Lietuvoje

2018.07.20 22:08

LLRA-KŠS frakcijos narį M. Mackevičių Lenkijos prokurorai kviečia į apklausą

Lenkų prokurorai nesėkmingai bando apklausti Lietuvos Seimo narį Michalą Mackevičių. Lietuvos lenkų sąjungai vadovaujantis parlamentaras atsisako vykti į apklausą kaimyninėje šalyje. Lenkijos teisėsauga aiškinasi, ar skaidriai buvo panaudota parama Lietuvos lenkams. Lietuvos teisininkai teigia, kad M. Mackevičius turi teisę nevykti į apklausą.

Kaimyninės šalies institucijos aiškinasi, ar Lietuvos parlamentaras M. Mackevičius skaidriai panaudojo iš Lenkijos fondo „Parama lenkams Rytuose“ Lietuvos lenkų sąjungai, kuriai vadovauja, skirtas lėšas. Taip pat norima sužinoti, ar nebuvo klastojami dokumentai. Lenkų prokurorai M. Mackevičių kviečia atvykti apklausai.

 „Nežinau, aš pagalvosiu, jeigu labai reikės. Iš Lenkijos advokatai pasakė, kad nereikia važiuoti, čia neteisėta veikla. Aš Lietuvos pilietis, jie negali taip daryti“, – teigia M. Mackevičius.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) partijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis sako, kad partijai šios situacijos nebuvo reikalo svarstyti, nes ją išsprendė pati Lietuvos lenkų sąjunga.

„Sąjungos tarybai ponas M. Mackevičius paaiškino, taryba priėmė paaiškinimus ir palaikė pirmininką, taigi problemos nėra. Visi sutiko, kad klausimas išspręstas, nė vienas litas nebuvo panaudotas ne pagal įstatymus“, – tikino V. Tomaševskis.

Lietuvos teisininkai sako, kad parlamentaras turi visą teisę nesutikti vykti į kaimyninę šalį, nes oficialiai kvietimą lenkų teisėsauga privalo įteikti per mūsų šalies institucijas.

„Visais atvejais sužinoma [apie kvietimą – LRT.lt] per kompetentingas įstaigas, tai – Generalinė prokuratūra, Teisingumo ministerija, o kvietimai asmeniškai paprasčiausiai neturi teisinės galios“, – sako advokatas Rolandas Tilindis.

Generalinė prokuratūra iki šiol nėra gavusi jokio prašymo iš Lenkijos teisėsaugos. Nepriklausomybės akto signataras Česlavas Okinčicas sako, kad nors Lietuvos ir Lenkijos dvišaliams santykiams ši istorija neturėtų pakenkti, Lietuvos lenkų įvaizdis Lenkijoje yra smukdomas.

M. Mackevičius, kilus abejonėms ar skaidriai panaudota parama iš Lenkijos, įsivėlė ir į ginčus su Lenkijos ambasadore.

„Nėra gerai mūsų tautinei bendrijai, kad tokie faktai yra. Ir kai akivaizdūs kaltinimai, tai jiems reikia duoti paaiškinimą. M. Mackevičius turėjo seniai nuvykti ir paaiškinti, ir, jei jis mano, kad yra teisus ir nėra padaręs jokių nusižengimų ir nusikaltimų, tai turi patvirtinti tai įrodymais“, – aiškina Č. Okinčicas.

Šiuo metu fondo „Pagalba lenkams Rytuose“ finansavimas Lietuvos lenkų sąjungos pagrindinei valdybai sustabdytas, tačiau kitas visuomenines organizacijas jis teberemia.