Lietuvoje

2018.07.22 18:39

Ar galima lipti ant skulptūrų?

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.22 18:39

Pastaruoju metu visuomenės dėmesio sulaukia besikartojantys atvejai, kai jaunuoliai lipa ant skulptūrų, fotografuojasi ir tuo didžiuojasi socialiniuose tinkluose. Policija tokį elgesį vertina kaip nedidelį viešosios tvarkos pažeidimą. Architektai sako, kad patys skulptoriai sprendžia, kokia bus skulptūra – kviečianti ją liesti, lipti ant jos ar bus neprieinama.

Į Neringos savivaldybės „Facebook“ paskyrą viena poilsiautoja atsiuntė nuotraukų, kuriose du vaikai karstosi ant skulptūros „Prieš vėją“. Ji skirta Nidoje 1965 metais apsilankiusiam XX amžiaus prancūzų egzistencialistui Jeanui-Pauliui Sartre.

Savivaldybės atstovė po nuotraukomis gėdijo jaunuolius, kad tai viešosios tvarkos pažeidimas, o tokie svečiai kurorte nelaukiami. Neringos vadovai teigia, kad savivaldybės darbuotoja taip vertindama pasikarščiavo. Pasak mero, šis atvejis – reklama kurortui. 

„Kas nežinojo, kad Nidoj stovi J. P. Sartre skulptūra, tai dabar žino visi. Tai reiškia, kad atvyks daugiau turistų pasižiūrėti, kur ten kas lipo, kur galima užlipti ar negalima užlipti. Aš visą laiką žiūriu pozityviai ir su šypsena į tokius dalykus“, – sako Neringos meras Darius Jasaitis. 

BNS nuotr.

Vicemeras teigia, kad dėl šio atvejo į policiją kreiptasi nebus, neįrengs ir papildomos apsaugos.

Tačiau visai kitokios nuomonės skulptūros autorius Klaudijus Pūdimas, pasak kurio, karstymasis ant skulptūros – vandalizmas. Esą, skulptūra meno kūrinys, skirtas gėrėjimuisi ir apmąstymams. 

Panašus likimas ištiko ir kitą liepos mėnesį Kaune pastatytą skulptūrą „Laisvės karys“, ant kurios taip pat laipiojo jaunuolis. Policija kreipėsi pagalbos į visuomenę, kad vaikinas būtų atpažintas. Tačiau skulptūros autorius Arūnas Sakalauskas problemos neįžvelgia ir bausti nemato prasmės.

„Nieko blogo ir pikto negalėčiau tam žmogui pasakyti. Aišku, trūksta kultūros, kažkokio tokio supratimo. Nu, bet jis nori savo merginai pasirodyti galbūt ir todėl drąsus, užlipa ir panašiai. Nu, nesulaikysi to jaunimo, suaugę tai tikriausia nelips“, – sako A. Sakalauskas. 

Architektas Rolandas Palekas sako, kad prie memorialinių atminties ženklų privaloma elgtis pagarbiai.

Plačiau apie tai – Algirdo Igoriaus ir Marijos Gabrienės reportaže.