Lietuvoje

2018.07.15 16:11

Prezidentė: S. Dariaus ir S. Girėno vardai – pasiaukojimo dėl Lietuvos simbolis

BNS, LRT.lt 2018.07.15 16:11

Lietuvos ministrai ir pareigūnai sekmadienį Lenkijoje paminėjo 85-ąsias lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlanto vandenyną metines.

Renginiuose Ščecine ir Pščelnike dalyvavo užsienio reikalų ir krašto apsaugos ministrai Linas Linkevičius bei Raimondas Karoblis, vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis, krašto apsaugos ir susisiekimo viceministrai Edvinas Kerza bei Ričardas Degutis, kiti diplomatai, pareigūnai.

Minėjimo renginiuose dalyvavo ir Lenkijos delegacija, joje buvo Lenkijos užsienio reikalų bei gynybos ministrai.

„S. Dariaus ir S. Girėno skrydis yra vienas iškiliausių mūsų Lietuvos įvykių, kuriuo galime didžiuotis. Svarbu, kad Lenkija irgi tai vertina kaip svarbų istorinį įvykį, o tai mus suartina“, – BNS sakė D. Matulionis.

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė šiai progai paskelbtame komentare teigia, kad prieš 85 metus į transatlantinį skrydį pakili S. Dariaus ir S. Girėno „Lituanica“ lietuvių tautai įkūnijo „svaiginančių tikslų siekį ir laisvą dvasią“.

„Lakūnų vardai visiems laikams tapo didvyriškumo ir pasiaukojimo dėl Lietuvos simboliu“, – prezidentė cituojama prezidentūros pranešime.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas D. Matulionis iškilmių dalyviams perdavė premjero Sauliaus Skvernelio sveikinimą.   

LR vyriausybės nuotr.

„Esu sujaudintas besitęsiančia tradicija paminėti Lietuvos lakūnų žygdarbį šioje nuostabioje Lenkijos vietoje. Nuoširdžiai dėkoju visiems Lenkijos žmonėms ir ypač Ščecino-Kamiensko arkivyskupui metropolitui Andrzejui Dziegai, Myslibužo burmistrui Piotrui Jerzy Sobolewskiui už pastangas ir darbus išsaugojant šią, Lietuvos, Europos ir pasaulio aviacijai svarbią atminimo vietą. Tai yra dar vienas puikus pavyzdys, kaip bendrai gebame ir mokame išlaikyti bei puoselėti istorinės atminties vietas. Labai vertiname Lenkijos vyriausybės ir užsienio reikalų ministro dėmesį šiam renginiui“, – sakoma premjero sveikinime.  

Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad svarbiausias Lietuvos Respublikos vyriausybės prioritetas – strateginės kaimynystės santykių su Lenkija puoselėjimas.

„Padarysiu viską, kas yra mano galiose, kad mūsų santykiai būtų geri, tvarūs, nepriklausantys nuo vidinių politinių pokyčių“, – teigia S. Skvernelis.   

Sekmadienį Ščecino Šv. Jokūbo katedroje pagerbiant S. Darių ir S. Girėną buvo aukojamos Šv. Mišios, po jų vietos arkivyskupui metropolitui A. Dziegai buvo įteikta „Lietuvos diplomatijos žvaigždė“.

Lietuvos delegacija padėjo gėlių prie S. Dariaus ir S. Girėno atminimo lentos, o vėliau išvyko į Pščelniką, kur dalyvavo lakūnų pagerbimo ceremonijoje prie jiems pastatyto paminklo.

Šiame mieste Myslibužo burmistrui Piotrui Jerziui Sobolewskiui ir Šv. Kryžiaus parapijos kunigui prelatui kanauninkui Aleksandrui Janui Jaszczurui buvo įteikti Dariaus ir Girėno medaliai.

„Tas dėmesys Lietuvai svarbiam įvykiui ir paminklui buvo labai pagarbus, jis buvo nuolat prižiūrimas“, – kalbėjo D. Matulionis.

„Norime pagerbti žmones, kurie skyrė tam dėmesį“, – pridūrė jis.

Lakūnai S. Darius ir S. Girėnas 1933 metais vieni pirmųjų pasaulyje lėktuvu perskrido Atlanto vandenyną, tačiau per aviakatastrofą tuometinės Vokietijos teritorijoje žuvo nepasiekę Kauno.