Naujienų srautas

Lietuvoje2018.07.02 18:06

V. Pranckietis apie dvigubą pilietybę: tai visų mūsų bendras tikslas

Pasaulio lietuviai sako besitikintys, kad Konstitucinis Teismas (KT) neužkirs kelio referendumo dėl dvigubos pilietybės palengvinimui. Seimas planuoja kreiptis į teismą dėl išaiškinimo, ar jų priimtas referendumo įstatymas neprieštarauja Konstitucijai.

Į šimtmečio Dainų šventę iš daugelio pasaulio šalių sugužėję išeiviai ne tik linksminasi. Pasaulio lietuvių atstovai susitikę su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu rūpinosi referendumu dėl dvigubos pilietybės, kurio sąlygas šeštadienį Seimas palengvino.

Konstitucijos pirmą skirsnį, kuriame rašoma, kad Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika, kad suverenitetas priklauso tautai ir kad išskyrus atskirus atvejus niekas negali būti kartu ir Lietuvos, ir kitos valstybės pilietis, iki šiol pakeisti galėjo tik daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių piliečių – maždaug 1,3 mln. balsuodami referendume.

Seimas nusprendė būtent šiam dvyliktam straipsniui padaryti išimtį, kad jam pakeisti užtektų trečdalio balso teisę turinčių rinkėjų maždaug 800 tūkst. žmonių.

Kartu valdantieji pažadėjo prasidėjus rudens Seimo sesijai kreiptis į KT išaiškinimo, ar taip nuleista kartelė vienam straipsniui dėl dvigubos pilietybės neprieštarauja Konstitucijai.

„Kai 1992 m. buvo kuriama Konstitucija, tas 12 straipsnis buvo traktuojamas be galo griežtai – veikė tam tikros jėgos. Dabar esame visai kitoje istorinėje situacijoje ir mums nebėra, ko bijoti. Mes tikimės, kad KT istoriniame kontekste kitaip pažiūrės į šią galimybę“, – sako Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke.

BNS nuotr.

„Tariamės, kokiais keliais galėtume skatinti daugiau žmonių – kad jie norėtų, jog ta dviguba pilietybė būtų suteikiama. Dauguma nori, bet kad tai būtų įteisinta, formalizuota ir tai yra mūsų bendras tikslas“, – mano Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Referendumą dėl dvigubos pilietybės įteisinimo valdantieji galvoja rengti kartu su prezidento rinkimais, kurie vyks kitų metų gegužę.

Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, negali turėti dvigubos pilietybės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi