Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuvos kariai išlydėti į antipiratinę operaciją Somalyje

ELTA2015.09.08 13:45

Ketvirtadienį Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune į Europos Sąjungos (ES) vadovaujamą karinę operaciją „Atalanta“ išlydėta Lietuvos karių grupė.

Ketvirtadienį Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje Kaune į Europos Sąjungos (ES) vadovaujamą karinę operaciją „Atalanta“ išlydėta Lietuvos karių grupė.

Tai bus didžiausias iki šiol Lietuvos indėlis ES vadovaujamose karinėse misijose ir pirmoji jūrinė operacija, kurioje dalyvaus Lietuvos kariai.

Iš viso ES vadovaujamoje kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operacijoje dalyvaus 20 Lietuvos karių. 16 iš jų yra autonominės laivų apsaugos grupės, suformuotos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono pagrindu, kariai. Dar du logistinę paramą užtikrinsiantys kariai jau dislokuoti Džibutyje.

Lietuvos karių kontingente operacijoje „Atalanta“ dalyvaus ir nuo šių metų liepos vidurio Nyderlandų vadovaujamame štabo laive tarnybą pradėjęs Lietuvos karininkas bei nuo 2011 metų operacinėje vadavietėje Jungtinėje Karalystėje, Nortvude, tarnaujantis Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo karininkas.

Lietuvos karių autonominės laivų apsaugos grupė misijoje prie Somalio krantų dalyvaus iki gruodžio. Jos metu kariai su savo ginkluote ir įranga nuo piratų išpuolių saugos Pasaulio maisto programos laivą, iš Kenijos gabenantį maisto siuntas į Somalį. Laivo apsaugą lietuviai perims iš šiuo metu ją vykdančių Suomijos karių.

Lietuva šioje operacijoje dalyvauja nuo 2011 m. pradžios, kai į vadavietę Nortvude, Jungtinėje Karalystėje, buvo paskirtas Lietuvos karinių jūrų pajėgų štabo karininkas.

Didžiausia ES karinė operacija „Atalanta“ pradėta 2008 m. pabaigoje reaguojant į piratavimus prie Somalio krantų. Operacijoje dalyvaujantys karo laivai Adeno įlankoje ir Somalio vandenyse eskortuoja Pasaulio maisto programos laivus, gabenančius paramą Somalio gyventojams, sulaiko piratus, vykdo žvejybos monitoringą.

Šiuo metu operacijoje dalyvauja 23 ES ir 3 ES nepriklausančios valstybės narės, skiriančios iki 2 tūkst. karių.

„Atalanta“ – ne vienintelė ES operacija, kurioje dalyvauja Lietuvos kariai. Nuo šių metų pavasario Lietuvos kariniai instruktoriai dalyvauja ES mokymo misijoje Malyje, kur treniruoja Malio kariuomenės karius.

Šių metų balandį Seimas pratęsė mandatą Lietuvos dalyvavimui ES vadovaujamoje karinėje kovos su piratavimu ir ginkluotais plėšimais jūroje operacijoje „Atalanta“ iki 2015 m. pabaigos, kasmet skiriant iki 30 karių ir civilių.