Lietuvoje

2018.07.12 20:50

Advokatas apie Vytį: įstatyme nėra aiškiai parašyta, kad už veiksmus ant paminklo gresia bauda

Įstatyme nėra aiškiai parašyta, kad už kažkokius veiksmus ant ar šalia paminklo gresia bauda. Taip LRT TELEVIZIJAI teigia advokatas Laimonas Stančikas. Specialisto teigimu, incidentas, kai vaikinas užsiropštė ant Vyčio paminklo, yra išimtis iš bendros taisyklės: „Bendru teisiniu požiūriu, būvimas prie skulptūrų ar veiksmas su jomis retu atveju yra vertinamas kaip pažeidimas, tačiau viskas priklauso nuo situacijos.“

Pasak L. Stančiko, teisiniu požiūriu tokią veiką galima pripažinti mažareikšme arba taikyti pačią švelniausią bausmę – įspėjimą. „Tačiau šiuo konkrečiu atveju derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad kalbame apie laisvės karžygį, valstybės simbolį. Taip pat į tai, kad asmens veiksmai sukėlė didelį visuomenės nepasitenkinimą. Po tokių reakcijų ir pradėti teisiniai veiksmai“, – aiškina jis.

Paprastai tokiais atvejais pirmiausia pradedama tirti teisinė byla, kurios metu vertinama, ar padarytas administracinis nusižengimas, aiškina advokatas. „Vėliau vertinami visi nusikaltimui pripažinti reikiami požymiai, vienas iš jų – kaltė. Asmens pasiaiškinimai taip pat yra reikšmingi, sprendžiant jo motyvus, tikslą ir paaiškinimus, kas čia įvyko“, – sako L. Stančikas.

Kaip teigia specialistas, užsienyje dažniausiai turistų lankomose vietose yra skelbimai, lentelės ar įspėjamieji ženklai, nurodantys, kokie veiksmai galimi ant ar šalia paminklo.

„Europos Sąjungoje nėra vieningos baudų sistemos, kuri užtikrintų tokių pačių baudų už nusižengimus skyrimą. (...) Tačiau įtariu, kad pati griežčiausia bausmė būtų draudimas patekti į šalį“, – svarsto L. Stančikas.

Pokalbis su advokatu L. Stančiku – laidos įraše.