Lietuvoje

2018.07.20 18:29

Dėl didelio miško gaisro Latvijoje šiaurės Lietuvoje tvyro smogas

BNS2018.07.20 18:29

Dėl vakarų Latvijoje kilusio didelio miško ir durpyno gaisro šiaurės Lietuvoje tvyro smogas, penktadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

„Stacionarios stotelės yra Akmenėje, Joniškyje ir Mažeikiuose. Iš visų tų stotelių rodmenys yra blogiausi Mažeikiuose, bet neviršija leistinų normų“, – BNS sakė NVSC Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida Skridailienė.

Pasak jos, situacija Mažeikiuose nėra pavojinga, tačiau gyventojai įspėti, kaip saugoti savo sveikatą.

Mažeikių mero teigimu, smogas mieste ir jo apylinkėse buvo juntamas penktadienio naktį.

„Dabar nėra (dūmų – BNS), čia naktį buvo, prasidėjo apie 1–2 valandą ir iki ryto, kokios 10 valandos. Paskui, matyt, pasisuko vėjo kryptis“, – BNS penktadienio popietę sakė Mažeikių rajono meras Antanas Tenys.

„Žymaus užteršimo nebuvo, gyventojus informavome apie padėtį“, – sakė jis.

Vis dėlto meras neatmetė galimybės, kad pasikeitęs vėjas dūmus vėl gali atnešti į Lietuvą.

I. Skridailienė, stebinti, kaip kinta kietųjų dalelių koncentracija, teigė, kad kituose rajonuose, kur buvo juntamas smogas, situacija pagerėjo, todėl tikimasi, jog ji keisis į gera.

Didėjant užterštumui dėl dūmų, gali rinktis savivaldybės ekstremaliųjų situacijų komisija ir spręsti dėl papildomų apsisaugojimo priemonių rekomendacijų gyventojams.

Pasak NVSC specialistės, žmonės turėtų atkreipti dėmesį ir į juntamą dūmų kvapą, ir į savijautą.

Padidėjus smulkiųjų kietųjų dalelių koncentracijai nukenčia kvėpavimo takai, užterštas oras taip pat dirgina akis, nosį, burną, išauga alergijos tikimybė.

Visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad žmones gali dažniau varginti tokios ligos kaip bronchitas, plaučių uždegimas, astma, lėtinė obstrukcinė plaučių liga. Ilgalaikis teršalų poveikis skatina kvėpavimo organų, vėžinius, širdies ir kraujagyslių, alerginius susirgimus.

Užterštame ore taip pat randama pavojingų junginių: anglies monoksido, azoto dioksido, sieros dioksido, smulkiųjų kietųjų dalelių, ozono, benzeno, švino.

Pastebėjus oro užterštumą dėl gaisrų patariama likti namuose, nevesti mažų vaikų į lauką, sandariai uždaryti langus, galima juos užkamšyti drėgnomis šluostėmis, išjungti vėdinimo sistemas. Jei yra galimybė, rekomenduojama patalpų vėdinimui naudoti oro kondicionierius, taip pat reikėtų saugoti kvėpavimo takus, pridengti juos su marlinėmis kaukėmis ar respiratoriais, vengti aktyvios fizinės veiklos lauke.

Blogėjant situacijai, rekomenduojama šeimoms, auginančioms vaikus iki vienų metų bei sergantiems lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis, alerginiais susirgimais, išvykti iš užterštų zonų, blogai pasijutus, kreiptis į gydytoją.

Didelį miško ir durpyno gaisrą Vakarų Latvijoje penktadienį gesina 60 ugniagesių, prie jų turėtų prisidėti dar 30 žmonių. 

Gaisras penktadienį gesinamas jau trečia diena, bet kai kur tebedega atvira liepsna ir dar nėra lokalizuotas. Ugniagesiai dirba ištisomis paromis. Vietos pareigūnai sako, kad dedamos visos pastangos gaisrui suvaldyti.

Talsų regiono administracijos atstovai informavo, kad jau išdegė 400 hektarų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt