Lietuvoje

2018.07.13 16:24

„Lietuvos energija“ apie žurnalistų klausimus informuoja vyriausybę

Depolitizuota valstybinė įmonė „Lietuvos energija“ premjero patarėjui Skirmantui Malinauskui suteikė informaciją apie 15min jiems atsiųstus klausimus. Pastarasis nėra atsakingas nei už energetiką, nei už komunikaciją. „Lietuvos energija“ teigia, jog pranešti vyriausybei apie žurnalistų klausimus – įprasta praktika.

Tai nutiko šią savaitę po LRT RADIJO laidos „60 minučių“, kur buvo kalbama apie 15min žurnalistinį tyrimą dėl verslo įtakos politikams. Tyrimo centre – politikų abejonės dėl „Lietuvos energijos“ statomų Vilniaus ir Kauno kogeneracinių jėgainių, kuriose bus deginamos atliekos ir taip gaminama šiluma bei elektros energija.

LRT RADIJO laidoje premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas pasakojo, kad prasidėjus skandalui pats ėjo į „Lietuvos energiją“ aiškintis situacijos. „Aš ėjau į „Lietuvos energiją“, aš sakau: sėskim prie vieno stalo, išsiaiškinkim, kur yra problema. „Lietuvos energija“ sako: mes nematom jokių didelių problemų ar grėsmių, mums didžiausia problema, kad mes matom viešąją erdvę, kuri smūgiuoja per šituos projektus, dėl to, kad mes turime kalbėtis su savo partneriais užsienyje“, – LRT kalbėjo S. Malinauskas.

Po šios laidos, trečiadienį, 15min pateikė klausimus „Lietuvos energijai“ apie minėtus premjero patarėjo vizitus. Klausimyne taip pat buvo ir kitų temų, nesusijusių su S. Malinausko vizitais. Tą patį trečiadienį „Lietuvos energijos“ korporatyvinės komunikacijos vadovė Laura Šebekienė pateikė atsakymus 15min. Juose buvo nurodyta, kad skandalo laikotarpiu S. Malinauskas vieną kartą lankėsi šioje valstybės įmonėje – su generaliniu direktoriumi Dariumi Maikštėnu ir komunikacijos tarnybos vadove Ieva Vozbutaite-Beliauske aptarė Vilniaus ir Kauno kogeneracinių jėgainių projektus. Tą patį vakarą premjero patarėjas S. Malinauskas savo feisbuke viešai paskelbė gavęs informaciją apie 15min klausimus „Lietuvos energijai“.

„Kiek teko girdėti iš savo šaltinių, šiandien „Lietuvos energija“ gavo klausimus apie mane. Nežinau, ko klausei tiksliai, bet puikiai žinau, kad viską darau viešai“, – rašė S. Malinauskas. Jis bandė sudaryti įspūdį, esą apie jį ruošiama publikacija. Kitą rytą 15min oficialiai kreipėsi į „Lietuvos energiją“ su prašymu paaiškinti, kaip premjero patarėjas antikorupcijos klausimais sužinojo apie žurnalistų užklausą.

„Lietuvos energija“ atsakė, esą yra įprasta praktika apie žurnalistų paklausimus informuoti įmonės akcininką Finansų ministeriją ir socialinį partnerį Energetikos ministeriją. Taip pat ir vyriausybę. „Išsiuntus atsakymus 15min, Komunikacijos tarnyba informavo S. Malinauską dėl papildomai kylančių klausimų po diskusijos radijo laidoje. S. Malinauskas yra premjero patarėjas, o „Lietuvos energija“, būdama valstybės valdoma įmonė, yra atskaitinga vyriausybei“, – rašoma „Lietuvos energijos“ atsakyme.

Kritikavo tokią praktiką

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius sukritikavo tokią „Lietuvos energijos“ praktiką. Jis akcentavo politikų norą kontroliuoti viešąją informaciją.

„Manau, kad taip neturėtų būti, – 15min sakė D. Radzevičius. – Kartais valdžia taip sureglamentuoja savo santykius su jų pavaldžiomis institucijomis ar net verslais, nes nori kontroliuoti visą vidinę ir išorinę komunikaciją. Noras kontroliuoti viešąją nuomonę, o ne dirbti visuomenei dažnai lemia tokius sprendimus.“ D. Radzevičius taip pat atkreipė dėmesį į kitą šios istorijos epizodą.

„Šiuo atveju galima dar ir priminti, kad politikai neturėtų asmeninių sąskaitų su visuomene suvedinėti feisbuke ar kituose socialiniuose tinkluose. Nes painioti viešus ir privačius interesus draudžiama“, – sakė D. Radzevičius. Anksčiau finansų ministras Vilius Šapoka 15min rašė, kad „Lietuvos energijos“ valdymas yra depolitizuotas.