Lietuvoje

2018.07.12 10:56

Dėl išvados apie „Naisių vasarą“ R. Karbauskis planuoja kreiptis į teismą

15min.lt2018.07.12 10:56

Dėl Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) darbo grupės parengto išvados projekto apie paslėptą politinę reklamą seriale „Naisių vasara“ Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas, serialo scenarijaus autorius Ramūnas Karbauskis žada kreiptis į teismą. Jo teigimu, politinės reklamos seriale nėra.

„Bet kokiu atveju bus kreiptasi į teismą dėl to, kad tokių išvedžiojimų niekieno atžvilgiu daugiau nebebūtų daroma. Iš tikrųjų truputį juokinga, kad pradedama tokius dalykus rašyti ir šnekėti, kurie nieko bendro su realybe neturi. Niekas niekada jokiam seriale nieko nereklamavo“, – LRT „Panoramos“ laidai trečiadienį sakė R. Karbauskis, spėjęs, kad galutinis VRK sprendimas dėl paslėptos reklamos „valstiečiams“ bus palankus.

Išvados projektas prajuokino

Ketvirtadienį „Žinių radijuje“ kalbėjo jau šiek tiek kitaip. Jis patikino skaitęs parengtos išvados projektą ir „truputį juokęsis“.

„Įsivaizduokit, jeigu išvadoje [...] tekstas, vienas personažas sako kitam: jeigu tu esi išgėręs tu negali būti bendrovės teritorijoj, nes tai gresia tavo ir kitų žmonių sveikatai. Nebūti išgėrusiam prie technikos ir t.t. Ir tai yra vertinama kaip partijos reklama.

Viskas, kas šnekama apie alkoholio vartojimą, yra partijos reklama. Aš tik galiu pasakyti, jeigu tai yra vardinama kaip Valstiečių-žaliųjų partijos reklama, tai lygiai taip pat gali būti sakoma, kad tai yra konservatorių partijos reklama ar kitos partijos reklama, nes daug partijų šnekėjo apie alkoholio žalą ir apie tai, kokius sprendimus reikia [priimti]. Bet ten tiesiog yra personažų kalbėjimas apie alkoholį, tai suskaičiuojama sekundėmis ir sakoma, kad tai yra reklama rinkėjams. Toliau seriale yra šnekama apie priklausomybes nuo azartinių žaidimų ir t.t. personažų pokalbiuose, ir tai yra reklama partijos“, – išvados projekto turinį komentavo parlamentaras.

Svarbiausia, anot R. Karbauskio, kad VRK darbo grupė nenustatė ryšio tarp serialo ir rinkimų rezultatų.

R. Karbauskis mitu vadina jo panašumą į Pijų

„Tada, kada buvo rodomas serialas, jokie rezultatai negerėjo rinkimuose „valstiečių“, o kada jau nebebuvo jokių užuominų ir nieko nebėra, kas būtų susiję su manim ar su kažkuo tai dar, rezultatai gerėjo.

Išvada yra tokia, kokia turėtų būti. O kad epizodai aprašomi ir sakoma, kad tai reklama, matyt, kad pabandysime išsiaiškinti, kaip tie personažų pokalbiai tampa reklama“, – sakė politikas.

E. Genio/LRT nuotr.

Mitas, R. Karbauskio nuomone yra ir tai, kad serialo herojus Pijus (aktorius Aurimas Žvinys) panašus į jį.

„Nieko bendro su mano biografija nėra. Vienintelis panašumas galbūt, kad žmogus, kuris rodomas seriale kaip Pijus, gyvena kaime ir turi panašią specialybę kaip mano. Viskas, panašumas baigiasi“, – tikino Seimo narys.

L. Ulevičius: epizodai gali būti traktuojami įvairiai

LVŽS atstovas spaudai Liutauras Ulevičius kvestionavo VRK darbo grupės kompetenciją, tikino, kad VRK vilkina išvadų priėmimo procesą. Jo įsitikinimu, esminių pažeidimų dėl seriale paslėptos politinės reklamos nėra.

„Jeigu ten kokiam epizode pažeidimas padarytas, tikrai pripažinsim ir nematom tame problemų. Bet dabartinėj situacijoj, tame išvados projekte, kuris yra pateiktas, tikrai nėra pagrindo kalbėti apie kažkokius esminius [pažeidimus]. Galbūt vienas kitas epizodas gali būti traktuojamas įvairiai [...]“, – trečiadienį Žinių radijui sakė L. Ulevičius.

VRK darbo grupė nustatė, kad atskiri serialo „Naisių vasara“ epizodai gali būti laikomi paslėpta politine reklama, bet viso serialo tokiu laikyti negalima, pažeidimų nesiūloma pripažinti šiurkščiais.

VRK darbo grupės parengtame išvadų projekte, kurio svarstymas atidėtas liepos 17 dienai, konstatuota, kad už serialo kūrimą mokėjo R. Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“, tačiau nerasta duomenų, kad įmonė seriale siekė reklamuoti savo savininką, kuris pats kūrė serialo scenarijų, ir jo partiją.

VRK dėl išvados spręs liepos 17-ąją

Nustatyta, kad politinė nepažymėta ir draudžiama LVŽS reklama seriale rodyta, kai serialo herojai kalbėjo apie kovą su alkoholizmu, priklausomybę nuo lošimų. Taip pat, kai seriale rodyti LVŽS laikraščiai „Už žemę ir žmogų“, partijos logotipas ir dalyti kalendoriai.

Taip pat teigiama, kad LVŽS ir serialo logotipai nėra tapatūs, o pagrindinis serialo herojus esą nėra laikytinas R. Karbauskio prototipu. Panašumas, anot VRK darbo grupės, tik atsitiktinis.

Vis dėlto darbo grupė nurodo nenustačiusi, kad serialo herojų kalbos apie skalūnines dujas ir kitus „valstiečiams“ aktualius klausimus būtų politinė reklama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.