Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.12 11:23

Valdantieji kuria tyrimo komisiją, bet opozicija tiesos nesitiki

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.07.12 11:23

Seimo valdantieji toliau įgyvendina planą kurti komisiją, kuri tęstų anksčiau Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vykdytą tyrimą dėl įtakos politiniams procesams. Ketvirtadienį ryte buvo įregistruotas nutarimo dėl tyrimo projektas, o jame nurodyti ir klausimai, kurie bus keliami tyrime.

Valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis, ketvirtadienio rytą sukvietęs žiniasklaidą į Seimą, pakomentavo nutarime nurodytus ganėtinai aptakius klausimus. Jau skelbta, kad siūlomas tyrimas apimtų 2008–2016 metų laikotarpius, t. y. konservatoriaus Andriaus Kubiliaus ir buvusio socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovautų vyriausybių darbus.

Tyrimu, kurį ketinama baigti iki kitų metų gegužės 1-osios, siekiama ištirti suinteresuotų grupių galimai darytą neteisėtą poveikį sprendimų priėmimui, teisėkūrai, valstybės valdomų įmonių ir įstaigų vadovų skyrimui.

Užkirs kelią korumpuotiems politikams?

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas R. Karbauskis teigė, kad NSGK išvada atskleidė didelį politinės korupcijos mastą bei verslo subjektų ir kitų interesų grupių siekį užvaldyti valstybę. Jis patikino, kad komisija turėtų tęsti komiteto pradėtą tyrimą.

Anot R. Karbauskio, Seimui svarstant NSGK išvadas, viešojoje erdvėje pasirodė reikšminga ir nauja informacija apie galima neteisėtą įtaką bei poveikį skiriant teisėsaugos pareigūnus, darant įtaką procesams Seime.

„Ir netgi galimai siekiant formuoti verslo grupėms potencialiai palankią valdančiąją daugumą Seime 2008–2012 metais. Manau, kad visuomenė turi teisę sužinoti apie neskaidrius politikų veiksmus priimant atitinkamus sprendimus, galimai prieštaraujančius valstybės interesams, tokių sprendimų priėmimo priežastis ir pasitelktas priemones“, – teigė LVŽS lyderis.

Taikinys – A. Kubilius

R. Karbauskis teigė, kad NSGK išvada atskleidė didelį politinės korupcijos mastą bei verslo subjektų ir kitų interesų grupių siekį užvaldyti valstybę. Jis patikino, kad komisija turėtų tęsti komiteto pradėtą tyrimą.

Anot R. Karbauskio, Seimui svarstant NSGK išvadas, viešojoje erdvėje pasirodė reikšminga ir nauja informacija apie galima neteisėtą įtaką bei poveikį skiriant teisėsaugos pareigūnus, darant įtaką procesams Seime.

„Ir netgi galimai siekiant formuoti verslo grupėms potencialiai palankią valdančiąją daugumą Seime 2008–2012 metais. Manau, kad visuomenė turi teisę sužinoti apie neskaidrius politikų veiksmus priimant atitinkamus sprendimus, galimai prieštaraujančius valstybės interesams, tokių sprendimų priėmimo priežastis ir pasitelktas priemones“, – teigė LVŽS lyderis.

Nors komisijos darbo klausimai abstraktūs, R. Karbauskis teigė, kad jos nariai nuspręs, ką tiksliau tirti. Visgi, jis nepaneigė, kad vienas iš nagrinėjamų klausimų bus konservatoriaus A. Kubiliaus ir jo sūnaus ryšiai su įmone „Modus grupė“.

„Kada vyko tyrimas dėl Artūro Skardžiaus apkaltos, buvo gauta informacija, tikrai labai įdomi, apie tai, kad Lietuvoje veikia „Modus grupė“, kuri veikia atsinaujinančios energetikos srityje. Veikla prasideda laikotarpiu, kai vyriausybė buvo vadovaujama A. Kubiliaus, po to ta verslo grupė atėjo į Baltarusiją, pradėjo bendradarbiauti su prezidento A. Lukašenkos administracija ir ten atsirado A. Kubiliaus sūnus, kaip stebėtojų tarybos narys.

Domintis viena situacija paaiškėjo, kad mes turime Seimo narį, kurio interesai, tikriausiai, netgi pranoksta A. Skardžiaus interesus. Matau, kad galima prieiti prie atsakymų“, – sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, komisija apsispręs, ką tirti, o ko ne, tačiau neatmeta, kad tyrimo objektu gali tapti ir prezidentės Dalios Grybauskaitės susirašinėjimas su buvusiu Liberalų sąjūdžio lyderiu Eligijumi Masiuliu. „Viskas yra svarbu, kas padeda išsiaiškinti tiesą“, – tikino „valstiečių“ lyderis.

Jis teigė, kad iš turimos informacijos matyti, jog „kai kurie Seimo nariai, kurie šypsojosi anksčiau, nebesišypsos“. Jo teigimu, tyrimo temos iš esmės lieka tos pačios, kokios buvo NSGK tyrimo metu. R. Karbauskis teigė, kad tyrimo kryptys yra aiškios, nors ir nėra konkrečių klausimų.

Paklaustas, ką siūlys į komisijos pirmininkus, R. Karbauskis sakė, kad tai spręs pati komisija, bet tai turėtų būti reikiamas kompetencijas turintis žmogus. Anot jo, komisija turėtų būti sudaryta iki rugsėjo pabaigos.

G. Landsbergis: tai – melo komisija

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad jo vadovaujama frakcija ne tik nedalyvaus tyrimo komisijos veikloje, kaip jos nariai, bet ir atsisakys teikti bet kokią informaciją ar atsakyti į komisijos klausimus.

E. Genio/LRT nuotr.

„Kaip kačiukams duoda žaislą, kad nagai neaugtų, tai čia Agnei Širinskienei yra tokio pobūdžio žaisliukas, kad turėtų ką veikti ateinančius metus. Taip ir vertinu. Visiškai nieko rimto. Kaip politinio veiksmo to nereikėtų sureikšminti“, – komentavo TS-LKD vedlys.

Anot jo, šis tyrimas bus rimtas išbandymas institucijoms. Konservatorius sakė besitikintis, kad teisėsaugos ir kitos institucijos atsisakys bendradarbiauti su komisija, kurią jis pavadino „politine komisija“.

„Tikiuosi, kad nebus teikiama medžiaga, nebus bendradarbiaujama. Tegul R. Karbauskis su A. Širinskiene dviese mėgina kažką nustatyti ar kažką išburti iš to“, – sakė jis.

Paklaustas, ar konservatoriams atsisakius dalyvauti tyrimo komisijos veikloje, nebus sudaromos sąlygos valdantiesiems ištirti tai, kas nebūtinai yra tiesa, G. Landsbergis teigė, kad tiesa nebus pasiekiama, net jei ir jo frakcija būtų komisijoje. Pasak jo, komisijos tikslas nėra tiesa.

„Tai nėra tiesos komisija, tai yra melo komisija, reikalinga R. Karbauskiui pasiruošti prezidento ar kitiems rinkimams, arba, kaip sakiau, užimti A. Širinskienę. Tą mes matėme ir anksčiau, tos melo komisijos Seime yra gana populiarios, jose nedalyvavome iki šiol, nedalyvausime ir dabar“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jis neatmeta, kad komisija sudaroma tam, jog būtų nukreiptas dėmesys nuo bandomų vykdyti reformų, tokių kaip sveikatos įstaigų reforma.

E. Genio/LRT nuotr.

Keli „valstiečių“ atstovai, tokie kaip Vytautas Bakas ar Justas Džiugelis, teigė, kad jei tokia komisija bus sudaroma ir tyrimas bus vykdomas, jie paliks LVŽS frakciją Seime. Pasak TS-LKD lyderio, šiuo metu jiems krito išbandymas, kuris parodys, ar V. Bakas ir J. Džiugelis turi stuburą.

„Čia yra eilinis stuburo egzaminas, pasitikrinimas, ar žodžiai ir veiksmai dera, ar žmonės turi tokį stuburą, apie kurį jie patys kalba. Aš tikiuosi, kad V. Bakas ir J. Džiugelis padarys tai, apie ką kalbėjo, ir pasitrauks iš neadekvataus žmogaus vadovaujamos grupės“, – kalbėjo TS-LKD pirmininkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi