Lietuvoje

2018.09.17 17:33

Prezidentė: sveikatos sistemos pertvarka būtų sustabdyta ir dėl kitų priežasčių

Sveikatos sistemos pertvarka būtų sustabdyta ir dėl procedūrinių pažeidimų, padarytų Seime priimant reformą, LRT RADIJUI sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Norėdama to išvengti ir siūlau Seimui vis dėlto pamėginti pataisyti tas nedideles antikonstitucines, sakykime,  priešpriešas rudenį ir procedūriškai tvarkingai priimti visą paketą, kad pertvarka galėtų pajudėti nuo kitų metų sausio", – tvirtino šalies vadovė.

Prezidentė, pasikonsultavusi su medikų atstovais, konstitucinės teisės specialistais ir už sveikatos apsaugą atsakingais politikais, grąžina Seimui pakartotinai svarstyti 7 įstatymus, susijusius su gydymo įstaigų pertvarka.

D. Grybauskaitė iš esmės pritaria reformai ir laiko ją gyvybiškai būtina, nes dabartinė sveikatos priežiūros sistema yra neefektyvi, brangi ir negarantuoja gydymo kokybės.

Lietuvos gyventojų gyvenimo trukmė trumpiausia, o mirtingumas – vienas didžiausių. Valstybė vis dar išlaiko 130 ligoninių, iš kurių net trečdalis yra nuostolingos. Šiandien gydymo įstaigose turime net 35 proc. daugiau lovų nei ES vidurkis, tačiau kas trečia jų rajonuose tuščia.

Tačiau prezidentė sveikatos apsaugos reformą įvertino per atitikimo Konstitucijai prizmę ir nusprendė, kad ji prasilenkia su pagrindiniu šalies įstatymu, nes apribotų pacientų teisę rinktis gydymo įstaigą.

„Aiškiai matyti, kad reformos turinys neatitinka 2013 m. ir 2014 m. Konstitucinio Teismo išaiškinimų. [...] Gydymo įstaigų pertvarkymui būtinos pataisos suvaržo Konstitucijos garantuojamą paciento teisę. Tai labai aiškiai norėčiau išskirti“, – LRT RADIJUI sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentės akcentuoja – šiuo atveju kalbama apie kiekvieno žmogaus sveikatos draudimo lėšos, todėl valstybė negali jų nusavinti ar per prievartą varyti žmogaus į konkrečią gydymo įstaigą: „Konstitucija gina paciento teisę ir laisvę pasirinkti. Pats įstatymas, visas paketas, grąžinamas į Seimą.“

LRT RADIJUI D. Grybauskaitė taip pat pabrėžė, kad buvo padaryti teisiniai procedūrų pažeidimai, dėl kurių užtektų 29 Seimo narių balsų, norint kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Visa pertvarka būtų sustabdyta, – atkreipė dėmesį šalies vadovė. – Norėdama to išvengti ir siūlau Seimui vis dėlto pamėginti pataisyti tas nedideles antikonstitucines, sakykime,  priešpriešas rudenį ir procedūriškai tvarkingai priimti visą paketą, kad pertvarka galėtų pajudėti nuo kitų metų sausio.“

Be to, prezidentė pasigedo aiškių kriterijų, pagal kuriuos vyktų reforma, lemsianti gydymo įstaigų pertvarką.

Vetuoti šiuos įstatymus prezidentę ragino ir beveik visa Seimo opozicija.

Galutinį sprendimą prezidentė priėmė atidžiai išanalizavusi visą Seimo priimtų įstatymų pataisų paketą.

A. Veryga: „Labai gaila”

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažįsta, kad prezidentės sprendimas nėra netikėtas, nes tam tikrus savo pastebėjimus dėl įstatymų pataisų ji išsakė praėjusią savaitę vykusiame susitikime.

Prie reforminio įstatymų paketo sugrįšime Seimo rudens sesijoje.

„Labai gaila, kad neaiškumų kilo tik šiame etape, nes visi reforminiai teisės aktai buvo nuolat derinami su prezidentės komanda, todėl teisinius neaiškumus buvo galima išspręsti iki priėmimo Seime. Visgi mums labai svarbu tai, kad šalies prezidentė palaiko sveikatos sistemos reformą ir būtinybę efektyviai organizuoti saugias ir kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas mūsų šalies pacientams. Todėl dėl iškilusių teisinių klausimų ir galimo neatitikimo Konstitucijai pakartotinai konsultuosimės su teisininkais, taip pat, kaip ir iki šiol, ir su prezidentės komanda. Prie reforminio įstatymų paketo sugrįšime Seimo rudens sesijoje”, – sako A. Veryga.

A. Veryga, E. Genio/LRT nuotr.

Jis apgailestauja, kad reforminiai sprendimai vėluoja, nes kai kurios sveikatos priežiūros įstaigos jau dabar susiduria su įvairiais sunkumais, o savivaldybių merai laukia sprendimų, kurie leistų efektyviau organizuoti sveikatos priežiūros įstaigų tinklą.

„Noriu tik dar kartą akcentuoti, kad pakeitimų tikslas nėra uždaryti ligonines ar kaip nors išskirtinai diskriminuoti privačias sveikatos priežiūros įstaigas. Primenu, kad šiame pakete yra ne vienas sprendimas, susijęs su skaidresne ir efektyvesne įstaigų valdysena: valdybos valdymo modelio įteisinimas, regionų tarybos, vadovų rotacija, nepriekaištingos reputacijos reikalavimai. Taip pat pakete yra sprendimai, susiję su taip trūkstamų slaugos paslaugų teikimo išplėtimu ir kt.”, – vardijo A. Veryga.

Siekia skaidrinti sistemą

Seimas birželio 30 dieną priėmė septynis įstatymus, susijusius su gydymo įstaigų pertvarka. Priimtais pakeitimais nuspręsta sudaryti teisines prielaidas dabartiniam sveikatos priežiūros tinklui optimizuoti, nustatyti skaidrų ir efektyvų šių gydymo įstaigų valdymo modelį, finansavimą, užtikrinti nepriekaištingą jų vadovų reputaciją.

Taip pat nutarta įtraukti regionus į sveikatinimo veiklos planavimą, steigiant Sveikatinimo veiklos paslaugų valdymo regionines tarybas.

Pagal naujas nuostatas, gydymo įstaigų steigėjai galėjo būti ir valstybė su savivaldybe, valstybė kartu su universitetu ir savivaldybe, o sveikatos apsaugos ministras tvirtins nacionalinį valstybės ir savivaldybių viešųjų ir biudžetinių įstaigų tinklą.

Priimti sprendimai būtų leidę uždaryti iki 30 ligoninių regionuose, mat kai kurios įstaigos esą negali užtikrinti nei paslaugų kokybės pacientams, nei tinkamo atlygio medikams.

A. Veryga yra minėjęs, kad šiuo metu 4,5 tūkst. lovų ligoninėse nenaudojamos, bet išlaikomos arba į jas pacientai guldomi nepagrįstai.