Lietuvoje

2018.07.19 15:53

Gyventojai aktyviau naudojasi elektroninių teismų paslaugų portalu

LRT.lt 2018.07.19 15:53

2018 m. Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas e.teismas.lt skaičiuoja jau penktuosius savo gyvavimo metus. Elektroninės teismų paslaugos, leidžiančios nuotoliniu būdu susitvarkyti kasdienius teisinius reikalus, Lietuvos gyventojams tampa įprastu dalyku – portalu e.teismas.lt naudojasi daugiau nei 39 500 vartotojų, sparčiai auga elektroninių ryšių priemonėmis teikiamų dokumentų apimtys.

„Prašymo formos užpildymas, dokumentų kopijų padarymas ir pateikimas man užtruko apie valandą, o atsakymą apie bylos užbaigimą gavau per kelias dienas – kelis kartus trumpiau nei vežant dokumentus ir jų kopijas į artimiausią teismą bei kitas valstybės institucijas“, – sakė valstybės tarnautojas Ignas Simonaitis.

2017 m. naudojantis elektroninių paslaugų portalu Lietuvos teismams buvo pateikti 461 599 elektroniniai procesiniai dokumentai. Beveik 70 proc. visų pernai išnagrinėtų civilinių ir administracinių bylų taip pat buvo elektroninės – Lietuvos teismai iš viso išnagrinėjo 157 688 elektronines bylas (2016 m. – 149 197 bylas). Dažniausiai elektroniniu būdu kreipiamasi dėl teismo įsakymo išdavimo (dėl skundų, delspinigių, palūkanų priteisimo). Be to, elektroninės paslaugos palengvina tiek teismų, tiek vartotojų kasdienybę: portale e.teismas.lt gyventojai ir įmonės gali sekti bylos eigą, klausytis teismo posėdžių įrašų, mokėti žyminį mokestį ir teismo paskirtas baudas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

I. Simonaičio nuomone, turint po ranka reikiamus šablonus, dokumentų įkėlimas ir patvirtinimas yra greita procedūra, tačiau retai elektroninėmis paslaugomis besinaudojančiam žmogui gali prireikti teismo darbuotojų pagalbos. „Pats naudodamasis e.teismas.lt portalu su dideliais sunkumais nesusidūriau, iš pirmo karto pavyko sėkmingai įkelti visus reikalingus dokumentus. Vis tik man susidarė įspūdis, kad naudotis sistema būtų paprasčiau, jei pavyktų greičiau surasti reikiamo dokumento formą. Daugeliui koją kiša ir nežinojimas, į kurį teismą konkrečiu atveju privaloma kreiptis“, – pasakoja vyras.

Portalo e.teismas.lt paslaugų vartotojų patogumui 2017 m. buvo sukurti 6 informaciniai filmukai, kaip naudotis portalu, – juos galima rasti portale e.teismas.lt ir Lietuvos teismų „Youtube“ kanale.

Svarbu nepamiršti, kad:

– Teikiant dokumentus teismui, portale e.teismas.lt galima pasinaudoti sukurtomis formomis. Jos pildomos tiesiogiai elektroninėje erdvėje arba įkeliamos į sistemą atsispausdinus, užpildžius ranka ir nuskenavus;

– Teismo proceso šalims procesiniai dokumentai laikomi įteiktais, juos sėkmingai įkėlus į sistemą. Tokiu atveju popieriniai dokumentai nebėra siunčiami;

– Portalo vartotojams sistemoje įkeliant dokumentus, jie turi būti aiškiai nuskenuoti ir gerai įskaitomi;

– Pateikę dokumentus internetu, gausite pranešimus apie jų priėmimą, rastas klaidas, bylos nagrinėjimą.