Lietuvoje

2013.07.18 16:31

Higienistai: Lietuvos medikai menkai nusimano apie rankų higieną

ELTA2013.07.18 16:31

Nors rankų higiena yra pagrindinė priemonė, padedanti išvengti infekcijų, prieš apžiūrėdami, tirdami ir gydydami ligonius Lietuvos medikai per retai dezinfekuoja rankas, o jų žinios apie rankų higieną menkos, nustatė Higienos instituto specialistai.

Nors rankų higiena yra pagrindinė priemonė, padedanti išvengti infekcijų, prieš apžiūrėdami, tirdami ir gydydami ligonius Lietuvos medikai per retai dezinfekuoja rankas, o jų žinios apie rankų higieną menkos, nustatė Higienos instituto specialistai.

Baltijos regiono atsparumo antibiotikams tinklas (BARN) prieš keletą metų inicijavo projektą, kuriuo buvo siekiama pagerinti ligoninių personalo rankų higienos įgūdžius. Projekte dalyvavo Lietuvos, Latvijos, Švedijos ir Rusijos, Sankt Peterburgo ligoninių gydytojai, slaugytojai bei slaugytojų padėjėjai. Lietuvoje į šį projektą įsitraukė dvi ligoninės.

Projekto metu nustatyta, kad vienos tyrime dalyvavusios Lietuvos ligoninės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje vienam pacientui prižiūrėti sunaudojama 86 ml antiseptiko per dieną, o kitoje – tik 24 ml antiseptiko. Švedijos ligoninių reanimacijos skyriai sunaudoja 1000 ml, o Latvijoje – 200-300 ml.

Tai, kad svarbiausia priemonė infekcijoms sutramdyti yra rankų higiena, prieš mokymus nurodė tik 12,7 proc. dalyvavusių Lietuvos medikų, po mokymų – 25 proc.

Medikų buvo klausiama, kas jiems trukdo dezinfekuoti rankas. Daug medikų teigė, jog mažai antiseptiko jie sunaudoja dėl to, kad mūvi vienkartines pirštines. Tačiau tyrimais įrodyta, kad pirštinės nuo infekcijų plitimo ne visuomet apsaugo.

Po mokymų net trečdalis medikų vis tiek teigė, jog nedezinfekuoja rankų, nes mūvi pirštines, kitas trečdalis tikino, jog neturi laiko, o likę aiškino, kad antiseptikas kenkia odai. Akivaizdu ir tai, kad nors higienos norma griežtai draudžia medikams darbe puoštis žiedais, apyrankėmis, laikrodžiais, dirbti su lakuotais nagais, jie šių draudimų nepaiso.

Ilgą laiką buvo akcentuojama, jog, norint išvengti infekcijų, ligoninėse būtina užtikrinti švarą – dezinfekuoti baldų, sienų ir grindų paviršius. Tik Lietuvai tapus nepriklausoma medikams pradėtas diegti modernus, mokslo tyrimais pagrįstas požiūris apie infekcijų prevencijos principus gydymo įstaigose. Šis požiūris jau įteisintas teisės aktais.

Kadangi dažniausiai infekcijų sukėlėjai plinta per nešvarias rankas, svarbu tinkama medikų rankų higiena. Nors situacija keičiasi, tačiau pastaraisiais metais Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad elgsenos pokyčiai vyksta labai lėtai.

Higienos specialistai mano, kad medikų elgesys greičiau keistųsi, jeigu pacientai primintų, jog prieš apžiūrėdami jie nedezinfekavo rankų ar yra pasipuošę žiedais, laikrodžiais, apyrankėmis.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius