Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.12 16:16

Įsigaliojus naujajam kompensuojamųjų vaistų kainynui, gali pritrūkti kai kurių vaistų

Ketvirtadienį įsigaliojo naujasis kompensuojamųjų vaistų kainynas. Jame nelieka beveik ketvirtadalio vaistų pavadinimų. Taip pat įvedamos vadinamosios priemokų lubos – tais atvejais, kai vaistai visiškai kompensuojami, paciento priemoka, kuri priklauso nuo vaistinės, negalės viršyti 4,11 euro.

Naujosios kainos, anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), leis sutaupyti ir žmonėms, ir valstybei.

Pacientų organizacijos nerimauja, koks bus pigesnių vaistų poveikis ir kokio dydžio priemokos.

Vaistų gamintojai ir vaistinės teigia, kad kompensuojamųjų vaistų galutinį sąrašą gavo likus tik dienai iki jam įsigaliojant, todėl kai kurių medikamentų vaistinėse gali ir nelikti, o pigiausi vaistai gali pabrangti. Taip pat baiminamasi, kad daliai pacientų reikalingas gydymas taps sunkiai prieinamas.

„Sutinkame, kad siekiant užtikrinti kuo geresnį pažangaus gydymo prieinamumą, būtina optimizuoti vaistų kainas, tačiau dėl to neturėtų nukentėti pacientų teisė gauti jiems reikalingą gydymą. Vis dėlto matome, kad naujoji tvarka to negarantuoja – didelei daliai pacientų bus apribota teisė gauti reikiamus vaistus“, – sakė Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė Agnė Gaižauskienė.

Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, nė viena veiklioji medžiaga neišbraukiama.

„Paprastai ūkiškai sakant, tie vaistai, kurie būdavo kompensuojami, pavyzdžiui, 80 procentų, dabar bus kompensuojami 100 procentų. Išskyrus kardiologinius, kurių yra labai daug, tai jų kompensavimo lygis turėtų didėti nuo 80 iki 90 procentų“, – sako A. Veryga.

Ministras taip pat teigia, kad dėl naujos kainodaros sutaupytos valstybės lėšos leis vėliau į sąrašą įtraukti daugiau preparatų, kurių iki šiol valstybė nekompensuodavo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi