Lietuvoje

2018.07.10 16:30

Pasaulio lietuvių bendruomenė nepraranda vilties dėl dvigubos pilietybės referendumo

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.10 16:30

Vilniuje posėdžiaujanti Pasaulio lietuvių bendruomenė su nerimu laukia prezidentės sprendimo dėl dvigubos pilietybės referendumo įstatymo pataisų, kurios lengvina jo sąlygas. Ar šį įstatymą pasirašo, ar vetuoja, Dalia Grybauskaitė turėtų apsispręsti artimiausiu metu. Tačiau konstitucinės teisės ekspertas teigia, kad parlamentarų priimtos lengvesnės sąlygos prieštarauja Konstitucijai.

Tik nutilus Dainų šventės dainoms, pasaulio lietuviai kibo į darbus. Likus mažiau nei metams iki referendumo dėl dvigubos pilietybės, užsienyje gyvenantys lietuviai sprendžia, ką daryti, kad referendumas pavyktų.

Jungtinėse Valstijose gyvenantis lietuvis visus kviečia jungtis prie pilietinės akcijos „Mūsų metas dabar“. Siekiama, kad ši akcija plačiau paskleistų žinią apie būsimą referendumą. O Seimo priimtą įstatymą, palengvinantį dvigubos pilietybės referendumo sąlygas, pasaulio lietuviai vadina dideliu žingsniu sėkmingo referendumo link.

„Pasaulio lietuviai labai džiaugiasi, kad šiuo metu einame keliu, kad referendumas gali būti laimėtas, nes vietoj 1,3 mln. mums reikėtų gauti 830 tūkst. balsų už“, – LRT TELEVIZIJAI sako Pasaulio lietuvių bendruomenės narys Rimvydas Baltaduonis.

Tuo metu Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad Seimas padarė daug ir daro toliau. „Dabar laukiame tik rezultatų, jei įstatymas dėl referendumo bus pasirašytas ir KT nepasakys, kad jis prieštarauja Konstitucijai. Tai tada bus didelis žingsnis tam, kad referendumas galėtų įvykti, o toliau, atsižvelgiant į tą rezultatą, galėsime pagalvoti, ką reikėtų dar padaryti“, – sako Seimo pirmininkas.

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas pasaulio lietuvių entuziazmą ramina. Pasak jo, įstatymas akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai.

„Šitas straipsnis, apie kurį kalbama, yra Konstitucijos pirmame skirsnyje, tas skirsnis apima visas svarbiausias vertybes: suvereniteto priklausymą tautai, valdžios galių ribojimą, administracinį suskirstymą, kas yra sostinė ir panašiai. Visos tos vertybės yra lygiavertės. Staiga Seimas išima vieną straipsnį iš pirmo skirsnio ir sako, šita vertybė menkesnė, mes taikysime žemesnę kartelę negu kitoms Konstitucijoje įtvirtintoms vertybėms“, – pabrėžė buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas prof. Vytautas Sinkevičius.

Dvigubos pilietybės klausimas ypač jautrus Jungtinės Karalystės lietuviams. Dėl „Brexit“ apie 50 tūkst. lietuvių planuoja atsisakyti Lietuvos pilietybės.

„Gaila, kad vėluojama, laiko referendumui liko tikrai nedaug, labai nedaug. Žinia, ES referendumas buvo vykdomas visus metus, vyko didžiulė agitacija ir tai yra vienas iš kelių pavykusių referendumų ir, mano įsitikinimu, pilietybės referendumas yra tapačiai svarbus“, – mano Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Prezidentė dėl referendumo įstatymo žada apsispręsti artimiausiu metu. Seimo nariai yra žadėję rudens sesijoje dėl šio įstatymo prašyti Konstitucinio Teismo išaiškinimo, ar jis neprieštarauja konstitucijai.  

Išsamiau – Redos Gilytės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt