Lietuvoje

2018.07.02 12:14

Konservatoriai kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl gydymo įstaigų pertvarkos

BNS2018.07.02 12:14

Opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl gydymo įstaigų pertvarkos, ministrui leidžiančios spręsti dėl tinklo.

„Rengiamas kreipimasis dėl sveikatos įstaigų įstatymo pataisų, dėl teisės viršenybės principo, taip pat, ar buvo laikomasi procedūrų“, – pirmadienį spaudos konferencijoje Seime sakė konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis.

Kreiptis į KT dėl teisės aktų atitikimo Konstitucijai gali ne mažiau kaip 29 Seimo nariai.

Seimas paskutinę sesijos dieną šeštadienį priėmė pataisas, kurios sveikatos apsaugos ministrui suteikia teisę tvirtinti gydymo įstaigų tinklą, o ligonių kasų sutartys prioriteto tvarka bus sudaromos su tinkle esančiomis įstaigomis.

Konservatoriai kritikuoja ir pačią reformą, teigdami, jog dėl to gali būti uždaryta 20–30 ligoninių, tiek jos priėmimo procedūras, kai Seimo Etikos ir procedūrų komisija neteisėtu pripažino reformą svarsčiusio Sveikatos reikalų komiteto posėdį, bet sprendimą – teisėtu.

„Etikos ir procedūrų komisija (EPK) nustatė, kad nors Sveikatos reikalų komiteto posėdis buvo neteisėtas, tačiau sprendimai priimti yra galiojantys, tai reiškia, EPK, viena iš institucijų, turinti užtikrinti Seimo statuto laikymąsi, įtvirtino, kad iš neteisės gali kilti teisėti sprendimai“, – sakė G. Landsbergis.

G. Landsbergis, E. Genio/LRT nuotr.

Valdančiuosius „važiuojant buldozeriu per demokratiją“ kaltinantys konservatoriai sako nuo šiol skųsiantys kiekvieną, net menkiausią galimai Konstituciją pažeidžiantį Seimo sprendimą, neatmeta galimybės kreiptis ir į tarptautines institucijas.

„Man kelia pagrįstą baimę, kad Lietuvos demokratija yra atsidūrusi pavojingoje zonoje, nes jei tokie principai bus taikomi rudens sesijoje, mes atsidurtume rizikos zonoje ir artėtume prie nedemokratinių valstybių“, – kalbėjo konservatorių vadovas.

„Neatmetame galimybės, jei valdančiųjų demokratijos griovimo buldozeris nesustos, kreiptis į tarptautines institucijas“, – tvirtino G. Landsbergis.

Pasak konservatorių vadovo, iš pradžių apie situaciją būtų galima informuoti kolegas giminingoje Europos liaudies partijoje, dėl rinkimų pakeitimų kreiptis į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją. 

„Jei matytume, kad teisės viršenybės principas yra sistemingai pažeidžiamas, gali būti kreipiamasi į Europos Komisiją“, – sakė G. Landsbergis.

Konservatorius Stasys Šedbaras kaip galimą adresatą minėjo  Venecijos komisiją (Europos komisija „Demokratija per teisę“), kuri yra Europos Tarybos patariamoji institucija konstitucionalizmo klausimais.

Konservatoriai kritikuoja ir kitas valdančiųjų skubintas pataisas, kurias jie planavo priimti dar šeštadienį pasibaigusioje sesijoje, bet jos pristabdytos opozicijos – nesiregistruojant, prašant ekspertizės ir panašiai.

Viena jų – dešimt metų po nuosprendžio už nusikaltimus valstybės tarnybai, viešiesiems interesams finansų sistemai kandidatuoti draudžiančios pataisos.

Tiek kairės, tiek dešinės opozicija sako, jog jos nukreiptos prieš vienintelį asmenį – socialdemokratų vadovą Gintautą Palucką. 

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2012 metais konstatavo, kad G. Paluckas piktnaudžiavo tarnyba, nes būdamas Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriumi protegavo graužikų naikinimo paslaugas teikusią savivaldybės įmonę.

„Tai iš esmės įstatymo pataisa, skirta vienam politikui, G. Paluckui, kuriam „socialdarbiečių“ frakcija nori neleisti dalyvauti savivaldos rinkimuose, tai visiškai rusiška praktika“, – piktinosi G. Landsbergis.

Anot jo, jei rudens sesijoje bus priimtos šios pataisos, kaip ir partijų finansavimo pertvarka, be kita ko, dalį Socialdemokratų dotacijos atiduodanti nuo jos atskilusių politikų įsteigtai Socialdemokratų darbo partijai, jos bus skundžiamos Konstituciniam Teismui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.