Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.13 17:59

D. Grybauskaitei – netikėti D. Trumpo ir E. Macrono žodžiai

DELFI.lt 2018.07.13 17:59

NATO viršūnių susitikimas galėjo baigtis žlugimu – prabilta net apie JAV prezidento Donaldo Trumpo ultimatumą trauktis iš Aljanso. Tačiau po įtemptų uždaro posėdžio minučių amerikiečio nuotaikos pasikeitė. Už tokią laimingą pabaigą padėkos skriejo ir Lietuvos prezidentei.

Ketvirtadienį ryte įvykęs audringas ir neplanuotas NATO šalių vadovų pasitarimas, kuriame D. Trumpas užsipuolė nepakankamai gynybą finansuojančias Aljanso šalis prabilta apie netikėtą krizę. Esą JAV prezidentas pagrasino trauktis iš Aljanso. Atslūgus audroms į viešumą skverbiasi vis daugiau detalių apie tai, kas įvyko viršūnių susitikime, ir kas padėjo jį išgelbėti.

Apžvalgininko ir Vilniaus politikos analizės instituto analitiko Mariaus Laurinavičiaus nuomone, būtent Lietuvos vadovei esą galima dėkoti už išspręstą krizę Briuselyje.

Kol priblokšti vienų Europos šalių vadovai tylėjo, o Danijos premjeras Larsas Lokke Rasmussenas gėdino D. Trumpą apie danų patirtus nuostolius JAV vadovaujamame kare, šaltinių duomenimis, būtent Lietuvos vadovė Dalia Grybauskaitė ėmėsi tarpininkės vaidmens.

Jai, regis, pavyko įtikinti JAV vadovą, kad Aljanso šalys supranta dalijimosi našta svarbą. Be to, į viešumą patekus žinutėms apie „D. Trumpo ultimatumą trauktis iš NATO“ ji viešai agentūrai „Reuters“ pirmoji paneigė tokius gandus ir kiek nuramino atmosferą.

Tokią šaltinių informaciją ir oficialius D. Grybauskaitės pareiškimus vėliau neakivaizdžiai, bet prieš kameras įvertino ir pats D. Trumpas.

„Puikus darbas!“ – salėje išvydęs praeinančią Lietuvos prezidentę, į ją dėmesį atkreipė D. Trumpas. D. Grybauskaitė padėkojo už mažoms šalims palankų JAV prezidento spaudimą. „Turite puikią atstovę“, – atsisukęs į žurnalistus gyrė JAV prezidentas.

Ir tarsi jo įprastai žarstomų pagyrų būtų mažą vėliau Lietuvos prezidentei komplimentus viešai žarstyti ėmė Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas. Išvydęs D. Grybauskaitę besišnekučiuojančią su Armėnijos premjeru Nikolu Pašinianu, E. Macronas įsiterpė į judviejų pokalbį ir demonstratyviai padėkojo lietuvei už suvaldytą situaciją rytiniame posėdyje.

„Norėjau jus pasveikinti už tai, ką jūs darote“, – pabučiavęs D. Grybauskaitę ir jai mirktelėjęs pareiškė E. Macronas. Akivaizdžiai sutrikusiam Armėnijos premjerui Prancūzijos vadovas paaiškino, kad ryte Lietuvos vadovė labai stipriu ir įtikinamesniu pareiškimu, nei Prancūzija ar Vokietija įtikino D. Trumpą.

„Aš tai išties vertinu, ir laikysimės savo saugumo įsipareigojimų“, – pabrėžė E. Macronas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi