Lietuvoje

2018.07.05 18:42

L. Kasčiūnas apie Lukiškių aikštę: bunkeris laisvės kovotojams nebuvo simbolis

„Bunkeris laisvės kovotojams nebuvo kažkoks simbolis, jie kaip tik norėjo iš jo ištrūkti, o Vytis ir jo paminklas įprasmintų ir sujungtų skirtingas kartas“, – LRT TELEVIZIJAI sako Seimo narys konservatorius Laurynas Kasčiūnas. Tačiau vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis pastebi, kad reikia elgtis nuosekliai – projektas jau pateiktas, tad pirmiausia derėtų įgyvendinti priimtos idėjos prototipą.

Trečiadienį Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis, L. Kasčiūnas ir Paulius Saudargas atkreipė dėmesį į Seimo ir vyriausybės neveiksnumą tvarkant Lietuvos valstybės reprezentacinę Lukiškių aikštę. Kaip teigiama pranešime spaudai, parlamentarai ragina iš naujo apsvarstyti Vyčio paminklo Lukiškių aikštėje idėją.

„Centrinėje Lukiškių aikštės dalyje, kur numatyta erdvė paminklui, išpilta skalda, nes aikštės sutvarkymą projektavęs architektas numatė vietą Vyčio skulptūrai ir ją supančiai kompozicijai. Tokia padėtis, ypač Valstybės dienos išvakarėse, verčia pagrįstai abejoti, ar kada nors apskritai Lukiškių aikštė savo išpildymu galės pretenduoti į jai Seimo suteiktą valstybinės reikšmės statusą“, – rašoma pranešime spaudai.

Architektas M. Pakalnis antrina, kad iš tiesų pati aikštė suprojektuota taip, lyg būtų palikta erdvė paminklui, laisvės simbolio įprasminimui.

„Tačiau, iš kitos pusės, pati aikštės erdvė yra laisvės simbolis. Kad žmonės sėdi ant pievutės – yra laisvė. (...) Mes jau sunaikinome tą totalitarinės aikštės simboliką. Mes manome, kad reikia elgtis nuosekliai, yra architektūrinio konkurso laimėtojas, tad reikia jam sudaryti sąlygas tą meninę idėją pateikti taip, kaip pateikta projekte. Padaryti prototipą ir tik vėliau svarstyti, ar mes tą darome ar ne“, – LRT TELEVIZIJAI teigia M. Pakalnis.

Seimo narys L. Kasčiūnas sako, kad panašūs paminklai visame pasaulyje iki šiol yra itin svarbūs, tad nederėtų jų pamiršti: „Prisiminkime, nuo ko viskas prasidėjo Ukrainoje – nuo to, kad Rusijai lojalios grupės ėmėsi burtis aplink Lenino paminklus.“

Po 2017-ųjų lapkritį surengto konkurso paaiškėjo, kad Lukiškių aikštėje iškils skulptoriaus ir dizainerio Andriaus Labašausko memorialas laisvės kovotojams partizanų bunkerio motyvais.

Plačiau apie tai – laidos įraše.