Lietuvoje

2018.07.03 21:05

Premjeras ragina nesiblaškyti dėl dvigubos pilietybės ir skelbti referendumą

BNS2018.07.03 21:05

Premjeras Saulius Skvernelis ragina nesiblaškyti dėl dvigubos pilietybės įteisinimo ir rudenį priimti sprendimą skelbti referendumą.

„Turime apsispręsti, surasti sprendimus, ko tikimės ir norime, kokius turime artimiausius tikslus kaip tauta ir valstybė. Sprendimas dėl pilietybės išsaugojimo privalo būti gerai parengtas ir priimtas kartu su pasaulio lietuvių bendruomene ir organizacijomis, o ne už jūsų nugarų ir už jus“, – antradienį užsienio lietuviams sakė premjeras.

Ministras pirmininkas S. Skvernelis antradienį pirmininkavo po dvejų metų pertraukos susirinkusios Užsienio lietuvių reikalų koordinavimo komisijos posėdžiui.

„Be jūsų pritarimo, o vėliau ir pagalbos nepasieksime tų rezultatų, kuriuos reikia pasiekti. O jei referendumas pasibaigs nesėkme – žala taip pat bus milžiniška. Nesiblaškykime ir kuo greičiau skelbkime referendumą bei sutelkime visas pastangas, kad jis įvyktų“, – premjeras cituojamas Vyriausybės išplatintame pranešime.

Tokią poziciją po komisijos posėdžio BNS išsakė ir Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis.

„Kalbėjome daugiausiai pilietybės tema, politikų nuostata labai aiški, užteks blaškytis, reikia priimti sprendimą ir darom referendumą, bet turime sutelkti visas savo pajėgas ir bandyti pasiekti sėkmę pačiame referendume“, – sakė D. Matulionis.

Anot jo, referendumas turi būti rengiamas nepaisant to, kokia baigtis laukia Seimo teisininkų sukritikuotų Referendumo įstatymo pataisų, kuriuo referendumui dvigubos pilietybės klausimu nuleidžiama kartelė.

Seimas rudenį planuoja kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad šis įvertintų baigiantis vasaros sesijai priimtų pataisų konstitucingumą.

„Sprendimo dėl referendumo nėra, yra tik sprendimas dėl referendumo kartelės nuleidimo, ir jis kelia tam tikrų abejonių, todėl buvo palinkėjimas neprisirišti prie šito sprendimo, ar jis prieštaraus Konstitucijai, ar neprieštaraus. Reikia imti ir pasakyti, kad darom referendumą, nepriklausomai nuo to, bus pripažintas įstatymas antikonstituciniu, ar ne, vetuos prezidentė ar nevetuos“, – kalbėjo D. Matulionis.

Seimo priimtos Referendumo įstatymo pataisos Konstitucijos pirmo skirsnio 12 straipsniui, apibrėžiančiam pilietybę, daro išimtį dėl jos priėmimo – reikėtų mažiau balsų nei kitiems pirmo skirsnio straipsniams.

Pataisos pilietybę apibrėžiantį Konstitucijos straipsnį leidžia pakeisti, jei už tai referendume pasisako daugiau kaip pusė dalyvavusių piliečių, bet ne mažiau kaip trečdalis turinčių balso teisę.

Šiuo metu visam Konstitucijos pirmajam skirsniui galioja didesni apsaugos reikalavimai – Konstitucijos pataisoms būtina, kad už jas referendume balsuotų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių balso teisę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.