Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.10 19:14

R. Karbauskis siūlys Seimui atmesti prezidentės veto dėl gydymo įstaigų

BNS 2018.07.10 19:14

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) vadovas Ramūnas Karbauskis siūlys Seimui atmesti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl gydymo įstaigų.

Tačiau neeilinės sesijos šiuo klausimu šaukti neplanuojama, kadangi pakeitimai bet kokiu atveju įsigaliotų nuo kitų metų sausio, BNS sakė R. Karbauskis.

„Šaukti neeilinės sesijos nėra prasmės, rudenį siūlysiu atmesti veto, ir vis tiek tai įsigaliotų kaip ir turėjo įsigalioti, sausio 1 dieną“, – tvirtino didžiausios Seime „valstiečių“ frakcijos seniūnas.

„Šiek tiek nuvilia argumentai, kuriais pasiremta, nes jie visi pakankamai nesolidūs. Aš tiesiog siūlysiu Seimui atmesti veto, nes nėra argumentų, tiesiog šnekėjimas, kad Seimas nekonstituciniu būdų tą sprendimą priėmė“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė antradienį vetavo paskutinę dieną Seime baigiant pavasario sesiją priimtas pataisas, kurios sudarytų prielaidas pertvarkyti gydymo įstaigų tinklą.

Motyvais grąžinti pataisas Seimui tapo įstatymų nuostatų galimas prieštaravimas Konstitucijai bei Seime padaryti procedūriniai pažeidimai.

Pasak prezidentės patarėjos Rasos Svetikaitės, įstatymu būtina nustatyti kokybinius kriterijus, kuriuos atitinkančios gydymo įstaigos galėtų pretenduoti į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšas.

Aiškindama prezidentės veto, patarėja žurnalistams teigė, kad valstybė neturi teisės nurodyti žmogui, kokioje sveikatos priežiūros įstaigoje jis turi gauti iš PSDF apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas.

„Konstitucija garantuoja paciento teisę ir laisvę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą: ar ji būtų valstybinė, ar privati (...). Gydymo įstaigų pertvarka turi būti vykdoma vadovaujantis įstatyme įtvirtintais aiškiais, objektyviais, iš anksto žinomais, nediskriminaciniais saugių, kokybiškų ir prieinamų sveikatos priežiūros paslaugų kriterijais, o ne sveikatos apsaugos ministro vienasmeniais sprendimais ar politiniais interesais“, – dėstė R. Svetikaitė.

BNS nuotr.

Tuo tarpu R. Karbauskis tvirtina, kad čia esąs politinis sprendimas: pasirinkti stiprinti valstybinį ar privatų sektorių.

„Tai yra politinis sprendimas, kad mes turime stiprinti valstybinį sektorių, užtikrinti kokybę ir prieinamumą. Ir jei stacionare valstybiniam sektoriuj yra laisvos lovos, o mes tuo pačiu momentu finansuojam privačiam sektoriuj stacionaro paslaugas, tai tikrai politinis sprendimas“, – kalbėjo LVŽS vadovas.

Jis svarstė, kad Seime užteks balsų atmesti prezidentės veto: „Liūdna, kad reikės grįžti prie to klausimo, bet manau, kad susitvarkysime, aš tikrai siūlysiu atmesti“.

Norint priimti prezidento grąžintą įstatymą reikia, kad už jį balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Pataisos Seime buvo priimtos tik antru balsavimu ir minimaliu balsų skaičiumi. Pirmą kartą nesiregistravo reikiamas parlamentarų skaičius.

Vėliau sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai paprašius balsuoti pakartotinai, užsiregistravo 71 Seimo narys: minimalus skaičius, leidžiantis priimti įstatymą.

Už pataisas balsavo 59 Seimo nariai, du – prieš, devyni susilaikė.

Pagal pataisas, sveikatos apsaugos ministras būtų įgijęs teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą, o sutartys tarp gydymo įstaigų ir teritorinių ligonių kasų būtų prioriteto tvarka sudaromos su šiame tinkle esančiomis įstaigomis.

Stacionaro paslaugas teikiančios privačios gydymo įstaigos galėtų su TLK sutartis sudaryti tik tokiu atveju, jeigu tų paslaugų nesugebėtų užtikrinti valstybinės ligoninės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi