Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.05 15:25

Lietuvos ir Italijos prezidentų susitikime – dėmesys migracijos problemai

LRT.lt 2018.07.05 15:25

Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su valstybinio vizito į Lietuvą atvykusiu Italijos Respublikos prezidentu Sergio Mattarella. Šalių vadovai aptarė Lietuvai ir Italijai svarbiausius Europos Sąjungos klausimus, saugumo padėtį ir bendradarbiavimą NATO, dvišalių ekonominių, mokslo, kultūros ryšių stiprinimą. Į Lietuvą Italijos vadovas atvyko su dukra Laura Mattarella.

Susitikime prezidentai pabrėžė, kad būtina siekti vienybės sprendžiant pagrindinius ES ir geopolitinius iššūkius. Tik dirbdami išvien galime užtikrinti Lietuvos, Italijos ir visų Europos žmonių saugumą, sustabdyti nelegalios migracijos srautus ir užtikrinti ekonominę gerovę, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Italija yra viena iš ES įkūrėjų, o Italijos vadovas tvirtai gina europietiškas vertybes ir rūpinasi Europos ateitimi. Prezidentų susitikime daug dėmesio skirta Lietuvos ir Italijos bendradarbiavimui ES, ypač sprendžiant migracijos iššūkius.

Prezidentės teigimu, Lietuva supranta, kokia didelė migracijos našta tenka Italijai ir savo pareigą jai padėti. Todėl kartu su Italija stipriname ES išorės sienų apsaugą. Prie ES pasienio agentūros „FRONTEX“ veiklos jau prisijungė beveik 200 Lietuvos pareigūnų, patruliuoti padeda Lietuvos atsiųstas laivas ir sraigtasparnis. Mūsų kariai taip pat prisideda prie ES operacijos „Sophia“, kuri padeda kovoti su nusikalstamu žmonių gabenimu Viduržemio jūra. Didiname paramą migrantų tranzito bei kilmės šalims ir vykdome savo tarptautinius įsipareigojimus: į Lietuvą perkeliama dalis į Italiją atvykstančių pabėgėlių, kuriems prieglobstį būtina suteikti remiantis tarptautine teise.

Prezidentai taip pat aptarė kitos daugiametės ES finansinės perspektyvos prioritetus. Šalies vadovės teigimu, naujasis daugiametis ES biudžetas turi padėti spręsti visoms Europos šalims kylančius iššūkius.

Susitikime daug dėmesio skirta tarptautinei saugumo padėčiai ir bendradarbiavimui NATO. Pasak prezidentės, kolektyvinė gynyba yra bendras įsipareigojimas, todėl Lietuva padeda Italijai atremti grėsmes iš Pietų ir vertina šios šalies indėlį į mūsų regiono saugumą. Italija ne kartą vykdė Baltijos šalių oro policijos misiją ir ketina vėl joje dalyvauti 2020 m. Italijos kariai dislokuoti daugiašaliame NATO batalione Latvijoje. Savo ruožtu Lietuva prisideda prie NATO Pietų strateginio centro Neapolyje veiklos, stiprindama bendrą Aljanso atsaką terorizmui, padėdama užtikrinti stabilumą ES pietų kaimynėse. Lietuvos ir Italijos kariai kartu dirba ir Afganistane.

Prezidentės teigimu, Lietuvą ir Italiją sieja itin sėkmingas bendradarbiavimas visose srityse. Italija yra 8-a didžiausia prekybos partnerė, o Lietuvos eksportas į Italiją auga 6 metus iš eilės. Kelią ant italų stalų jau rado lietuviški maisto produktai – sūris, žuvų gaminiai, gėrimai. Daug potencialo turi ir bendradarbiavimas informacinių technologijų, gyvybės mokslų sektoriuje. Lietuvą kasmet aplanko daugiau nei 40 tūkst. Italijos turistų, o Italija yra populiari kryptis Lietuvos studentams.

Lietuvos ir Italijos žmonių draugystę stiprina glaudūs kultūros ryšiai, kuriems šio valstybinio vizito metu skiriamas ypatingas dėmesys. Prezidentai kartu globoja dvi modernaus Lietuvos valstybingumo šimtmečiui dedikuotas parodas – Valdovų rūmuose eksponuojamą „Florencija renesanso ir baroko laikais“ ir bažnytinio paveldo parodą „Šv. Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai“. Tai – ilgaamžių Lietuvos ir Italijos ryšių ir bendrų tradicijų simboliai.

Už reikšmingus nuopelnus Lietuvos valstybei prezidentė Italijos vadovui įteikė valstybinį apdovanojimą – Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Už nuopelnus Italijos Respublikai šios šalies vadovas prezidentei įteikė Didžiojo kryžiaus ordiną „Grand Cordone“ su aukso grandine.

Susitikime pasikeista ir oficialiomis dovanomis. Prezidentė Italijos vadovui įteikė stilizuotą Vyčio skulptūrą ir fotografijų albumą „Nuostabi šalis“. Italijos prezidento dovana – Murano stiklo skulptūra, marginta nacionalinėmis Italijos spalvomis „Il Tricolore“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi