Lietuvoje

2018.07.11 12:18

V. Pranckietis: Seimo rudens sesija gali būti veto atmetinėjimo sesija

ELTA2018.07.11 12:18

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis neatmeta galimybės, kad Seimo rudens sesija bus veto atmetinėjimo sesija.

V. Pranckietis pabrėžė, kad rudens sesijoje Seimas gali siekti atmesti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl gydymo įstaigų reformos bei analogiškai pasielgti, jei prezidentūra nuspręstų vetuoti referendumo pataisų įstatymą.

V. Pranckietis, trečiadienį kalbėdamas „Žinių radijui“, stebėjosi D. Grybauskaitės sprendimu vetuoti gydymo įstaigų reformą. Pasak parlamento vadovo, nei Seimo Teisės departamentas, nei Teisės ir teisėtvarkos komitetas nebuvo išsakęs nuomonės, kad projektas gali prieštarauti Konstitucijai. V. Pranckietis tvirtino, kad įstatymas buvo derintas ir su prezidentūra.

„Tie projektai buvo derinami ir su prezidentūros specialistais, ir išankstinių tokių nuostatų nebuvo, bet galutinėje atsirado, tai kelia įvairių minčių“, – sako V. Pranckietis ir ragino gilintis į priežastis, kodėl prezidentė siūlomą reformą vetavo.

V. Pranckietis pabrėžė, kad, sprendžiant dėl tolesnių veiksmų, reikia siekti suderinti Seimo ir prezidentės pozicijas.

„Bet, žinoma, yra įmanomas variantas ir atmesti veto (prezidentės veto dėl gydymo įstaigų, – ELTA)“, – sakė Seimo vadovas.

V. Pranckietis atviravo, kad dėl referendumo pataisų įstatymo atitikties Konstitucijai jam kilo minčių, jog ši valdančiųjų iniciatyva gali prieštarauti Konstitucijai. Tačiau, pabrėžė V. Pranckietis, valdantieji yra pasirengę patys kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinimo.

E. Genio/LRT nuotr.

Seimo pirmininkas sakė, kad planuojamas referendumas dėl dvigubos pilietybės yra patekęs į patinę situaciją. Valdančiųjų siekį nuleisti kartelę referendumui, viena vertus, kritikuoja Konstitucijos ekspertai ir prezidentė, kita vertus, valdantieji tvirtina, kad referendumą organizuojant, nenuleidus kartelės, jis tiesiog neįvyks.

„Esame tokioje patinėje situacijoje, kada mūsų pačių reglamentuojantys dokumentai mus varžo“, – apibendrino V. Pranckietis.

Prezidentė antradienį vetavo Seimo patvirtintą gydymo įstaigų pertvarką. Šalies vadovė gydymo pertvarką laiko svarbia, tačiau pabrėžia, kad valdančiųjų sprendimai ir siekiai reformuoti neefektyvią sveikatos priežiūros sistemą negali prieštarauti Konstitucijai.

Daug opozicijos priekaištų ir raginimų prezidentę vetuoti Seimo priimtus įstatymus sulaukusią reformą D. Grybauskaitė stabdo argumentuodama, kad sprendimai negali būti daromi prasilenkiant su Konstitucijos nuostatomis bei įstatymams priimti nustatyta tvarka.

D. Grybauskaitė taip pat yra pareiškusi, kad valdančiųjų iniciatyva keisti Referendumo įstatymą ir taip mažinti keliamą kartelę referendumui dėl pilietybės ne tik atvirai prieštarauja Konstitucijai, bet ir ją išdarko.

Seimas paskutinę pavasario sesijos dieną sumažino reikalavimų kartelę referendumui dėl Konstitucijos 12 straipsnio – dėl pilietybės.

Valdantieji politikai tikino, kad jų siūlymui alternatyvų nėra, ir aiškino, kad nepriėmus pataisų sunku bus išsaugoti ir emigruojančius piliečius, ir pačią tautą. Pasak jų, pakeitus Referendumo įstatymą tam, kad sprendimas dėl dvigubos pilietybės būtų priimtas, reikėtų kur kas mažiau rinkimuose dalyvaujančių piliečių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.