams matomoje bei pasiekiamoje vietoje bei dėl savo pakuotės pateikimo gali būti supainiojami su žaislais, todėl, įvertinus šiuos faktorius, yra pripažintini labai didelio rizikos laipsnio.

Tai, kaip teigiama vyriausybei teikiamoje informacijoje, patvirtino ir byloje pateikti duomenys – Portugalijoje didžioji dalis mažamečių vaikų vizitų pas gydytojus susiję būtent su apsinuodijimu nuryjant kenksmingas medžiagas.

Atsižvelgdamas į visa tai, Portugalijos teismas nusprendė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir kreiptis į ES Teisingumo Teismą.

Sveikatos apsaugos ministerija pažymi, kad ES Teisingumo Teisme nagrinėjamoje byloje keliami klausimai, ar su ES teise suderinami Portugalijos teisės aktai, draudžiantys prekiauti produktais, kurie dėl savo išvaizdos gali būti supainiojami su žaislais ir taip sukelti pavojų vartotojų, ypač vaikų, sveikatai ir saugumui; taip pat draudžiantys prekiauti produktais, dėl kurių išvaizdos vartotojai gali būti skatinami juos panaudoti kitais tikslais nei tikroji jų paskirtis, net jeigu jie ir nėra pavojingi sveikatai produktai.

„Vyriausybei tikslinga pareikšti savo nuomonę byloje, siekiant išvengti nesaugių gaminių prekybos Lietuvoje ir išlaikyti kompetentingų institucijų diskreciją, įvertinus produktų pavojingumą ir panašumą į žaislus, juos pašalinti iš rinkos bei taip užtikrinti teisėtus vartotojų interesus.

Todėl byloje būtų laikomasi pozicijos, kad valstybė narė gali drausti prekiauti produktais, kurie gali būti supainioti su žaislais, jei tokie produktai yra pavojingi žmonių sveikatai“, – teigiama pažymoje dėl dalyvavimo byloje.

Teikiamose rašytinėse pastabose bus laikomasi pozicijos, kad su ES teise yra suderinama tvarka, kai valstybė narė, atlikusi konkretaus produkto pavojingumo vertinimą, draudžia prekiauti produktais, kurie dėl savo išvaizdos gali būti supainiojami su žaislais ir taip sukelti pavojų vartotojų, ypač vaikų, sveikatai ir saugumui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi