Lietuvoje

2018.07.11 18:31

R. Miliūtė: VRK ima panašėti į fantastikos ekspertus

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2018.07.11 18:31

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) tampa ne realių politinių dalykų, o fantastikos ekspertais, LRT RADIJUI sako apžvalgininkė Rita Miliūtė. Anot jos, VRK sprendimas dėl politinės reklamos seriale „Naisių vasara“ nėra pagrįstas tyrimais ir greičiausiai remiasi pasenusia politine teorija.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) po dvejus metus trukusio serialo „Naisių vasara“ tyrimo pristatė išvadas – siūloma atskirus epizodus, bet ne visą serialą pripažinti politine reklama. Tačiau dėl darbo grupės išvadų trečiadienį vėl nebuvo balsuojama. Patvirtinimas nukeltas dar vienai savaitei.

Suskaičiuota, kad seriale yra 2 tūkst. sekundžių reklamos. Anot tyrėjų, tai labai mažai – 0,1–1,7 proc. serialo – todėl viso serialo pripažinti politine reklama negalima.

Anot LRT žurnalistės, apžvalgininkės R. Miliūtės, tokį komisijos sprendimą galima palyginti su reklamos trukme: „Turbūt panašiai reikėtų įvertinti, jeigu vertintume, tarkime, tikrai reklaminį klipą, bet dėl kokių nors motyvų nutartume, kad jis buvo toks trumpas, jog dėl to jo nereikėtų laikyti reklaminiu klipu. Niekaip kitaip tos išvados įvertinti negaliu.“

Seimo nario, socialdemokrato Algirdo Syso nuomone, tyrimas užtruko dvejus metus dėl specialaus vilkinimo. A. Sysas pateikia analogiją, kad net ir mažiausią sumą už balsą sumokėjęs politikas būtų pripažintas kaltu dėl bandymo papirkti, tačiau šiuo atveju yra skaičiuojamos serialo sekundės.

„Jeigu koks kandidatas davė 5 eurų kyšį už balsą, tai jį nubaudžia, pripažįsta bandžius papirkti, bet, kai sumokami milijonai ir studijoms, ir televizijos stotims, kurios tai transliuoja, tai nelaikoma papirkimu, tai laikoma šiaip sau kino filmu“, – atkreipia dėmesį Seimo narys.

A. Sysas, E. Genio/LRT.lt nuotr.

R. Miliūtė taip pat kritikuoja tai, kaip buvo atliktas tyrimas. Kaip tvirtina pašnekovė, panašu, kad VRK rėmėsi sena politine teorija, kuri tvirtina, kad rinkėjai atsimena tik trečdalį dalykų, jeigu jie įvyko seniau nei prieš metus iki rinkimų.

„Beveik galėčiau pasakyti arba nustatyti vieną VRK narį, kuris atnešė tą teoriją į komisiją, į darbo grupę, rengusią projektą. [...] Yra kur kas vėlesnių teorijų, kurios jau galbūt ir paneigia tą ankstesnę teoriją. Tie paaiškinimai, kad serialas nepadarė įspūdžio arba kad rinkėjai netapatino Pijaus [pagrindinio serialo veikėjo – LRT.lt] su Ramūnu Karbauskiu, galėtų būti nustatyti apklausų būdu, jeigu būtų norima juos ištirti“, – atkreipia dėmesį R. Miliūtė.

Jos pastebėjimu, šiuo metu VRK išvados panašėja į spėliojimus, kurie remiasi XX a. teorija ir nėra pagrįsti realiu tyrimu ar apklausomis: „Man trūksta argumentų, bet aš manau, kad VRK, o, tiksliau, darbo grupė, [...] demonstruoja kažkokius pavydėtinus ekvilibristinius gebėjimus. [...] Man atrodo, kad mūsų VRK tampa fantastikos srities ekspertais, o ne realių politinių dalykų, kurie yra apibrėžti įstatymais.“

Žurnalistės nuomone, pagrįsti VRK sprendimai reikalingi ne tik visuomenei, bet ir politinėms partijoms, kad šios galėtų tinkamai veikti.

„Kai informuojama taip, kaip dabar, gyvenimas visiems nuo to tik sunkesnis, nebent kalbėtume apie tuos, kuriems tinka tas gyvenimas dumble ir išvadų nebuvimas“, – apibendrina R. Miliūtė.

Panašios pozicijos laikosi ir A. Sysas. Jo teigimu, kai kurioms politinėms partijoms toks VRK delsimas priimti sprendimus gali būti parankus: „Sprendžiant iš to, kad visai neseniai Seimas apgynė komisijos pirmininkę, kai jai buvo išreikštas nepasitikėjimas (ir pirmiausia gynė „valstieičiai“), tai kas gali paneigti, kad yra tam tikras ryšys ir daroma viskas, kad kuo toliau tie įvykiai nueitų į istoriją ir prisiminimai būtų kuo mažesni. Kuo tas tyrimas tęsiamas ilgiau, tuo daugiau naujų faktų iškyla į pirmą planą. Ta „Naisių vasara“ lieka tik prisiminimuose.“

Su VRK pirmininke Laura Matjošaityte LRT susisiekti nepavyko. Kiti VRK nariai situaciją komentuoti atsisakė.

Pagal LRT RADIJO laidą „60 minučių“ parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt