Lietuvoje

2018.07.06 13:14

A. Ramanauskas-Vanagas skelbiamas Alytaus rajono garbės piliečiu

LRT.lt 2018.07.06 13:14

Minint Valstybės dieną, penktadienį partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui po mirties bus suteiktas Alytaus rajono garbės piliečio vardas.

Iškilmingoje ceremonijoje Dauguose A. Ramanausko-Vanago artimiesiems bus iškilmingai įteiktas Alytaus rajono garbės piliečio ženklas, miniatiūra ir liudijimas.

„A. Ramanausko-Vanago nuopelnai Lietuvos valstybei neabejotinai svarbūs. Didžioji jo veiklos dalis siejasi su Alytaus rajono teritorija. Simboliška ir tai, kad šiais Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio metais sukanka 100 metų nuo šio didžiavyrio gimimo“, – teigia Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

Rajono taryba garbės piliečio vardą partizanų vadui birželio pabaigoje nusprendė skirti už nuopelnus Lietuvos valstybei.

A. Ramanauskas gimė 1918 m. kovo 6 dieną Niu Britene (JAV) lietuvių šeimoje, kuri vėliau grįžo į Lietuvą.

Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo mokytojas. Sovietams okupavus Lietuvą, įsijungė į partizaninę kovą už Lietuvos nepriklausomybę, tapo vienu iškiliausių partizanų vadų, jam buvo suteiktas brigados generolo laipsnis.

A. Ramanauskas-Vanagas vadovavo Dzūkijos partizanams, 1949 metais su kitais partizanų vadais jis pasirašė Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaraciją. Ginkluota kova dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo vyko nuo 1944 iki 1953 metų. A. Ramanauskas-Vanagas buvo suimtas 1956 metais, sovietų žiauriai kankintas, o kitais metais jam įvykdyta mirties bausmė.

Birželį Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Vilniaus universiteto tyrėjai pranešė Vilniaus Našlaičių kapinėse radę A. Ramanausko-Vanago palaikus.

Minint A. Ramanausko-Vanago 100-ąsias gimimo metines, šiuos metus Seimas yra paskelbęs A. Ramanausko-Vanago metais.