Lietuvoje

2018.07.11 07:34

Aplinkos viceministras D. Krinickas traukiasi iš pareigų

Birutė Davidonytė, 15min.lt2018.07.11 07:34

Aplinkos viceministras Dalius Krinickas nusprendė trauktis iš pareigų. Jis sako tokį sprendimą priėmęs dėl asmeninių priežasčių. Šis asmuo buvo vienas pagrindinių pareigūnų, kuris neigė politikų abejones dėl atliekų deginimo jėgainių, o kartu ir prieštaravo premjero pozicijai.

15min paskelbto žurnalistinio tyrimo apie verslo įtaką politikams centre – įmonės „Danpower Baltic“ bandymai paveikti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovus. Politikai dažnai ignoruoja valstybės pareigūnų informaciją, kalba verslo lobistų žodžiais ir skleidžia abejones dėl valstybės projektų.

15min tyrimas rodo, kad tas abejones neigiantys pareigūnai neteko postų arba turėjo problemų dėl savo karjerų. Vienas iš tokių žmonių yra ir aplinkos viceministras D. Krinickas.

D. Krinickas 15min patvirtino, kad traukiasi iš aplinkos viceministro pareigų. Aplinkos ministras Kęstutis Navickas teigė girdėjęs apie savo pavaldinio planus, bet dar nepatvirtinęs tokio jo sprendimo.

D. Krinickas buvo vienas svarbiausių asmenų, kuris Seime pristatydavo Aplinkos ministerijos poziciją dėl atliekų deginimo jėgainių. Jis kelerius metus dalyvaudavo Seimo komisijų ir komitetų posėdžiuose ir visuomet informuodavo parlamentarus, jog degintinų atliekų Lietuvoje užteks visiems valstybės projektams. Nepaisant to, ir Seimo „valstiečiai“, ir premjeras S. Skvernelis vis tiek viešai abejoja atliekų kiekiais.

Traukiasi pats

D. Krinickas 15min tvirtino jau apsisprendęs trauktis iš aplinkos viceministro pareigų, tai įvyks per dvi savaites. Jo teigimu, pasitraukimas yra susijęs su asmeninėmis priežastimis.

„Prašymą aš esu parašęs ketvirtadienį. Ministras atostogauja, tai, matyt, trečiadienį, kai grįš, tada apsispręs“, – kalbėjo D. Krinickas.

Paklaustas, ar jo pasitraukimas yra susijęs su premjero pozicija ir kogeneracinėmis jėgainėmis, D. Krinickas teigė nenorintis to komentuoti.

„Aš tiesiog nenorėčiau komentuoti. Ta prasme, nei kažko patvirtinti, nei paneigti. Tiesiog dėl asmeninių priežasčių ir tiek“, – sakė viceministras.

Aplinkos ministerijoje D. Krinickas dirba nuo 2004 metų. Prieš tapdamas viceministru, kuruojančiu atliekų sritį, jis vadovavo ministerijos Atliekų departamentui, dar anksčiau buvo Vandenų departamento direktorius.

Aplinkos ministras K. Navickas 15min teigė dar nepatvirtinęs tokio savo pavaldinio sprendimo ir apie tai su viceministru pasikalbės grįžęs iš atostogų trečiadienį.

„Priežasčių tai jis man nesako ir nežinau net, kur išeina. Mes labai trumpai apsikeitėm informacija, bet tik tiek ir žinau“, – kalbėjo K. Navickas.

Paklaustas, ar tai nėra susiję su kokiais nors premjero nurodymais dėl viceministro pozicijos, K. Navickas tai neigė: „Ne, nėra. Jis ir prieš tai ieškojo keisti darbą.“

Seimo nariams teigė, kad deginimui atliekų užteks

15min jau rašė, kad D. Krinickas dalyvavo bene visuose Seimo komitetų ir komisijų posėdžiuose, kur buvo svarstomi klausimai dėl atliekų deginimo jėgainių. Jis oficialiai informuodavo parlamentarus, kad degintinų atliekų Lietuvoje užteks visiems valstybės projektams.

D. Krinickas ne kartą atsakinėjo į įvairius politikų klausimus bei abejones. Viename Seimo Energetikos komisijos posėdyje jis parlamentarams pristatė valstybės specialistų skaičiavimus. Tuomet komisijos pirmininkas, „valstietis“ Virgilijus Poderys paragino viceministrą „spekuliatyviai be jokios atsakomybės pasamprotauti“, tai ar tikrai užteks atliekų? Į šį klausimą pareigūnas ir vėl atsakė teigiamai.

Tą patį D. Krinickas viešai pakartojo ir 15min išpublikavus tyrimą apie verslo įtaką politikams šių metų birželio 28-ąją dieną. Kalbintas 15min studijoje, specialistas teigė, jog ministerijos atliktos degintinų atliekų prognozės niekada nesikeitė ir nebuvo paneigtos.

„Tokiu atveju skaičiai visuomet buvo tie patys. Ir buvo konstatuota, kad jų (atliekų – aut. pas.) turėtų užtekti“, – 15min sakė D. Krinickas.

Be to, premjeras S. Skvernelis ir kiti LVŽS politikai abejodami valstybės projektais dažnai remiasi vienu teiginiu – „Lietuvos energijos“ projektais suabejojo ir Europos Komisija. Aplinkos viceministras 15min neigė ir šiuos argumentus. Jis sakė, kad ministerijos pateiktos degintinų atliekų prognozės buvo skaičiuotos atsižvelgiant į Europos Komisijos žiedinės ekonomikos tikslus. O Vilniuje statoma jėgainė yra gavusi šimtamilijoninę Europos paramą.

Pareigūnas taip pat prieštaravo įvairių parlamentarų interpretacijoms neva Europos Komisija yra išreiškusi neigiamą nuomonę dėl Kauno atliekų deginimo jėgainės. Ją valstybės įmonė „Lietuvos energija“ stato kartu su atrinktu privačiu investuotoju „Fortum Heat Lietuva“.

D. Krinickas, kalbintas 15min studijoje, nenorėjo komentuoti, kodėl LVŽS politikai net po oficialių ministerijos patikinimų, jog degintinų atliekų Lietuvoje užteks, toliau skleidžia abejones.

„Čia, matyt, reikėtų kiekvieno Seimo nario klausti“, – atsakė jis. Taip pat jis pridūrė, jog Aplinkos ministerija yra vienintelė kompetentinga valstybės institucija, galinti apskaičiuoti atliekų kiekių prognozes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.