Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.12 14:22

Įvertino Vilniaus ir Kauno merų darbus: R. Šimašiaus situacija ne tokia palanki

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2018.07.12 14:22

Antrą kartą tapti Vilniaus meru Remigijui Šimašiui gali sutrukdyti sąsajos su Liberalų sąjūdžiu, mano Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Bernaras Ivanovas. Savo ruožtu, nors Kauno meras Visvaldas Matijošaitis taip pat sulaukia kritikos, jam kandidatuoti į mero postą per 2019 metais vyksiančius savivaldybių tarybų rinkimus, pasak politologo, nebūtų didelių kliūčių.

Vilniaus meras R. Šimašius sutinka, kad sąsajos su korupcija kaltinamu Liberalų sąjūdžiu gali turėti neigiamų pasekmių savivaldybių tarybų rinkimuose. Tačiau jis tikina, kad dar liko nepabaigtų darbų, todėl ateinančiuose rinkimuose kandidatuoti planuoja.

„Liberalų sąjūdžio problemos daro didžiulę įtaką, tačiau aš koncentruojuosi į Vilniaus darbus ir manau, kad tiek ūkine prasme, tiek žmonių laisvės apgynimo prasme Vilnius ir mano vaidmuo Vilniaus politikoje yra labai svarbus“, – tikina R. Šimašius.

Vilniaus meras pripažįsta, kad kai kurie darbai galėjo būti atlikti greičiau, tačiau, anot jo, tam trūko finansų, kai kurie projektai dar nebuvo paruošti.

„Būtent laiko faktorius yra esminis. Nėra taip, kad kadencijos metu kas nors buvo nepadaryta ar nepavyko, tačiau kiekvienu atveju norėtųsi, kad viskas būtų dar greičiau“, – svarsto R. Šimašius.

Džiaugiasi viešuoju transportu ir vaikų darželiais

Kaip vienus svarbiausių darbų meras įvardija sutvarkytą Neries krantinę, gatvių, šaligatvių bei dviračių takų tvarkymą. Anot jo, šiais metais buvo tvarkoma keturis kartus daugiau gatvių negu iki šiol. Meras pabrėžia, jog tokie darbai atliekami ne tik miesto centre, bet ir gyvenamuosiuose rajonuose.

„Norint, kad gatvių būklė būtų ideali, per metus reikėtų atnaujinti arba nutiesti apie 120 kilometrų naujų gatvių. Šiemet nutiesėme 80 kilometrų. Iš esmės nuolat dirbant galima užtikrinti normalią kelių būklę, tačiau prieš ketverius metus jų būdavo tiesiama keturis kartus mažiau – tik 20 kilometrų“, – kalba meras.

R. Šimašius pabrėžia, kad vyksta ir viešojo transporto atnaujinimas. Anot jo, tai buvo seniai apleista sritis.

„Atnaujinama daugiau kaip pusė viešojo transporto. Šis atnaujinimo etapas pasibaigs rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje. Atvyks virš 300 naujų transporto priemonių“, – portalui LRT.lt sako R. Šimašius.

Meras taip pat tikina, kad jo kadencijos metu vaikų darželiuose padaugėjo vietų skaičius – dabar gali patekti visi norintys. Tačiau, pasak jo, vis dar liko problemų – kai kurie turi lankyti toliau nuo namų esančius darželius.

R. Šimašius, BNS nuotr.

Anot R. Šimašiaus, jam tapus meru Vilniaus miestas buvo įsiskolinęs, tačiau nebuvo vykdomi jokie realūs darbai. Meras džiaugiasi, kad iš tokios situacijos Vilnius per dvejus metus išbrido ir tada galėjo imtis naujų darbų.

R. Šimašius tiki, kad 2015 metų savivaldybių tarybų rinkimai padarė teigiamą postūmį daugelyje Lietuvos vietų, taip pat ir Kaune.

„Vilniaus ir mano interesai yra tokie, kad visi Lietuvos miestai ir miesteliai klestėtų, nes, norint, kad klestėtų Vilnius, turi klestėti visa Lietuva. Ir atvirkščiai – norint, kad klestėtų likusi Lietuva, Vilnius turi išlikti idėjų bei madų diktuotojas. Džiaugiuosi, kad jis toks ir yra“, – kalba R. Šimašius.

Kauno meras V. Matijošaitis atsisakė komentuoti savo darbus kadencijos metu, tačiau tikino, kad per kelerius metus Kaunas pasikeitė. Anot V. Matijošaičio, dirbant labiausiai trūksta didesnio greičio, nes dėl įvairių biurokratinių procedūrų viskas vyksta per lėtai.

Kaunas ir Vilnius apsikeitė vietomis

Kaip DELFI.lt rašė apžvalgininkas Andrius Užkalnis, šiandien Vilnių galima vadinti musių nutupėtu apokalipsės lauku tarp Minsko ir Kauno. Jis kritikavo, kad Vilnius nesusitvarko su šiukšlių problema, o viešąjį transportą vadino lūženų muziejumi. Pasak A. Užkalnio, kuo mažiau laiko praleidi Vilniuje, tuo geriau jautiesi.

„Šiandien didžiuotis Vilniumi yra nesusipratimas. Tas pats, kas girtis, kad gyveni šiukšlių konteineryje. Didžiausias šalies miestas yra nudrožtas, pavargęs, praradęs bet kokį optimizmą, savigarbą ir viziją“, – rašė A. Užkalnis.

VDU politologas B. Ivanovas LRT.lt sako, kad Vilniaus meras kai kurias savivaldybės įmones ir įstaigas veda prie investicinio klimato atšalimo.

„Deja, pono Šimašiaus veikla Vilniaus mero poste yra stagnacija, sąstingis. Galima sakyti, kad Kaunas su Vilniumi susikeitė vietomis – anksčiau Kaune buvo sąstingis, kai dėl įvairių priežasčių strigo plėtros projektai, pavyzdžiui, stadiono statybos, investicinių projektų problemos“, – teigia B. Ivanovas.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Vytautas Dumbliauskas R. Šimašių vadina „feisbukiniu meru“ ir teigia, kad jo veikloje trūksta realių darbų. V. Dumbliauskas kritikuoja mero komunikaciją, esą jis nesugeba visuomenei pateikti informacijos apie savo darbus ir yra mažiau pastebimas nei turėtų būti.

V. Matijošaitis, BNS nuotr.

V. Dumbliauskas priduria, kad V. Matijošaičio darbai matomi labiau nei R. Šimašiaus. Pavyzdžiui, sutvarkytas Raudondvario plentas prisideda prie Kauno, kaip augančio ir energingo miesto, įvaizdžio.

Tokiai nuomonei pritaria ir B. Ivanovas. Jis sutinka, kad V. Matijošaičiui būnant meru situacija Kaune pasikeitė. Politologas teigia, kad vyksta įvairūs infrastruktūriniai pertvarkos projektai – gatvių, pastatų renovacija, statomi biurai. Politologas įsitikinęs, kad tokie pokyčiai rodo, jog meras gali iš esmės ką nors pakeisti.

Kaip vieną labiausiai matomų R. Šimašiaus darbų B. Ivanovas įvardija Lukiškių aikštės sutvarkymą. Tačiau jis dvejoja, ar tai galima vertinti tik kaip teigiamą pokytį – politologas primena dėl Vyčio skulptūros kilusį skandalą ir sako, kad aikštė sulaukia nemažai kritikos, todėl Vilniaus merui tokia situacija nėra palanki.

Politologas pritaria, kad R. Šimašiaus kadencijos pradžioje Vilnius jau buvo gana geros būklės, dėl to mero darbai gali būti ne taip aiškiai matomi, tačiau, pasak jo, taip yra tik iš dalies. Nors miesto centras sutvarkytas, situacija kai kuriuose mikrorajonuose prasta. B. Ivanovas priduria, kad mero įvaizdžiui taip pat sutrukdė ilgai tvarkoma Vilniaus gatvė.

R. Šimašiui gali trukdyti sąsajos su Liberalų sąjūdžiu

B. Ivanovas mano, kad V. Matijošaičiui nebūtų didelių kliūčių kandidatuoti į 2019 metais vasario pabaigoje – kovo pradžioje vyksiančius savivaldybių rinkimus. Anot VDU politologo, Kauno meras taip pat sulaukia kritikos, tačiau ne dėl esminių dalykų, todėl jo pasitraukimui didelių priežasčių nėra.

Pasak B. Ivanovo, Vilniaus mero situacija ne tokia palanki. Politologas mano, kad antrą kartą tapti meru R. Šimašiui gali sutrukdyti sąsajos su Liberalų sąjūdžiu. Nors, anot jo, tai nėra teisinga, tačiau dėl šios priežasties žmonės gali nebalsuoti.

BNS nuotr.

„R. Šimašiui smogė iš visų pusių, taip pat ir liberalų partijos skandalas. Suprantu, kad meras galbūt bijo daryti staigesnius judesius, kad kaip liberalas nebūtų apkaltintas kokiais dalykais, pavyzdžiui, korupcija“, – svarsto politologas.

V. Dumbliauskas taip pat mano, kad, norint laimėti ateinančius savivaldybių tarybų rinkimus, Vilniaus merui reikėtų daugiau dėmesio skirti komunikacijai. MRU politologas mano, kad R. Šimašiui trūksta iniciatyvos, todėl atrodo, kad ateinančiuose rinkimuose jis nebenori kandidatuoti.

„Aukštus V. Matijošaičio reitingus lemia tai, ką žmonės mato. Dešimtmečius netvarkytos gatvės, aptriušę pastatai, išdaužyti šaligatviai – situacija keičiasi. Miestas atsigauna, tai asocijuojama – pelnytai, ar ne – su V. Matijošaičiu. Matydami, kad po tokio ilgo sąstingio situacija keičiasi, žmonės V. Matijošaičiui uždeda pliusiuką“, – LRT.lt teigia B. Ivanovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi